Prihodnost v bio zdravilih
Do leta 2020 bo Lek v Mengšu zgradil vsaj še eno proizvodno stavbo in povečal število zaposlenih za četrtino.
Mengeš - Lek je del Sandoza, ta del Novartisa, to je ene največjih farmacevtskih družb na svetu, ki ima na leto večji promet, kot znaša celotni slovenski BDP. Sandoz je sicer nastal že konec devetnajstega stoletja, a je Novartis to znamko oživil leta 2003 kot znamko za generična zdravila.
Ob dnevu odprtih vrat, ki so ga pripravili v mengeškem delu Leka pretekli teden, smo izvedeli, da je Sandoz dober lastnik, saj je v desetih letih v slovenski del vložil 1,2 milijarde evrov, od tega polovico v razvoj in drugo v širitev in posodobitev kapacitet. Razen proizvodnje v Mengšu ima Lek proizvodnjo še v Ljubljani (centrala), Lendavi in Prevaljah.
Lek je v Mengšu prisoten že od leta 1956 in danes kot Biofarmacevtika Mengeš deluje na 120 tisoč kvadratnih metrih s ključno proizvodnjo farmacevtskih učinkovin in biofarmacevtiko, ki je najmlajša in najhitreje rastoča dejavnost. »Danes se število zaposlenih giblje okoli števila 650, poleg je veliko zunanjih izvajalcev za podporne storitve, do leta 2020 nas bo več kot osemsto,« pravi direktor proizvodnje Egidij Capuder, ki poudarja, da Lek po prevzemu ni postal proizvodno-pakirni center, ampak pomemben razvojni del Sandoza. Mengeš je eden izmed treh ključnih Sandozovih globalnih razvojnih in proizvodnih centrov biofarmacevtike ter center odličnosti za celične kulture in za modifikacijo proteinov.
To potrjuje tudi Mateja Salobir, vodja tehničnega razvoja Biofarmacevtike Mengeš, kjer proizvajajo predvsem podobna biološka zdravila: »Ta so kopije bioloških zdravil in so enako varna in učinkovita kot originali, a veliko cenejša.« Ocenjuje, da so biološka zdravila revolucija sodobne medicine, bolj kompleksna od tradicionalnih, vendar razvoj in raziskave in tudi proizvodnja zahtevata veliko časa in denarja, zato so tudi do dvajsetkrat dražja od tradicionalnih. V Mengšu so najbolj poznani po proizvodnji podobnih bioloških zdravil, med njimi ameriškega slamnika in epoetina alfa za zdravljenje slabokrvnosti.