Brnik povezan z Dubajem
Prejšnji petek je na brniško letališče priletelo prvo letalo družbe Flydubai, kar bo Slovenijo čez Dubaj povezalo tudi z bolj oddaljenimi destinacijami Azije in Oceanije.
Zgornji Brnik – Od prejšnjega petka dalje brniško letališče z Dubajem ob sredah, petkih in nedeljah povezuje prevoznik iz Združenih arabskih emiratov Flydubai. Gre za povezavo, za katero so si na letališču prizadevali zadnjih deset let. Kot je povedal poslovodni direktor Fraporta Slovenija Zmago Skobir, je pomemben mejnik predstavljal leta 2017 sklenjeni sporazum o zračnem prometu med Slovenijo in Združenimi arabskimi emirati, prihodu prevoznika na Brnik pa je botrovalo tudi odprtje slovenske ambasade v tej državi in sodelovanje Slovenije na Expu v Dubaju. »Vse to, poleg velikega potenciala slovenskih potnikov, ki so doslej na destinacijo potovali z okoliških letališč, je prispevalo k veselemu dogodku, ki smo mu priča danes,« je dejal Skobir, ki je prepričan, da bo linija ekonomsko uspešna in se bo obdržala tudi po Expu ter bo privabljala tudi potnike iz sosednjih držav. Dubaj namreč ne predstavlja le privlačne turistične destinacije, temveč je eno največjih prometnih vozlišč, ki bo odslej tako Slovenijo povezovalo z Azijo in Oceanijo, slovenski potniki pa so doslej za lete na destinacijo uporabljali okoliška letališča.
Izvršni direktor družbe Flydubai Ghaith Al Ghaith je Slovenijo označil kot destinacijo s precejšnjim potencialom in izrazil veselje, da se je linija odprla v času, ko družba po padcu letalskega prometa zaradi pandemije ponovno beleži rast v številu potnikov. Kot je dejal, je prepričan, da bo Slovenija kot turistična destinacija privlačna tudi za goste iz Dubaja.
Prihod Flydubaia tako predstavlja enega izmed pomembnejših faktorjev pri krepitvi prometa na brniškem letališču, ki sicer še vedno ostaja daleč od številk pred pandemijo. »Od popolnega zaprtja letališča smo danes prišli do prevoznikov, ki so za nas ključni. Čeprav smo še daleč od leta 2019, pa je za nas pomembno spoznanje, da je Slovenija zanimiva destinacija, saj je bilo v preteklosti veliko ugibanja, kaj se bo zgodilo po Adrii Airways, in zdaj še, kaj bo po epidemiji. Računam, da bomo v dveh do treh letih na številkah, ki smo jih beležili pred epidemijo. Letos sicer pričakujemo štiristo tisoč potnikov, drugo leto pa bomo promet predvidoma podvojili,« je o pričakovanjih na letališču povedal Skobir, in dodal, da se zaradi nenadnega prihoda prevoznikov že soočajo tudi s pomanjkanjem osebja na letališču, dodatne varnostne pogoje pa narekuje tudi epidemija covida-19.