Sušnika pozvali k odstopu
Nekateri nekdanji funkcionarji Zveze društev upokojencev Slovenije (ZDUS) pozivajo predsednika Janeza Sušnika k odstopu. Sušnik je poziv že zavrnil.
Janez Sušnik: »Od trinajstih pokrajinskih zvez sem prejel stoodstotno podporo, torej trinajst glasov, da še naprej ostanem na čelu krovne upokojenske organizacije.«
Kranj – Nekateri nekdanji funkcionarji Zveze ugotavljajo, da sedanje vodstvo Zveze v javnosti podpira ukrepe vlade in državnega zbora, ki niso v korist prebivalstvu, zato pozivajo predsednika Janeza Sušnika, da odstopi in s tem omogoči ZDUS-u nov zagon. Kot so zapisali v »poziv starejšim v Sloveniji«, bi ZDUS kot najbolj množična humanitarna organizacija civilne družbe moral biti najglasnejši zagovornik pravic starejših v soglasju z mladimi, a namesto tega je zašel v krizo upravljanja in vodenja, saj vse bolj postaja transmisija za uveljavljanje vladnih ukrepov, ki so škodljivi prebivalcem Slovenije. ZDUS je po mnenju podpisnikov poziva izgubil razvojni potencial, članstvo je nezadovoljno s pojavnostjo ZDUS-a v javnosti, predsednik s podporo zakonom in ukrepom, ki niso v korist prebivalstvu, koketira s političnimi strankami ... Na krizo vodenja so z odstopom že opozorili nekateri ugledni člani, med njimi predsednik strokovnega sveta in predsednik centra razvoja ZDUS, odstope napoveduje še več strokovnjakov v delovnih telesih, prvič v zgodovini ZDUS-a je častno razsodišče izreklo opomin predsedniku. »ZDUS ima dovolj orodij, da naredi red v svojih vrstah. Treba je argumentirano oceniti stanje in ukrepati,« so zapisali v poziv, pod katerega so se podpisali Sušnikova predhodnica Mateja Kožuh Novak ter Aldo Ternovec, Tomaž Banovec, Milan Krajnc, Slavica Golob, Jože Gašperšič, Nevenka Doblekar, Emil Hedžet in Alojz Vitežnik.
Predsednik ZDUS-a Janez Sušnik se je na poziv k odstopu odzval z odgovorom, da je ZDUS najglasnejši zagovornik pravic starejših v soglasju z mladimi, da tvorno sodeluje z Medgeneracijsko koalicijo Slovenije (MeKos) in je samo letos na vladne resorje naslovili vsaj deset pozivov k izboljšanju razmer. Sušnik se strinja, da ima ZDUS dovolj orodij, da naredi red v svojih vrstah. S tem namenom je maja letos upravnemu odboru predlagal, da presoja tudi o kritikah, ki jih je javnosti naslavljal eden od članov strokovnega sveta. »Od trinajstih pokrajinskih zvez sem prejel stoodstotno podporo, torej trinajst glasov, da še naprej ostanem na čelu krovne upokojenske organizacije,« je v odgovoru navedel Sušnik in dodal, da ob tolikšni podpori ne razmišlja o umiku, ampak si bodo v Zvezi še bolj zavzeto prizadevali za izboljšanje socialnega in ekonomskega položaja upokojencev.