Na vaji je sodelovalo okoli tristo dvajset oseb, tudi prostovoljci. / Foto: URSZR

Sistem deluje dobro

Z velike državne vaje iz množične letalske nesreče Fraport 2021: množična nesreča se ne ozira na epidemijo in lahko nastopi kadarkoli.

Zgornji Brnik – Na Letališču Jožeta Pučnika Ljubljana in v Univerzitetnem kličnem centru v Ljubljani je v soboto Uprava RS za zaščito in reševanje izvedla državno praktično vajo Vaja Fraport 2021, na kateri so preverili usposobljenost in organiziranost različnih reševalnih služb in ekip v primeru množične letalske nesreče, njihovo sodelovanje na terenu in predvsem preveriti sposobnost zdravstvenega sistema in reševalnih služb za delovanje v trenutnih razmerah za sprejem tako velikega števila oskrbovancev.

Vaja, v katero je bilo vključenih več kot 320 oseb, je temeljila na predpostavki, da je prišlo do težav med pristajanjem letala, ki je nato zdrsnilo z vzletno-pristajalne steze. V letalu je bilo 146 potnikov s šestimi člani posadke, od katerih je bilo več kot sto poškodovanih. Med njimi je bilo deset težje poškodovanih, ki so ostali v letalu, vsem preostalim pa je se s pomočjo letalskega osebja uspelo evakuirati.

Sistem deluje zelo dobro, službe so sodelovale in opravile svoje naloge tako, kot je bilo predvideno v obsegu vaje in njenem scenariju, je po opravljeni kratki analizi po koncu vaje ocenil vodja vaje Leon Behin. »To se je odražalo pri ustrezni obravnavi vseh poškodovanih, v ravnanju relativno varovanega območja samega letališča Jožeta Pučnika kakor tudi pri transportu in vsem ostalem,« je dejal. Ugotovili pa so tudi, da je pri določenih aktivnostih možno izvesti določene izboljšave.

Travmatolog v UKC Ljubljana dr. Simon Herman je pojasnil, da se potencialna množična nesreča ne ozira na epidemijo in lahko nastopi kadarkoli. »Kot vedno naredimo analizo in potem uporabimo rešitve problemov, ki smo jih zaznali, tudi pri rednem delu,« je razložil.

Zadnja nesreča pred petinpetdesetimi leti

Pri vaji je sodelovala tudi Dispečerska služba zdravstva v Ljubljani, ki dnevno obravnava približno 350 intervencij. Ob posebnih dogodkih je njena naloga vzpostaviti celovit pregled nad stanjem in posredovati informacije vsem, ki jih potrebujejo, je razložil vodja dispečerske službe Andrej Fink. »Naša dolžnost je, da takšen poseben dogodek ne vpliva na redno delo, zato oblikujemo posebno delovno telo, ki izvaja krizno vodenje,« je povedal. Tokrat so bili v pomoč Osnovnemu zdravstvu Gorenjske, ki bi zaradi obsega potrebovalo dodatno pomoč iz cele države, dispečerska služba pa med drugim na podlagi prejetih podatkov tako optimalno razporeja reševalna vozila in poškodovane osebe na proste kapacitete celotne države.

V Fraportu Slovenija so na vaji preizkusili in preverili tudi določene ukrepe iz načrta zaščite in reševanja letališča, kjer gre predvsem za odziv in posredovanje gasilske enote letališča, je povedal poveljnik Civilne zaščite v letališki družbi Milan Dubravac. »Hkrati pa smo preverjali tudi naše alarmne kroge, torej obveščanje po liniji odgovornih v podjetju,« je dodal. Zadnja velika letalska nesreča v Sloveniji se je sicer zgodila leta 1966, po tem pa letalskih nesreč z velikim številom udeležencev na srečo ni bilo, je še dejal Dubravac in ocenil, da večjih letalskih nesreč v Sloveniji že tako dolgo ni bilo tudi zaradi visokih državnih in mednarodnih standardov v letalstvu.

»Ne glede na to, da se nahajamo v covidrazmerah, gre naša zahvala vsem sodelujočim. Na vaji je sodelovalo več kot 320 oseb. Nekaj je bilo prostovoljnih, nekaj pa tudi profesionalnih služb v tem sistemu in dejstvo je, da je take vaje treba organizirati in izpeljati v takih razmerah, ne samo iz vsebinskega dela, ampak tudi v sistemu delovanja v zelo specifičnih razmerah, da ne poslabšujemo še katerih drugih razmer v covidu in hkrati tudi pri samih poškodovancih,« je še povedal Leon Behin.

Na vaji so veljali strogi ukrepi za omejevanje širjenja okužb, zato je bil del vaje zaprt za javnost.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / nedelja, 19. maj 2019 / 11:08

Kulturna in družabna središča

Mednarodni muzejski dan, ki smo ga obeležili včeraj, se je letos posvečal temi Muzeji kot kulturna središča: Prihodnost tradicije. Muzeji so ga zaznamovali s prostim vstopom in številnimi...

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / torek, 3. oktober 2006 / 06:00

Tradicionalno grajena hiša v svetu je lesena

Čeprav živimo v eni z gozdovi, torej lesom, relativno najbogatejših držav na svetu, pa vprašanje: "Kakšni so evropski in svetovni trendi v razmerju med tradicionalno gradnjo hiš in gradnjo z lesom", r...

Nasveti / torek, 3. oktober 2006 / 06:00

Kapa na kepci

Kepa (2143 m) - Lepotica zahodnih Karavank je zadnji dvatisočak v verigi. Mogočna gora s piramidno obliko je vidna daleč naokoli. Pred dobrimi 15 leti je bil dostop s slovenske strani prepovedan.

Nasveti / torek, 3. oktober 2006 / 06:00

Maratonske priprave

Konec oktobra bomo Ljubljanske ulice namesto zloščene pločevine preplavili tekači, ki se bomo udeležili 11. Ljubljanskega maratona, ki je v zadnjih letih doživel pravi razcvet, tudi v me...

Nasveti / torek, 3. oktober 2006 / 06:00

Midva (1)

Ne vem, kakšne občutke zbujajo v vas pravkar poročeni pari, ki jih srečate ob sobotnih nakupih ali pohajkovanjih po mestih. Lepo je videti ljudi, ki verjamejo v ljubezen in ustvarjajo sk...

Gospodarstvo / torek, 3. oktober 2006 / 06:00

Od tolarja k evru: Pomembni datumi

Do uvedbe evra so še manj kot trije meseci, naj tokrat opozorimo na nekatere pomembne datume. 1. decembra se bo začela prodaja začetnih svežnjev evrskih kovancev za pravne osebe,...