Egidij Capuder je predstavil proizvodnjo Leka v Mengšu. (Foto: Gorazd Kavčič)

Prihodnost v bio zdravilih

Do leta 2020 bo Lek v Mengšu zgradil vsaj še eno proizvodno stavbo in povečal število zaposlenih za četrtino.

Mengeš - Lek je del Sandoza, ta del Novartisa, to je ene največjih farmacevtskih družb na svetu, ki ima na leto večji promet, kot znaša celotni slovenski BDP. Sandoz je sicer nastal že konec devetnajstega stoletja, a je Novartis to znamko oživil leta 2003 kot znamko za generična zdravila.

Ob dnevu odprtih vrat, ki so ga pripravili v mengeškem delu Leka pretekli teden, smo izvedeli, da je Sandoz dober lastnik, saj je v desetih letih v slovenski del vložil 1,2 milijarde evrov, od tega polovico v razvoj in drugo v širitev in posodobitev kapacitet. Razen proizvodnje v Mengšu ima Lek proizvodnjo še v Ljubljani (centrala), Lendavi in Prevaljah.

Lek je v Mengšu prisoten že od leta 1956 in danes kot Biofarmacevtika Mengeš deluje na 120 tisoč kvadratnih metrih s ključno proizvodnjo farmacevtskih učinkovin in biofarmacevtiko, ki je najmlajša in najhitreje rastoča dejavnost. »Danes se število zaposlenih giblje okoli števila 650, poleg je veliko zunanjih izvajalcev za podporne storitve, do leta 2020 nas bo več kot osemsto,« pravi direktor proizvodnje Egidij Capuder, ki poudarja, da Lek po prevzemu ni postal proizvodno-pakirni center, ampak pomemben razvojni del Sandoza. Mengeš je eden izmed treh ključnih Sandozovih globalnih razvojnih in proizvodnih centrov biofarmacevtike ter center odličnosti za celične kulture in za modifikacijo proteinov.

To potrjuje tudi Mateja Salobir, vodja tehničnega razvoja Biofarmacevtike Mengeš, kjer proizvajajo predvsem podobna biološka zdravila: »Ta so kopije bioloških zdravil in so enako varna in učinkovita kot originali, a veliko cenejša.« Ocenjuje, da so biološka zdravila revolucija sodobne medicine, bolj kompleksna od tradicionalnih, vendar razvoj in raziskave in tudi proizvodnja zahtevata veliko časa in denarja, zato so tudi do dvajsetkrat dražja od tradicionalnih. V Mengšu so najbolj poznani po proizvodnji podobnih bioloških zdravil, med njimi ameriškega slamnika in epoetina alfa za zdravljenje slabokrvnosti.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / petek, 6. julij 2018 / 13:11

Skakalci sezono začenjajo v Kranju

Kranj – Ta konec tedna se bo v Kranju zdaj že tradicionalno začela nova sezona v smučarskih skokih, njen poletni del.

Objavljeno na isti dan


Splošno / ponedeljek, 1. januar 2007 / 06:00

Ko gre za zlorabo, nikoli ne potrpimo!

"Na primer moški pije in ženske kar trpijo. To ne gre," pravi terapevt Drago Jerebic iz Zakonskega in družinskega inštituta Krog.

Splošno / ponedeljek, 1. januar 2007 / 06:00

Pogumni Jezerjan spet doma

Alpinistični smučar Davo Karničar je ob vrnitvi z Antarktike doživel veličasten sprejem na letališču Brnik. Ob ženi Petri in sinu Izidorju so ga tam pričakali drugi svojci in znanci.

Splošno / ponedeljek, 1. januar 2007 / 06:00

Jezerska zastava na afriškem vrhu

Že dolgo je v nas tiho tlela ideja, da bi se odpravili na skupno potovanje, kjer bi združili vse naše hobije; plezanje, hribolazenje in deskanje na snegu. Po tehtnem premisleku smo se odločili za dalj...

Splošno / ponedeljek, 1. januar 2007 / 06:00

Naj bo tudi drugo leto požarno varno

Prostovoljno gasilsko društvo Jezersko je vse leto pripravljeno na morebitne intervencije. Prav tako se aktivno vključujemo na vseh področjih dela v občini. Sodelujemo skoraj na vseh prireditvah...

Splošno / ponedeljek, 1. januar 2007 / 06:00

Planinci pred pomembnimi jubileji

Vse Jezerjane lepo vabim na občni zbor, ki bo konec februarja 2007.