Ponudba kot pred epidemijo
Po sprostitvi ukrepov se je ponudba študentskega dela hitro postavila na raven pred epidemijo, dodatno pa se je povečala s sprostitvami v gostinstvu in turizmu.
Urne postavke so v primerjavi z obdobjem pred epidemijo višje za približno pol evra. Povprečna bruto urna postavka je sedaj nekoliko višja od sedem evrov, kar pomeni slabih šest evrov neto.
Kranj – Po besedah Katarine Bremec Slanič, vodje razvoja kadrov v e-Študentskem Servisu, je trenutno objavljenih okrog 450 prostih del na Gorenjskem, med njimi jih je največ v Kranju, Kranjski Gori, Bohinju, Škofji Loki, na Bledu in Jesenicah. »Podjetja iščejo zlasti študente za delo v gostinstvu in turizmu, prodaji, za opravljanje fizičnih del ter raznih strokovnih del,« je pojasnila sogovornica.
Ponudba del je v preteklem letu nihala glede na aktualne ukrepe v zvezi z epidemijo covida-19. Največji padec so zaznali marca in aprila lani, ko je bilo do devetdeset odstotkov manj študentskega dela. »Opazili smo, da se ponudba dokaj hitro vrne, ko se sprostijo ukrepi. Za primerjavo: novembra lani je bil padec 62-odsoten, potem je sledilo izboljšanje, danes pa je ponudba podobna, kot je bila leta 2019,« je dejala in nadaljevala: »V poletnem času bo delo iskalo več študentov kot med šolskim letom in bodo prosta dela izredno hitro oddana. Zato tistim, ki želijo delati med počitnicami, svetujemo, da delo poiščejo čim prej.«
Ko študenti in dijaki izbirajo delo, so med pomembnejšimi dejavniki, ki vplivajo na odločitev, bližina kraja dela, višina urne postavke, pogoji dela in možnost zaposlitve po zaključku študija. »Dijaki običajno povprašujejo po preprostejših delih, študenti pa po strokovnih in tistih, ki so povezana s smerjo njihovega študija,« je dejala Bremec Slaničeva in še dodala, da so urne postavke v primerjavi z obdobjem pred epidemijo višje za približno pol evra. Povprečna bruto urno postavka je sedaj nekoliko višja od sedem evrov, kar pomeni slabih šest evrov neto.
Ponudba večja kot povpraševanje
Kot pojasnjujejo v Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS), pregled ponudbe na trgu študentskega dela kaže na to, da je ponudba študentskih del trenutno večja kot povpraševanje, kar je verjetno tudi posledica dejstva, da je v Sloveniji približno 35 tisoč študentov manj, kot jih je bilo pred 15 leti. »To velja tudi za siceršnji trg dela, kjer je kljub upadu gospodarske aktivnosti v preteklem letu videti zmanjševanje števila brezposelnosti po odpiranju gospodarstva,« so poudarili v ŠOS-u, kjer ocenjujejo, da je trenutna sistemska ureditev študentskega dela dobro zastavljena in tako dijakom kot študentom omogoča hitro iskanje, pridobitev in opravljanje študentskega dela ter tudi zanesljivo izplačilo. V ŠOS-u bodo v kratkem z Zakonom za urejanje položaja študentov med drugim predlagali, da bi se za zaposlene v delovnem razmerju po pogodbi o zaposlitvi, ki so pridobili pokojninsko dobo, ta upoštevala tudi pri izračunu dodatka za delovno dobo. »Menimo, da so tisti zaposleni, ki so opravljali študentsko delo, v neenakopravnem položaju v primerjavi s sodelavci, ki študentskega dela niso opravljali, saj so med trajanjem zaposlitve oškodovani za višji dodatek za delovno dobo,« so še obrazložili.