Mimohod slovenskih gasilcev v Brunecku, vodja ešalona je bil Ivan Lunar. Od leve: Franc Košnjek, Niko Legat, Pavel Hudobivnik, Metod Jamnik. / Foto: osebni arhiv Pavla Hudobivnika

V paradi z napisom Slovenija

Pavel Hudobivnik je obudil spomin na leto 1991, ko se je s skupino gorenjskih gasilcev udeležil srečanja gasilcev Evrope v Brunecku. To je bilo še pred dnevom razglasitve samostojne Slovenije in ostal je spomin, kako so gorenjski gasilci že takrat vztrajali, da mora v mimohodu na tabli pisati Slovenija.

Tržič – Leto 2021 je zaznamovano z vrsto spominov, ki sežejo v leto 1991. Tako kot se večina Slovencev spominja dogodkov doma, se skupina gorenjskih gasilcev spominja spomladanskega srečanja gasilcev Evrope 1991 v mestu Bruneck (Brunico) v deželi Južna Tirolska v Italiji.

Prvo srečanje gasilcev Evrope sicer sega že v leto 1975, ko so ga prvič organizirali na pobudo tedanjega avstrijskega okrajnega poveljnika za področje Celovec okolica Hansa Kocha. Da je koristno izmenjavati izkušnje med gasilci raznih držav, se je že vedelo, a Koch je menil, da bi bilo dobro, da se gasilci srečujejo tudi na bolj družaben način. Srečanja so bila vsaki dve leti, leta 1987 tudi na Bledu z udeležbo že 2200 gasilcev iz držav Zahodne Evrope.

Spomladi leta 1991 so srečanje pripravili gasilci Brunecka. Takrat je Regijskemu svetu Gorenjske predsedoval predsednik Gasilske zveze (GZ) Tržič Pavel Hudobivnik. »Zbral sem udeležence iz posameznih gasilskih zvez, v veliko pomoč pri vseh opravilih mi je bil član komisije za mednarodno sodelovanje pri GZ Tržič Milan Valjavec, tudi udeleženec več srečanj gasilcev Evrope,« je povedal Pavel Hudobivnik. Z avtobusom se je 33 gorenjskih gasilcev odpravilo na pot. »Po prihodu v Bruneck so si nekateri ogledali prireditveni prostor, z Milanom pa sva šla na sprejem, ki ga je priredil župan mesta Bruneck Adag Günter. Tam smo bili zbrani vodje delegacij iz posameznih držav na čelu z ustanoviteljem in predsednikom predsedstva teh srečanj Hansom Kochom,« se spominja Hudobivnik.

Na srečanju v Brunecku je bilo 2600 udeležencev. »Zanimivo je bilo, da je na spoznavnem večeru ansambel zaigral več Avsenikovih melodij. Drugi dan smo si ogledali mesto, razstavljeno gasilsko opremo in starodobna gasilska vozila. Popoldne je bila gasilska parada. Obveščen sem bil, da je za naš ešalon pripravljena tabla z napisom Jugoslavija, ne Slovenija. Povedal sem, da delegacija slovenskih gasilcev že vrsto let sodeluje na teh srečanjih, da je Slovenija samostojna republika v okviru Jugoslavije in da nas samo dnevi ločijo od tega, da bomo razglasili tudi samostojnost države. Med člani predsedstva sem opazil presenečenje, a bil sem odločen, da člani slovenskih gasilcev ne bomo šli v sprevod, če napisa na tabli ne zamenjajo. Posredoval je župan Brunecka in prosil člane predsedstva, da upoštevajo željo vodje slovenskih gasilcev. V zahvali sem poudaril, da nam veliko pomeni, da korakamo pod napisom svoje domovine, in je prav, da se tudi na ta način da priznanje slovenskim gasilcem. Ešalon slovenskih gasilcev je bil pri korakanju mimo slavnostne tribune s tablo z napisom Slovenija deležen posebej burnega aplavza,« je vtise strnil Pavel Hudobivnik.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / / 14:55

Preveč delam

Težko vzdržujemo pravo količino dela. Včasih so morali zelo veliko delati, da so preživeli. Danes je to seveda zelo drugače. Produktivnost družbe je močno narasla in v prihodnje bo še veliko bolj....

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / sreda, 20. februar 2008 / 07:00

Podvojili komunalni prispevek

Škofjeloški občinski svetniki so v prvem branju ob številnih vprašanjih in pomislekih potrdili merila za odmerjanje komunalnega prispevka.

Škofja Loka / sreda, 20. februar 2008 / 07:00

Zadnji pri novorojenčkih, prvi pri vrtcih

Škofja Loka - Med vprašanji in pobudami svetnikov, ki jih vsakokrat uvrstijo na začetek zasedanja občinskega sveta, je Anton Peršin (SDS) predlagal, naj v Škofji Loki prvi...

Zanimivosti / sreda, 20. februar 2008 / 07:00

Slike na ledu

Učenci osnovne šole iz Preddvora so s slikami na ledu sodelovali na istoimenski prireditvi na avstrijskem jezeru Weissensee.

Zanimivosti / sreda, 20. februar 2008 / 07:00

Bogatejša ponudba v Jalnovi hiši

Rodine - Pred kratkim so v Jalnovi hiši na Rodinah ponudbo obogatili z muzejsko vitrino, v kateri so na ogled kopije predmetov iz dva tisoč let stare rimskodobne kmetije, ki so j...

Gospodarstvo / sreda, 20. februar 2008 / 07:00

V IBI-ju zamenjali direktorja

Novi nadzorniki kranjskega IBI-ja niso želeli sodelovati z dosedanjim direktorjem Matjažem Božičem.