Ribič in vodna vila
Mörbisch, počitniški kraj s številnimi prireditvami vseh vrst. Nežidersko jezero pred desetimi leti. Širok pas bičevja, ki jezero obdaja, šelesti. Okoliški prebivalci in jadralci, znanstvene institucije bijejo plat zvona. Gladina jezera, ki nima pritokov, se je znižala tako močno, da nekatere jadrnice ne morejo več izpluti. Voda ima 27 stopinj kot na morju, a čara morja nima. Če se pripodi nevihta, je lahko zelo nevarno in visoki valovi pogubni. Nežiderski špricer povzroča lakoto. Medtem ko čakava na ribico, brskam po knjižici zgodb z Gradiščanskega in najdem bajko o vili z Nežiderskega jezera. Bajka čisto na kratko … V jezeru so nekoč bivale vodne vile, ki ljudem niso storile nič žalega. Na severnem koncu jezera je živel star ribič, ki je vneto lovil ribe in dobro služil, tako da si je prislužil celo bogastvo. Drugih vodnih bitij ni maral in je postajal vedno bolj pogolten. Ko je nekoč veslal ob obali, je zaslišal mil glas: »Reši me, dobri mož!« Ribič je zaveslal bliže in videl, da se je v eno njegovih mrež ujela lepa vila. »Reši me, prosim, doma žalostno jokajo moji otroci. Že ves teden sem tu, a se sama ne morem rešiti.« Ribič, ves srdit, ker mu je strgala mrežo, je pograbil harpuno in vilo zabodel. A preden je potonila, ga je preklela: »Naj se nikoli več ne vrneš k svojim domov!« Nad jezerom je završal strašen vihar. Razdivjana voda je pogoltnila čoln in ribiča. Še zdaj, ko se nad jezero spustijo presojne meglice, je slišati rahlo plivkanje. To je ribič, ki bi hotel veslati k obali. A čoln se ziblje na mestu.« Ko sva se z Izbranim napotila na večerni sprehod, se je z jezera slišalo plivkanje. Postalo mi je jasno, da naslednji dan ne bom v kopalkah, ampak v kakšni knjigarni.
Fileji smuča iz Nežiderskega jezera na posteljici iz koruze in paradižnika z vinsko omako
Za 4 osebe potrebujemo: 4 fileje smoja (smuča) s kožo po 120 g, 200 g mlade koruze (tudi pločevinka), 4 paradižnike, 150 ml vinske omake, peteršilj, drobnjak, krebuljico, pehtran, sol, poper, muškat, oljčno olje;
za zelišščno polento: 100 g polente, 200 ml vode, 200 ml mleka, 40 g masla, 40 g parmezana, sol, poper, muškat;
za vinsko omako: 30 g šalotke, 1 strok česna, 30 g masla, 150 ml belega vina, 50 ml posnete goveje juhe, 100 ml smetane, sol, poper.
Fileje popopramo in solimo. Segrejemo olje in pečemo fileje približno 10 minut, kožna stran naj bo spodaj.
Zavremo vodo in mleko, dodamo polento in kuhljamo 3–5 minut. Dodamo parmezan, sol, poper, muškat in sesekljana zelišča ter polento postavimo na toplo.
Koruzo popražimo na olju, dodamo na osminke narezan olupljen paradižnik brez peščic, sol, poper in peteršilj. Zmes naj bo gostljata.
Za omako sesekljamo šalotko in česen. V lonec damo 10 g masla, dodamo šalotko s česnom, zalijemo z vinom, počakamo, da prevre, nato dodamo še juho in smetano. Omako ukuhamo na tretjino. Potem omako dobro stepemo in dodamo mrzlo maslo. Na krožnik naložimo popraženo koruzo, nanjo pa 2 žlici polente. Poleg damo smučev file in ga oblijemo z omako.
Pa dober tek!