Z upoštevanjem kopališkega reda skrbimo ne le za lastno varnost, ampak tudi za varnost ostalih kopalcev. / Foto: Simon Šubic

Otroke ves čas nadzorujte

Za varnost otrok v in ob vodi so v prvi vrsti odgovorni starši, reševalci iz vode so le zadnji branik pred utopitvijo, opozarja Igor Veličkovič, vodja reševalne službe na kranjskem bazenu.

Kranj – Poletna vročina nas kar vabi k osvežitvi v vodi, naj si bo to bazen, jezero ali morje, vendar pri tem ne smemo pozabiti na skrb za varno kopanje. To zlasti velja za otroke, ki potrebujejo stalni nadzor v in ob vodi, četudi že znajo plavati. Nesreča ne počiva, na kar so nas v zadnjih dneh opomnili tudi primeri utopitve trinajstletnega dečka v Soči, utapljanje otroka na ljubljanskem kopališču, utopitev starejšega kopalca na Šobcu ...

Seveda je najbolj priporočljivo kopanje na urejenih kopališčih, kjer za varnost in red skrbijo reševalne službe. »Njihova osnovna naloga je skrbeti za varnost v in ob bazenu. Tu mislim na pregled nad kopalci v bazenu, da je varno kopanje za vsakega, da se na bazenu vzdržuje red, da ne pride do poškodbe zaradi objestnosti in skakanj, pa tudi na skrb, da na bazenski ploščadi ni nevarnih objektov, predmetov,« je razložil Igor Veličkovič, vodja reševalne službe na letnem kopališču v Kranju, kjer za varnost in red v vsakem trenutku skrbijo po trije reševalci iz vode. »Reševalci so na kopališčih prisotni tudi zato, da pravilno reagirajo, če pride do nezgode, in nudijo prvo pomoč oziroma izvajajo postopke oživljanja na ponesrečencu do prihoda reševalcev nujne medicinske pomoči,« je dodal.

Otroci potrebujejo stalni nadzor

Do nesreč pri kopanju večinoma prihaja zaradi neznanja plavanja ali nepravilne uporabe kopalnega objekta, prihaja tudi do onemoglosti kopalcev, pravi Veličkovič. »Posebna pozornost je seveda namenjena predvsem otrokom, ki so razigrani, zato potrebujejo stalni nadzor. V prvi vrsti so za varnost otroka odgovorni starši oziroma učitelji plavanja ali vaditelji, če gre za organizirane skupine. Reševalci so namreč zadnji branik pred utopitvijo, zadnja pomoč,« razloži.

»Čeprav si dober plavalec, to še ni zagotovilo, da se ti v vodi ne more zgoditi nesreča. Voda je čudovita, a tudi nepredvidljiva. Lahko ti spodrsne, se pri tem še udariš, popiješ nekaj vode, te zagrabi panika in ne znaš več pravilno reagirati. Pravi plavalec si takrat, ko si se v vodi v vsakem trenutku in vsaki situaciji sposoben spraviti v položaj za dihanje, to je najpomembnejše. Tudi če pride do utrujenosti, da se znaš postaviti v položaj mrtvaka in počivaš, če so valovi, da se znaš postaviti proti njim. Znanje različnih slogov plavanja je le nadgradnja,« opozarja Veličkovič.

Posebej nevarna so divja naravna kopališča, kjer ni reševalcev, nadzor otrok med igro v vodi pa je otežen, opozarja sogovornik. »Moti te sonce, pogled ti lahko zastira grmičevje ob vodi. Vedno se moramo torej zavedati, v kaj se spuščamo, ko se kopamo na neurejenih kopališčih, o nevarnostih moramo podučiti tudi otroke,« svetuje.

Ne precenjujmo svojih sposobnosti

»Preden gremo plavat, moramo oceniti svojo telesno zmogljivost. V vodo, predvsem pa na daljše plavanje, ne gremo nikoli sami, vedno vsaj v paru, najmanj pa moramo nekoga opozoriti, da gremo v vodo,« opozarja Veličkovič. Tveganje za nesrečo predstavlja tudi hladna voda: »Za kopanje je primerna voda med 18 in 32 stopinjami Celzija. Če je voda pretopla, lahko pride do dehidracije in pregretja telesa, v vodi pod 18 stopinjami lahko nastopijo krči in prehudo ohlajanje. Problematična je tudi velika temperaturna razlika med vodo in ozračjem. Ko je zunaj 35 stopinj, je naše telo pregreto, in ko taki skočimo v hladno vodo, povzročimo šok za telo. V vodo raje hodimo postopoma, najprej do kolen, si potem ohladimo roke in nazadnje še glavni del telesa.« Pred skokom v vodo nujno preverimo njeno globino. Voda je varljiva in zaradi nepremišljenega skoka na glavo v preplitvo vodo lahko postanemo invalidni, svari.

Lastna varnost je na prvem mestu

Če se znajdete v situaciji, ko se nekdo v vaši bližini utaplja, takoj pokličite pomoč na interventno številko 112 ali policijo na 113 oziroma to naročite nekomu drugemu. »Če ocenite, da ste sposobni reševati utapljajočega, storite to na način, da najprej poskrbite za lastno varnost. Lastna varnost je vedno na prvem mestu, nihče si ne želi dvojne tragedije. Najtežje je reševati, če utapljajočega zagrabi panika, saj se krčevito oklepa vsake stvari v bližini. Takrat je najbolje najti kak plavajoč predmet, les, žogo in podobno, da se ga ponesrečenec oprime, če ne drugega, pa se tega predmeta oprimeš sam, če se te utapljajoči panično oklene. Ko ponesrečenca spraviš na varno, je treba čim prej vzpostaviti dihalno pot, da ponesrečenec zadiha in izbruha popito vodo. Nezavestno osebo moramo seveda položiti v bočni položaj,« je še povedal Veličkovič.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / petek, 4. februar 2011 / 07:00

Za Gorenjsko 24 razvojnih milijonov

Prek evropskega sklada za regionalni razvoj se bo Gorenjska s petimi projekti lahko razvijala inovativno in hitreje.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / petek, 6. december 2013 / 07:00

Ognjemeta ne bodo pogrešali

V nekaterih občinah, tudi v Kranju, so se letos odločili, da na silvestrovo ne bodo pripravili ognjemeta, zato smo obiskovalce v Kranju spraševali, ali se jim zdi prav, da se denar namesto za ognjemet...

Slovenija / petek, 6. december 2013 / 07:00

Decembrske pokojnine že 30. decembra

Ljubljana – Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije je na včerajšnji seji sklenil, da upokojenci decembrskih pokojnin ne bodo dobili zadnji delovni dan v mesecu, ampak že dan...

Razvedrilo / petek, 6. december 2013 / 07:00

V Kranju prešerno

Andreja Kotlovšek je te dni odprla svojo kuharsko učilnico, v Kranju so slavnostno in zabavno praznovali občinski praznik, udeležili pa smo se tudi dobrodelnega večera Elektra Gorenjske.

Nasveti / petek, 6. december 2013 / 07:00

Horoskop

Oven (21. 3.–21. 4.)

Humor / petek, 6. december 2013 / 07:00

Od zadaj

Francozi so menda zelo zainteresirani za vlaganja v slovensko gospodarstvo. Se mar za novomeški Revoz zanima kaka druga francoska firma?