Elektronske naprave pred nevihtami izklopimo ali pa poskrbimo za druge vrste zaščite pred udarom strele.

Kako naprave zaščititi pred strelo

Slovenija je eno izmed najbolj izpostavljenih območij, ko govorimo o udarih strel. Kako pred njimi zaščitimo domače elektronske naprave ...

Najpreprostejši način zavarovanja elektronskih naprav pred udari strel je, da jih izklopimo iz električnega omrežja.

V poletnih mesecih v Sloveniji zabeležimo okoli petdeset tisoč strel.

Kranj – Slovenija spada med območja z največ udari strel v Evropi. Po podatkih sistema Scalar, ki beleži udare strel na območju Slovenije in Balkana, med majem in septembrom, ko je nevarnost neviht največja, udari okoli petdeset tisoč strel.

Tega sicer lepega, a tudi nevarnega naravnega pojava ne moremo preprečiti, s pravilnim ukrepanjem pa lahko domače elektronske naprave zavarujemo pred poškodbami, ki bi ob tem lahko nastale. Najučinkovitejša zaščita je tudi najpreprostejša. Namreč, da naprave izklopimo iz električnega omrežja in s tem poskrbimo, da se ne bi poškodovale. Na Upravi za zaščito in reševanje ob tem priporočajo, da naprave izključimo že pred začetkom nevihte. Med nevihto ne uporabljajmo elektronskih naprav. Uporaba mobilnega telefona v notranjosti zgradb je sicer varna, a le, če ni priključen na električno omrežje, medtem ko strokovnjaki odsvetujejo uporabo stacionarnega žičnega telefona.

Težave namreč ne predstavljajo le električni kabli, temveč tudi antenski in telefonski, ki imajo kovinsko sredico in lahko prevajajo električni tok. Na drugi strani pa je sodobna širokopasovna tehnologija, ki uporablja optična vlakna, varna.

Na Elektroinštitutu Milan Vidmar, kjer upravljajo sistem Scalar, so lani v sodelovanju s Telekomom Slovenije razvili sistem alarmiranja Telekomovih uporabnikov pred udarom strele. Ti tako prejmejo SMS-sporočilo, da je v okolici doma prisotna nevihta s strelami, in lahko še pravočasno izklopijo naprave iz omrežja. Na sistem se lahko preprosto prijavite s SMS-sporočilom ali na Telekomovi spletni strani. Uporabnikom pametnih telefonov z operacijskim sistemom iOS je na voljo tudi mobilna aplikacija mScalar, ki prav tako opozarja na nevarnost neviht.

Strokovnjaki prav tako priporočajo uporabo prenapetostnih zaščit, ki lahko učinkovito zavarujejo domačo televizijo, računalnik in druge naprave, ki jih navadno uporabljamo. Prenapetostne zaščite namestimo na vtičnico, kamor priključimo električno napravo. Najcenejše so na voljo za nekaj evrov, za kvalitetnejše pa je treba odšteti nekaj deset evrov. Domačo električno napeljavo pa lahko zaščitimo s prenapetostnim stikalom že na vhodnem kablu v hišo, a mora stikalo vgraditi izkušen električar. Predvsem na višjih ali bolj izpostavljenih stavbah k varnosti pomembno prispeva tudi namestitev strelovoda, ki električni tok strele preusmeri v tla.

Za učinkovito zaščito pred udarom strele imamo torej na voljo več poceni rešitev, na drugi strani pa nas popravilo ali menjava drage naprave lahko stane tudi več sto ali celo tisoč evrov. Ob tem velja omeniti tudi nevarnost, da zaradi poškodbe računalnika ostanemo brez pomembnih podatkov, zato si velja urediti tudi varnostne kopije.

Če vse drugo odpove, nam lahko nastalo škodo povrne tudi zavarovalnica, seveda če imamo sklenjeno ustrezno zavarovanje. Ob tem velja biti pozoren na to, ali imamo v zavarovalni polici sklenjeno zavarovanje le za direktni ali tudi indirektni udar strele, med katerima zavarovalnice razlikujejo. V prvem primeru zavarovalnica škodo povrne le ob direktnem udaru strele v naš dom, v drugem pa tudi v primeru, da je strela udarila v bližini, pa se je električna energija nato prenesla po vodih in poškodovala katero od naših naprav.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / sobota, 7. julij 2018 / 17:15

Tedenski horoskop

Oven (21. 3.–21. 4.)

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / nedelja, 12. maj 2013 / 07:00

Anketa: Mladim je Rusija všeč

Društvo Slovenija Rusija je ob podpori Fundacije Russkiy Myr za slovenske dijake in učence pripravilo deset ekskurzij k Ruski kapelici pod Vršičem. V sredo so se ene od njih udeležili tudi dijaki prve...

Gospodarstvo / nedelja, 12. maj 2013 / 07:00

Zelo hitro lahko obudimo del gradbeništva

"Na eni strani znižujemo stroške, na drugi proizvedemo več in kakovostnejše izdelke," o uspešnem poslovanju pravi Saša Bavec.

GG Plus / nedelja, 12. maj 2013 / 07:00

Slovenska pisateljska pot

Dobili smo novo vseslovensko transverzalo. Najbolj znana je Slovenska planinska pot, dolga okoli štiristo kilometrov. Slovenska pisateljska pot (SPP) pa jih znese kar sedemsto! Pri njej sicer ne...

GG Plus / nedelja, 12. maj 2013 / 07:00

Vaš razgled

Nasveti / nedelja, 12. maj 2013 / 07:00

Jabolka v juhi in sladici

Vsa raznežena pripovedujem prijateljici Ingrid, kako so me navdušile barve v Parku rododendronov. »No,« se zasmeji, »pa greva jutri gledat še belo morje.« Ne razumem prispodobe, a ko se iz Bremna...