Vlada podaljšala večino ukrepov
... med spremembe pa dodala, da bodo morali vsi udeleženci športno-rekreativnih dejavnosti v zaprtih prostorih, ki so starejši od 15 let, izpolnjevati pogoj PCT. Aktivnih okužb s koronavirusom je v državi že več kot štiri tisoč. Prof. dr. Borut Štrukelj je predstavil zdravilo REGN-COV2.
Ljubljana – V državi so včeraj ob opravljenih 2932 PCR-testih potrdili 509 novih okužb s koronavirusom, delež pozitivnih izvidov je bil 17,4-odstoten. Največ okužb so potrdili v Kopru, Ljubljani, Mariboru in Novi Gorici. V bolnišnicah se zdravi 105 covidnih bolnikov, od tega jih 18 potrebuje intenzivno nego. Včeraj je umrl en covidni bolnik.
Sedemdnevno povprečje okužb je v državi 363, 14-dnevna incidenca okužb na sto tisoč prebivalcev pa znaša 199. Za prehod v rdečo fazo po evropskem semaforju mora 14-dnevna incidenca okužb na sto tisoč prebivalcev znašati več kot dvesto, kar pomeni, da smo zelo blizu rdeče faze. Število aktivnih okužb je po zadnjih podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje 4275.
Delež cepljenih s prvim odmerkom cepiva proti covidu-19 je 46-odstoten, delež polno cepljenih pa 42-odstoten.
Obveznost tedenskega testiranja tudi za študente
Vlada je na današnji seji podaljšala večino obstoječih ukrepov za zajezitev covida-19 do vključno 5. septembra. Po novem bodo morali vsi udeleženci športno-rekreativnih dejavnosti v zaprtih prostorih, ki so starejši od 15 let, izpolnjevati pogoj PCT, razen če ni drugače določeno z odlokom, ki ureja začasne pogoje za izvajanje dejavnosti v vzgoji in izobraževanju ter visokem šolstvu. Obveznost tedenskega testiranja je predvidena tudi za študente, teste zanje bo financiral državni proračun. Med upravičence do brezplačnega testiranja so dodani poklicni gasilci in osebni asistenti, ki pri izvajalcih osebne asistence izvajajo osebno asistenco v skladu z zakonom, ki ureja osebno asistenco.
Spremembe so tudi pri prehajanju državne meje. Po novem bo, poleg že obstoječih petih izjem (mednarodni prevoz, tranzit, otroci do 15. leta, dvolastniki in delovni migranti), vstop v Slovenijo brez napotitve v karanteno in brez pogoja PCT dovoljen tudi osebam, ki prehajajo mejo zaradi prevoza otroka, ki še ni dopolnil 15 let, zaradi vključenosti v vzgojo in izobraževanje. Oseba se bo morala nazaj v Slovenijo vrniti v dveh urah po prehodu meje.
Do specifičnega zdravila je še kar dolga pot
Prof. dr. Borut Štrukelj s Fakultete za farmacijo v Ljubljani je na današnji vladni novinarski konferenci predstavil novosti glede zdravil proti covidu-19. »Pot gre naprej, kar se tiče raziskav in kliničnih študij. Do specifičnega zdravila pa je še kar dolga pot,« je pojasnil.
Slovenija je sicer nabavila tisoč enot zdravila REGN-COV2, ki je že na voljo. Pri tem gre za t. i. pasivno imunizacijo. Zdravilo se vbrizga v organizem in se veže na virus Sars-Cov-2, deluje pa tako, kot delujejo naša protitelesa. »Pasivna imunizacija pomeni, da se ta protitelesa sčasoma razgradijo. Življenjska doba takega protitelesa je od 15 do 30 dni, govorijo o povprečju 25 dni. Pacient bo pasivno zaščiten za to dobo. Zdravilo zato ni primerno za dolgotrajno zdravljenje.« Kot je še pojasnil prof. Štrukelj, bo zdravilo namenjeno bolnikom, ki sami ne morejo izdelati protiteles, in skupinam bolnikov, rekonvalescentom, na primer po presaditvi organov. REGN-COV2 ni bilo registrirano po uradni poti, ampak je pridobilo izjemno dovoljenje. To zdravilo je prejel tudi nekdanji ameriški predsednik Donald Trump, je dejal prof. dr. Štrukelj.
Nekaj besed je namenil še nekaterim zdravilnim učinkovinam, ki so v fazi razvoja in bodo registrirane predvidoma ob koncu leta oziroma na začetku leta 2022. Glede zdravila Ivermektin, o katerem se večkrat govori v javnosti, pa je dejal: »Vsakodnevno spremljamo študije in poudariti moramo naslednje: Ivermektin je na celičnem nivoju pokazal, da se zelo zmanjša razmnoževanje virusa. Težava je, da so bile te klinične študije narejene izven klasičnih pravil. Mednarodna skupina raziskovalcev se je zdaj odločila, da izvede veliko klinično študijo, ki bo izvedena po vseh pravilih. Tukaj je aktivna tudi Slovenija.« Opozoril je, da nikakor ne jemljite Ivermektina za samozdravljenje, na spletni strani ameriške agencije za zdravila so objavljene (tudi hujše) posledice takšnega početja.
Nekatere države so se že odločile za tretji, poživitveni odmerek cepiva. Tega je slovenska vlada že vnesla v Nacionalno strategijo cepljenja proti covidu-19. Prof. dr. Štrukelj je pojasnil, da je nastanek protiteles po cepljenju sicer dolgotrajen, vendar sčasoma začnejo ta protitelesa upadati, dodatni faktorji pa so denimo zdravila in starost, s katero se izgublja imunski odziv. »Imamo tudi posameznike, ki ne razvijejo protiteles, težava pa so tudi nove različice virusa, zaradi katerih se učinkovitost cepiva nekoliko znižuje. Zaradi vseh teh dejavnikov je tretji, poživitveni odmerek vedno bolj smiseln,« je sklenil prof. dr. Borut Štrukelj.