Nekateri ogrožajo tudi hiše
Občina Kamnik spada med erozijsko najbolj ogrožene občine v državi in tudi letos se je sprožilo že več zemeljskih plazov, ki ogrožajo tudi javno infrastrukturo. Občina zadnja leta zato sistematično pristopa k sanaciji.
Kamnik – V občini Kamnik se skorajda ob vsakem večjem deževju sproži kakšen zemeljski plaz. Veliko škode na tem področju je povzročila tudi letošnja zima in strokovne službe Občine Kamnik so skupaj z različnimi strokovnjaki za plazove (projektanti, geomehaniki, geologi) že februarja naredile seznam nujne sanacije šestih plazov, ki so najbolj ogrožali občinske ceste, vodovodno ali kanalizacijsko infrastrukturo ter hiše in druge kulturnovarstvene objekte.
Omenjeni plazovi so se sprožili pod cesto Košiše–KIK, nad cesto Briše–Tučna, pod cesto Mali Rakitovec–Veliki Rakitovec, pod cesto Soteska–Poreber, pod cesto Rovt–Špitalič in pod cesto Motnik–Zgornji Motnik. Občina je na podlagi javnega naročila izbrala izvajalca Komunalno podjetje Kamnik, ta je dela začel prvega marca in jih že dokončal. Občina je za sanacijo šestih plazov plačala dobrih 94 tisoč evrov.
Poleg šestih plazov so v minulih tednih zaključili tudi sanacijo plazu pod vodohranom Hrib pri Kamniku in sanacijo usada ob občinski cesti Tunjice–Zadnji Vrh, junija pa se je začela ena zahtevnejših sanacij plazu v občini, in sicer pod občinsko cesto Špitalič–Dolina, ki je ocenjena na 80 tisoč evrov. Za ta projekt občina računa tudi na sofinanciranje s strani Ministrstva za okolje in prostor. Zaradi ceste v vzponu in serpentinah je plaz povzročil poškodbe nad in pod cesto na kar treh odsekih, sanacija pa predvideva izgradnjo dveh kamnitih zidov v dolžini 26,5 metra in 10,60 metra, pilotne stene v dolžini 29,60 metra in ureditev odvodnjavanja na vseh treh odsekih občinske ceste.
Na občini prednostno sicer sanirajo zemeljske plazove, ki ogrožajo javno infrastrukturo, a k sanaciji plazov so se odločili spodbuditi tudi lastnike zasebnih kmetijskih zemljišč. »Zemeljski plazovi namreč ogrožajo tudi kmetijska, gozdna in druga zemljišča. Občina Kamnik je v letošnjem letu omogočila delno sofinanciranje teh plazov, in sicer do polovice višine stroškov sanacije oziroma največ do pet tisoč evrov. Gre za ukrep, ki smo ga sicer izvajali že v preteklih letih, a smo letos prvič zagotovili višji delež sofinanciranja. Če lastnik zemljišča poda vlogo za sofinanciranje in predloži ustrezno strokovno rešitev sanacije plazu v obliki predračuna, strokovne službe Občine Kamnik skupaj s strokovnjakom za plazove preučijo vlogo in strokovnost sanacije kmetijskega plazu. Po izvedeni sanaciji plazu občina izvede ogled izvedenih del ter na podlagi plačanega računa lastniku sofinancira del stroškov,« nam je postopek predstavil župan Matej Slapar.
Obrazec za prijavo plazov je objavljen na občinski spletni strani.