Matej Jemec, odpuščeni sekretar Območne organizacije ZSSS Gorenjske / Foto: Aleš Senožetnik

Odpustili sindikalista

V Svobodnem sindikatu Slovenije, Sindikatu Glosa in Sindikatu poklicnega gasilstva Slovenije menijo, da je bila odpoved delovnega razmerja gorenjskega sindikalista Mateja Jemca nezakonita.

Kranj – V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) so iz poslovnih razlogov odpovedali redno delovno razmerje sekretarju v gorenjski območni organizaciji Mateju Jemcu. Vzrok za odpoved naj bi bilo finančno stanje oziroma upad članarine, ki ne omogoča več njegove zaposlitve. »Odpoved je za lase privlečena, brez dejanske in pravne podlage, zanjo ni resnega in utemeljenega razloga, zlasti pa ne poslovnega. Pisno sta ji odločno nasprotovala tako Svobodni sindikat Slovenije, katerega član je Matej, kakor tudi Sindikat zaposlenih v ZSSS,« so ogorčeni v Svobodnem sindikatu Slovenije, Sindikatu Glosa in Sindikatu poklicnega gasilstva Slovenije, ki zahtevajo Jemčevo vrnitev na delovno mesto.

V omenjenih sindikatih poudarjajo, da je za dogajanje krivo vodstvo ZSSS, finančno stanje, ki da ne omogoča več zaposlitve Jemca, pa je po njihovem mnenju izmišljen vzrok. »Do takšnega finančnega stanja je v prvi vrsti odgovornost vodstva ZSSS z generalnim sekretarjem Boštjanom Medikom in predsednico Lidijo Jerkič na čelu, ki nekaterim sindikatom dejavnosti dopuščata kršenje finančnega pravilnika ZSSS in s tem aktivno sodelujeta pri načrtnem finančnem izčrpavanju Območne organizacije ZSSS Gorenjska,« opozarjajo.

Generalni sekretar sindikata poklicnega gasilstva David Švarc je povedal, da se na cesto brez razloga meče sindikalist, ki pošteno, kvalitetno, uspešno in predvsem s srcem opravlja svoje delo, s čimer se sindikatom in delavcem povzroča neizmerna škoda, »saj bodo izgubili človeka, ki mu neizmerno zaupajo in ga spoštujejo, ki jih je mnogokrat ubranil pred različnimi nezakonitimi prijemi s strani delodajalcev«.

Tudi Matej Jemec je seveda nad odpovedjo šokiran in navaja, da je Medik, ki je tudi zastopnik Območne organizacije ZSSS Gorenjska, podlegel pritiskom določenih dveh, treh sindikatov. Po njegovih besedah je skrb vzbujajoče, »da so očitno tisti, ki delujejo protidelavsko in protisocialno, dobili tako moč, da lahko pritisnejo na Medika in Jerkičevo«. Jerkičevi pa Jemec očita, da se je zlagala sindikalistom na Gorenjskem, ko jim je zatrdila, da se mimo njih na Gorenjskem ne bo odpuščalo ali zaposlovalo.

»Matej Jemec je prejel odpoved pogodbe o zaposlitvi iz poslovnih razlogov, ki so ekonomske, strukturne in organizacijske narave. V zadnjem času na Območni organizaciji ZSSS Gorenjske beležimo precejšen padec članarine, ki je osnovni vir financiranja območnih organizacij. Višina odhodkov presega prihodke za približno 1500 evrov mesečno, kar je veliko za tako majhno območje z dvema zaposlenima,« pojasnjuje Medik in dodaja, da določeni sindikati dejavnosti in nekateri predsedniki sindikatov v gorenjskih podjetjih tudi zavračajo delo z Jemcem. Kot primer je navedel območni odbor enega od sindikatov dejavnosti, ki je sprejel sklep, da ne želi, da bi delo za njihov sindikat opravljal Matej Jemec, čeprav je bil za ta sindikat zadolžen. »Razlog je bil v njihovem nezadovoljstvu z njegovim delom in preteklih dejanjih, saj je aktivno deloval zoper ta sindikat na drugem območju (ustanavljanje konkurenčnega sindikata v podjetju, ki je na območju Ljubljane),« je pojasnil.

Medik med drugim Jemcu tudi očita, da je aktivno sodeloval pri poskusu rušenja aktualnega vodstva še enega od sindikatov dejavnosti, za kar so bile podane tudi kazenske ovadbe. »Tudi ta sindikat me je obvestil, da bo prenehal odvajati članarino za Območno organizacijo Gorenjske, česar za zdaj na mojo prošnjo na srečo še ni storil. Matej torej sam ustvarja poslovne razloge na Območni organizaciji Gorenjske,« je poudaril Medik, ki ne dopušča možnosti, da bi preklical odpoved Jemcu: »Glede na škodo, ki je bila povzročena z načrtnim krnjenjem ugleda ZSSS v javnosti, ni prav nobene možnosti, da bi preklical to odpoved. Lahko pa povem, da me številni pozivajo, da prekličem odpoved pogodbe o zaposlitvi in Mateju podam izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi.« Zavrnil je tudi očitke, da sta s predsednico ZSSS Lidijo Jerkič podlegla pritiskom sindikatov dejavnosti.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / sobota, 4. julij 2009 / 07:00

Počitnice so vedno prehitro minile

Oddaja 24ur bo v poletnih mesecih obarvana s poletnimi rubrikami.

Objavljeno na isti dan


Naklo / nedelja, 17. april 2016 / 17:42

Zaplesali v jubilej

Naklo – Folklorna skupina Društva upokojencev Naklo v počastitev dvajsetletnice delovanja vabi na prireditev z gosti pod naslovom Mi smo pa ’z Nakl’ga. S plesom in pesmijo bodo obiskovalce popeljal...

Kultura / nedelja, 17. april 2016 / 17:42

Pomladne pesmi mladih

V Sokolskem domu je potekalo že dvainštirideseto Srečanje glasbenih šol Gorenjske in zamejstva.

Kultura / nedelja, 17. april 2016 / 17:41

Butelj prišel, večerja odpadla

V KUD Valentin Kokalj Visoko se v letošnji sezoni predstavljajo s komedijo Butelj za večerjo francoskega avtorja Francisa Veberja. Odlična Frenk Kranjec in Aleksander Gašperlin v igri vodita igralsko...

GG Plus / nedelja, 17. april 2016 / 17:40

Melodija z bogato tradicijo

V Mengšu ohranjajo dolgo in bogato tradicijo izdelave glasbil. Po stečaju podjetja Melodija Mengeš, ki je delovalo od leta 1946, je blagovno znamko kupil Ciril Burgar, ki pod tem imenom še danes izdel...

GG Plus / nedelja, 17. april 2016 / 17:22

Službo si je poiskala na Švedskem

Jana Bizovičar se je pred slabima dvema letoma na Švedsko podala z nahrbtnikom, tam dobila zaposlitev za nedoločen čas in ostala: »Zelo sem zadovoljna in trenutno ne razmišljam o vrnitvi.«