Luka Dončić podpisal rekordno pogodbo
Zgodovinska pogodba za košarkarja
Dvaindvajsetletni košarkar Luka Dončić je v ponedeljek s klubom Dallas Mavericks podpisal petletno pogodbo v višini 207 milijonov ameriških dolarjev (176 milijonov evrov bruto). Postal je prvi novinec NBA v zgodovini z maksimalnim podaljšanjem pogodbe; ta bo začela veljati leta 2022. Prihodnjo sezono bo Dončić po stari pogodbi zaslužil 8,7 milijona evrov bruto, v sezoni 2022/23 pa po novi pogodbi že 30,5 milijona bruto, v sezoni 2023/24 32,8 milijona, v sezoni 2024/25 35,3 milijona, v četrti sezoni pa 37,7 milijona evrov. Ali bo ostal tudi peto sezono, se bo lahko odločil Dončić sam; v petem letu mu po pogodbi pripada kar 40 milijonov evrov bruto. Zaradi slovenskega zvezdnika, ki se je z reprezentanco ravno vrnil z olimpijskih iger, je delegacija ekipe Dallas Mavericks na podpis pogodbe prišla v Ljubljano. Dončić je s tem postal najbolje plačani košarkar do sedaj in po novem najbolje plačani slovenski športnik. Na novinarski konferenci je dejal, da se v Dallasu počuti kot doma in da so se mu s podpisom pogodbe uresničile sanje. Je pa obljubil, da bo del denarja vložil tudi v Sloveniji – v okviru svoje neprofitne fundacije namerava namreč obnoviti nekaj košarkarskih igrišč, na katerih je igral že kot otrok. Razveselil je tudi z novico, da mu pogodba v ničemer ne omejuje igranja za slovensko reprezentanco.
Mladi si želijo dostojno delo brez kršitev
Vsako leto 12. avgusta praznujemo mednarodni dan mladih. Generalna skupščina OZN je leta 1999 ta dan posvetila mladim in opozarjanju na njihov položaj, vlogo v družbi in njihove pravice ter dolžnosti. Letos so ob tem dnevu v Sindikatu Mladi plus opozorili na položaj mladih na trgu dela in kršitve, s katerimi se soočajo na tem področju. Kot so sporočili, mladi v Sloveniji nadpovprečno veliko delajo v eni od prekarnih oblik dela, kot so študentsko delo, avtorske in podjemne pogodbe, samostojno podjetništvo (ki velikokrat celo nadomešča redno zaposlitev). Tovrstne pogodbe se sklepajo tudi v primerih, ko bi morale biti sklenjene pogodbe o zaposlitvi. Tisti mladi, ki so redno zaposleni, pa so večinoma zaposleni za določen čas, opozarjajo. Tako postanejo prve žrtve vsake gospodarske krize, saj jih je najlažje odpustiti.
Voda možen vir okužbe z zajčjo mrzlico
Epidemiološka obravnava primerov zajčje mrzlice (tularemije) v severnoprimorski regiji je prvič v Sloveniji potrdila prisotnost bakterije Francisella tularensis v pitni vodi treh zasebnih vodovodov, namenjenih lastni oskrbi. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje pitje vode iz vodnih virov v naravi zato odsvetujejo.
Mačja zavetišča polno zasedena
Svoj dan so ta teden, natančneje 8. avgusta, praznovale tudi mačke. Svetovni dan mačk, ki tudi pri nas veljajo za ene najbolj priljubljenih domačih živali, praznujemo od leta 2002, letos pa so v slovenskih zavetiščih za živali ob tem opozorili, da so polno zasedeni in da številne kosmatinke čakajo na nove lastnike in domove. Podatki v zvezi z zavrženimi živalmi so sicer spodbudni, saj se razmere glede števila zapuščenih mačk počasi premikajo na bolje. Ozaveščanje o pomenu kastracije oz. sterilizacije, kot kaže, prinaša rezultate, še vedno pa je odgovornost ljudi v zvezi z mačkami bistveno nižja kot pri psih. Zavetišča rešitev tako vidijo tudi v mikročipiranju in registraciji mačk.
Negotov položaj novinarjev v Večeru in Primorskih novicah
V Sindikatu novinarjev Slovenije opozarjajo, da so zaposleni pri časopisih Večer in Primorske novice ob spremembi lastništva izpostavljeni »pretiranim in škodljivim tveganjem«. Zahtevajo, da novo vodstvo zaposlene seznani s pravnimi, ekonomskimi in socialnimi posledicami ter vzpostavitev socialnega dialoga s sindikati pri delodajalcih. Ob tem od ministrstva za kulturo zahtevajo posodobljeno evidenco razvida medijev, poleg tega pa opravljanje nadzora trga, s katerim bi preprečili koncentracijo medijev v skladu z določbami zakona o medijih. Časopis Primorske novice so od Splošne plovbe kupile družbe Svet24, Salomon in Curator Nova, ki so v posredni lasti Martina Odlazka. Družbe, povezane s Skupino Eurofit, imajo od maja v lasti večinski (52,45 odstotka) poslovni delež Primorskih novic. Kot navajajo v sindikatu, se novi lastnik še ni oglasil zaposlenim s svojimi namerami. Negotovost je velika tudi pri Večeru, kjer bodo 97 zaposlenih prenesli v novo družbo Večer Mediji, ki pa je že v celoti prodana šestim podjetjem, povezanim s Skupino Eurofit.