Denar tudi za razširjeni program
Poslanci državnega zbora so minuli teden potrdili predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki ureja financiranje zasebnih šol.
Ljubljana – Predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki so ga v začetku maja v parlamentarno proceduro vložili poslanci SDS, NSi in SMC, predvideva, da država zagotovi sto odstotkov sredstev za obvezni program in 85 odstotkov sredstev za izvajanje razširjenega programa v zasebnih osnovnih šolah. Tako so po besedah predlagateljev uresničili odločbi ustavnega sodišča.
Ustavno sodišče je namreč prvič že pred sedmimi leti odločilo, da je sistem, po katerem zasebne osnovne šole z javno veljavnim in akreditiranim programom niso enako financirane kot javne šole, neustaven. Lani pa je ustavno sodišče presodilo, da mora država v celoti financirati obvezni del programa javno veljavnega programa zasebnih osnovnih šol, ni pa ji treba financirati razširjenega programa. A z novelo so poslanci omogočili tudi 85-odstotno financiranje razširjenega programa, to je dopolnilnega pouka, podaljšanega bivanja in jutranjega varstva. Poslanci so ob tem sprejeli tudi dopolnilo nepovezanih poslancev, s katerimi so določili kriterije za zasebne šole, po katerih so upravičene do javnega financiranja. Med drugim morajo biti vpisane v razvid izvajalcev, vpisni pogoji pa morajo biti določeni tako, da zagotavljajo vpis ne glede na narodnost, spol, raso, vero ali katero drugo okoliščino. Zasebne glasbene šole pa morajo za pridobitev financiranja izvajati pouk najmanj treh orkestrskih instrumentov in imeti vpisanih najmanj 35 učencev. Poleg tega morajo imeti zasebne šole zaposlenih vsaj osemdeset odstotkov učiteljev, potrebnih za izvedbo programa.
Sprejetje zakona po besedah ravnatelja zasebne osnovne šole Montessori Pavla Demšarja pomeni znižanje prispevka za šolanje za starše, ki imajo otroke v zasebnih osnovnih šolah. »To bo pomenilo dostopnost zasebnih osnovnih šol tudi za otroke iz socialno šibkejših oz. številčnejših družin in uresničitev sedem let stare ustavne odločbe, ki je naložila izboljšanje financiranja programa otrokom oz. staršem, ki obiskujejo zasebne osnovne šole.« Del stroškov programa, ki so ga doslej zaračunavali staršem, bo namreč po novem pokrit iz državnega oziroma občinskega proračuna. Dodal je še, da glede na to, da sprejet zakon v neposrednem smislu izpolnjuje, kar je ugotovilo ustavno sodišče, ne pričakuje nadaljnjih zahtev za presojo ustavnosti, saj so s tem zakonom odpravili kršitev pravic staršev in šolajočih se otrok.