V okolici šol bo od jutri naprej treba voziti še previdneje. / Foto: Tina Dokl

Na ceste se vračajo šolarji

Otroci so v prometu slabše vidni, prav tako pa težko predvidijo nevarne situacije. Vozila kasneje opazijo in ne znajo dobro presoditi njihove oddaljenosti ter hitrosti, opozarja Agencija za varnost prometa.

Novo šolsko leto bo zaznamovala tudi deseta sezona programa Varno na kolesu, ki ga razpisuje družba Butan plin s partnerji. Letošnji razpis v ospredje postavlja pomen preventive in trajnostne mobilnosti, šole pa se lahko na razpis prijavijo do 20. septembra po spletnem obrazcu. Letošnji razpis prinaša nekaj novosti. Ena teh je naloga Postani ambasador trajnostne mobilnosti, pri kateri lahko šola ali posamezen učenec opravlja aktivnosti, ki spodbujajo trajnostno mobilnost in krepijo znanje prometnih pravil. Mladi kolesarji bodo v sklopu naloge Kolesarim in nabiram kilometre beležili prekolesarjene kilometre za dobrodelno akcijo Kolesarimo.skupaj.

Kranj – Ob jutrišnjem začetku novega šolskega leta v Agenciji za varnost prometa (AVP) pozivajo vse udeležence v prometu k največji stopnji pazljivosti pod skupnim imenovalcem Varno v šolo. Na prvi šolski dan bo AVP v jutranji prometni konici na nekaterih večjih križiščih v šestih mestih, med njimi tudi v Kranju, izvajal terensko akcijo. Promotorji prometne varnosti bodo med 7. in 11. uro opozarjali voznike na začetek šole, na pomen pripetosti z varnostnim pasom, na pomen prilagojene hitrosti in spoštovanja ustrezne varnos­tne razdalje, pomen neuporabe mobilnih telefonov med vožnjo ter tveganja, ki jih prinaša vožnja pod vplivom alkohola. V Kranju bo terenska akcija potekala pri Šolskem centru Kranj, v križišču pri Qlandii in križišču med cesto Staneta Žagarja in cesto Jaka Platiše.

Otroci težko predvidijo situacije

Osnovne šole bo v šolskem letu 2021/2022 obiskovalo nekaj več kot 193 tisoč učenk in učencev, od tega bo šolski prag prestopilo 21.123 prvošolk in prvošolcev. V AVP opozarjajo, da so otroci, še posebej najmlajši, v prometu slabše vidni, prav tako pa težko predvidijo nevarne situacije. Vozila ka­sneje opazijo in ne znajo dobro presoditi njihove oddaljenosti ter hitrosti, prav tako težje določijo smer, iz katere prihaja zvok vozila. Njihovo ravnanje usmerjajo predvsem radovednost, čustva in dogajanje okoli njih, manj pa razum, zato morajo biti vozniki nanje vselej pozorni in jim vedno prepustiti prednost na prehodih za pešce.

Med najpomembnejšimi opozorili je pomen dosledne uporabe varnostnega pasu, ki zmanjša tveganje za smrtno žrtev kar za polovico, skoraj toliko tudi tveganje za hude poškodbe, za skoraj četrtino pa zmanjša tveganje za nastanek lažjih poškodb. Tega se številni še vedno ne zavedajo dovolj, saj je policija letos do 15. avgusta ugotovila že kar 28.528 kršitev neuporabe varnostnih pasov, v enakem obdobju lani pa 23.600 tovrstnih kršitev. In čeprav se je z izvajanjem projekta Pasavček v zadnjih letih izjemno povečala pripetost otrok med vožnjo, pa do kršitev še vedno prihaja. »Posebej skrb vzbujajoče pa je, da je do 15. avgusta letošnjega leta policija ugotovila 3773 kršitev, povezanih z neuporabo zadrževalnih sistemov pri otrocih, kljub manjšemu obsegu prometa v prvem četrtletju,« poudarjajo v AVP.

Pravilno pripeti tudi pri šolskem prevozu

Pomembno je, da se starši, skrbniki, otroci in predvsem prevozniki ter naročniki prevozov zavedajo pomena pravilnega pripenjanja oziroma doslednega nameščanja v otroške zadrževalne sisteme tudi med izvajanjem organiziranih šolskih prevozov. »Že od predšolske vzgoje naprej se otroci učijo slogana Red je vedno pas pripet. Če so to pravilo že osvojili in ga dosledno spoštujejo pri prevozih s starši ali skrbniki, ga je potrebno v enaki meri spoštovati tudi pri organiziranem šolskem prevozu. Voznik se mora pred vožnjo prepričati, da so vsi potniki v vozilu pravilno pripeti,« pojasnjujejo v AVP in posebej poudarjajo, da morajo biti otroci pripeti ves čas trajanja poti, med vožnjo ne smejo vstajati ali se sprehajati po vozilu, saj je to izredno nevarno. Med vožnjo naj ne sedijo s šolsko torbo ali nahrbtnikom na ramenih. Prav tako je pred prevozom nujno pravilno zavarovati šolske torbe, nahrbtnike, dežnike in ostalo prtljago. V primeru nenadnega zaviranja ali drugega sunkovitega manevra bodo neustrezno zavarovani predmeti poleteli po vozilu in lahko resno poškodujejo potnike.

Vozniki morajo organizirane šolske prevoze opravljati v dobrem psihofizičnem stanju, ki omogoča varen prevoz otrok. Za volan naj vedno sedejo trezni in spočiti. Že ena merica alkohola lahko pomembno vpliva na vozne sposobnosti, s čimer vozniki lahko ogrozijo sebe in druge. AVP ostale voznike motornih vozil opozarja, da morajo biti ob srečanju z vozilom z oznako za šolski prevoz posebej previdni. Prilagodijo naj hitrost in dogajanje v prometu spremljajo izredno pozorno. Vozniki naj ne pozabijo, da šolskega prevoza, ki je zaustavil na voznem pasu, nikdar ne smejo obvoziti oziroma prehiteti.

Več kot tristo načrtov šolskih poti

AVP je tudi letos zagotovil preventivna gradiva, plakate Poskrbimo za varnost otrok in Šolska pot, knjižice za starše prvošolcev Prvi koraki v svetu prometa s podrobnejšimi informacijami, kako otroka poučiti o varnem ravnanju na šolski poti, in kresničke. V prvih dneh šole bodo na izpostavljenih mestih v okolici šol otroke varovali številni prostovoljci. Aktivnosti bodo prilagojene glede na spreminjajočo se epidemiološko situacijo. Otroci in starši si sicer lahko na spletni platformi Načrtov šolskih poti ogledajo načrt in pregledajo vsebine za njihovo šolo. Na spletni platformi je naloženih že 312 načrtov šolskih poti ter 126 digitaliziranih načrtov.

V AVP starše opominjajo, da morajo biti s svojim obnašanjem v prometu otroku vzor vse dni v letu, ne le med šolskim letom. Še pred začetkom šolskega leta naj z otrokom prehodijo šolsko pot in ob tem utrjujejo znanje o varnem vedenju v prometu. Poskrbijo naj tu, da bodo otroci dobro vidni, oblečeni v svetla oblačila, prvo- in drugošolčki naj nujno nosijo rumene rutice, v temnejšem delu dneva pa naj vsi uporabljajo odsevna telesa. In ne pozabite na obvezno uporabo varnostne zaščitne čelade, ki jo morajo nositi otroci na poganjalcu, kolesu, skiroju ali rolkah do 18. leta starosti. Agencija sicer uporabo zaščitne čelade svetuje tudi za vse ostale starostne skupine.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 7. julij 2008 / 07:00

Prvobitne cike čuvajo kot zaklad

V Sloveniji se je izvorna reja cikastega goveda ohranila le na petnajstih kmetijah.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sreda, 15. avgust 2012 / 07:00

V sredo spet miting malega letalstva

Lesce - Na praznično sredo bodo na letališču v Lescah tradicionalno pripravili letos že 24. miting malega letalstva in Alpski pokal radijsko vodenih modelov maket letal. Kot so sporočili o...

Zanimivosti / sreda, 15. avgust 2012 / 07:00

Obujajo sejem na rokovo

Cerklje - Člani Unesco kluba Cerklje bodo v četrtek, 16. avgusta, pripravili že tretji sejem na rokovo, s čimer oživljajo nekdaj živahno poletno sejemsko dogajanje v kraju. Prav sejem na r...

Zanimivosti / sreda, 15. avgust 2012 / 07:00

Prikaz izdelovanja trničev

Velika planina - Velika planina ni znana le po svojem edinstveno ohranjenem pastirskem naselju, pač pa tudi po trničih - posebno oblikovanih majhnih slanih sirčkih, ki jih pastirji ne...

Kultura / sreda, 15. avgust 2012 / 07:00

Razstavi kamniških fotografov

Kamnik - Člani Foto kluba Kamnik bodo v okviru letošnjega Kamfesta danes, 15. avgusta, zvečer odprli kar dve svoji razstavi. V Domu kulture Kamnik bodo na ogled fotografije o prostovoljnem...

Zanimivosti / sreda, 15. avgust 2012 / 07:00

Poletno branje

Poletno obdobje dopustov in počitnic prinaša tudi več časa za branje. Mimoidoče v Kranju smo povprašali, s katero literaturo si v teh dneh krajšajo čas.