Turisti, tudi tuji, se vračajo v gorenjske turistične destinacije, a predvsem na Bledu še vedno pogrešajo skupine gostov iz oddaljenih držav. / Foto: Gorazd Kavčič

Gostov je vendarle iz dneva v dan več

Kljub temu da se turizem še ni vrnil v tirnice, kot smo jih poznali pred epidemijo, so turistični ponudniki v največjih gorenjskih destinacijah za zdaj zadovoljni in zmerno optimistični. Pričakujejo več turistov iz tujine, a tudi letos računajo na domače goste.

Na Bledu so junija ustvarili 41 tisoč nočitev; lani v enakem obdobju 24 tisoč, junija 2019, pred epidemijo, pa kar 142 tisoč. V Bohinju je bilo prejšnji mesec zabeleženih 44.500 nočitev (lani 34 tisoč, predlani 85 tisoč), v Kranjski Gori pa 45 tisoč (lani 30 tisoč in predlani 75 tisoč).

Bled, Bohinj, Kranjska Gora – Kot kažejo junijske številke, ki so jih v začetku tedna zbrali po glavnih gorenjskih turističnih središčih, bo letošnja turistična sezona kljub številnim omejitvam, neznankam in ne prav rožnatim napovedim boljša od lanske, ki so jo ob večinoma zaprtih mejah za tujce reševali predvsem domači gostje.

Na Bledu so tako gostje junija ustvarili skoraj 41 tisoč nočitev, kar je skoraj še enkrat toliko kot junija lani, ko jih je bilo 24 tisoč, vendar povsem neprimerljivo z letom 2019, ko je bilo junija na Bledu zabeleženih kar 142 nočitev. Največ, skoraj 12 tisoč, so jih ustvarili slovenski gostje, sledijo Nemci (7000), Madžari (4600), Čehi in Avstrijci, vsak s po dobrimi dva tisoč nočitvami, so sporočili s Turizma Bled.

V Bohinju so prejšnji mesec zabeležili 17 tisoč gostov, ki so ustvarili skupaj 44.500 nočitev, kar je prav tako bis­tveno več kot lani, ko so beležili 34 tisoč nočitev, in še vedno mnogo manj kot predlani, ko je bilo v juniju skupaj preštetih kar 85 tisoč nočitev. Tudi letos je med gosti največ, dobrih 27 tisoč ali 61 odstotkov, Slovencev, sledijo Nemci z več kot pet tisoč nočitvami ter Čehi in Madžari s po 2500.

Po podatkih Občine Kranjska Gora so gostje junija letos na destinaciji Kranjska Gora ustvarili dobrih 45 tisoč nočitev, kar je okoli 15 tisoč nočitev več kot v enakem obdobju lani, ko jih je bilo nekaj več kot 30 tisoč.

A tudi v Kranjski Gori še vedno v primerjavi s predepidemijskim letom 2019, ko je bilo v juniju ustvarjenih več kot 75.500 nočitev, beležijo več kot 40-odstotni upad.

Največ nočitev, 32.563, so ustvarili slovenski gostje, tuji pa slabih 13 tisoč, so sporočili s Turizma Kranjska Gora. Med letošnjimi tujimi gosti prevladujejo Nemci (2.800), Čehi (1.800), Madžari (1.500), Poljaki (1.200) in Slovaki (800).

Kot opažajo v Kranjski Gori, se je v primerjavi z lani spremenila tudi struktura gostov. »Hrvaški in italijanski gostje, ki so prej zasedali četrto in peto mesto, so zdaj po številu šele na šestem in osmem mestu; v destinaciji pa na splošno poleg Nemcev prevladujejo gostje iz držav Vzhodne Evrope,« je povedala Mojca Mežek.

Bohinj: veseli uvrstitve na zeleni seznam

Klemen Langus, direktor Turizma Bohinj, sicer pravi, da so trenutno zadovoljni z zasedenostjo kapacitet v destinaciji. »Pravzaprav število raste iz dneva v dan, sploh odkar se je Slovenija postavila na zeleni zemljevid države, iz katere prihaja veliko naših gostov, to je Nemčija. Nemški turisti namreč pri nas ustvarijo od 16 do 18 odstotkov vseh nočitev. Seveda tudi letos računamo na domače goste, ki bodo uporabili turistične bone. Lani je na ta račun v Bohinj prišlo skoraj še enkrat toliko kot prejšnja leta, česar smo seveda zelo veseli.«

Kot še pravi Langus, načeloma pričakujejo podobne rezultate kot lani, če bodo razmere glede epidemije primerne, pa celo malenkost boljše kot v lanskem letu.

Bled: skupin še vedno ni

Nastanitvene kapacitete se polnijo tudi na Bledu in čeprav se tamkajšnji turistični ponudniki zavedajo, da bo tudi letošnja sezona daleč od najboljših sezon pred epidemijo, verjamejo, da so tudi obeti za poletje in jesen dobri. »Na Turizmu Bled smo seveda zadovoljni s tem, da se je poletje začelo po naših željah in pričakovanjih. Jasno pa je, da tudi v letošnjem letu na goste iz prekomorskih držav, razen na Američane iz ZDA, ne moremo računati,« trenutno stanje ocenjuje Tomaž Rogelj, direktor Turizma Bled, ki je, kot pravi, letos veliko sredstev, znanja in časa vložil v usmerjeno oglaševanje na bližnjih evropskih trgih in v Sloveniji, kar se očitno pozna tudi pri obisku. »Letos poudarjamo prednosti Bleda, kot so doživetja na prostem, urejene pohodne in kolesarske poti. Poleg vsega, kar ponuja sam Bled, destinacija predstavlja tudi odlično izhodišče za raziskovanje okoliških krajev in Triglavskega narodnega parka,« je še poudaril.

Upa, da jeseni ne bo novih zapiranj, zato posebej poziva vse občane Bleda pa tudi druge, ki so zaposleni v turizmu, naj se cepijo – zaradi lastne varnosti pa tudi zaradi varnosti gostov.

Kranjska Gora: upajo na dober avgust

Da se turizem še ni in se še nekaj časa tudi ne bo vrnil v stare tirnice, ugotavljajo tudi v Kranjski Gori. »Ker še vedno nimamo gostov iz tujine, tudi julija, kot je videti, zasedenost kapacitet ne bo takšna kot v letih pred epidemijo. Za zdaj kaže na okoli 80-odstotno zasedenost, za avgust je bistveno manj rezervacij,« pojasnjuje Blaž Veber, direktor Turizma Kranjska Gora, pri tem pa dodaja, da v zadnjem obdobju rezervacije prihajajo tako rekoč v zadnji minuti, zato upajo, da se bo situacija vendarle spremenila in se bo tudi avgust, ki v Kranjski Gori tradicionalno velja za mesec v letu z največjim obiskom, še izkazal za uspešnega tudi v tej sezoni. »Bo pa veliko odvisno tudi od drugih dejavnikov, kot sta vreme in predvsem stanje ne le v naši državi, ampak tudi sosednjih, iz katerih večina obiskovalcev v poletnem času tudi prihaja,« še opozarja Veber.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kamnik / petek, 4. februar 2022 / 16:57

Po Edvardu Peperku bodo poimenovali ulico

Kamnik – Občina Kamnik predlaga, da bi po Edvardu Peperku v mestu poimenovali eno od ulic na območju KA-23 Kamnik – Poljane, ki je v bližini objekta Dom kulture Kamnik, v katerem je bil skupaj z os...

Objavljeno na isti dan


Šport / petek, 9. marec 2007 / 06:00

Jeseničani niso hranili moči

Jesenice – Hokejisti Acroni Jesenic so pred okoli štiri tisoč navijači na predzadnji tekmi rednega dela lige EBEL v domači dvorani z do konca požrtvovalno igro premagali ekipo Liw...

Splošno / petek, 9. marec 2007 / 06:00

Častni občan je Boris Bregant

"Velikokrat sem rekel: jaz sem poplačan, če se ljudje nasmehnejo in mi pomahajo čez cesto," ob prejemu naziva častni občan Jesenic pravi Boris Bregant.

Splošno / petek, 9. marec 2007 / 06:00

Svetovljan, ki ne pozablja na svoje korenine

"Pravijo, da nihče ni prerok v domovini, jaz pa dobim kar nagrado rojstnega mesta! Skratka, najlepša hvala!" pravi prejemnik občinske plakete Miha Mazzini.

Splošno / petek, 9. marec 2007 / 06:00

Najbolj ponosen na monografijo Jesenic

"Nikoli nisem delal samo za denar, temveč predvsem z željo, da bi imele Jesenice kar največ od nas. Zato mi še danes največ pomeni, ko mi kolegi rečejo: To ste pa dobro naredili!" pravi dobitnik občin...

Splošno / petek, 9. marec 2007 / 06:00

Zobozdravnik, športnik, zbiratelj

"Ko gremo iz službe domov in kakšen kolega reče, za danes sem pa zaključil, se zame delo šele začne," pravi dobitnik plakete občine Jesenice Željko Jakelič.