Za boljše bivanje ob brniškem letališču
V iskanju rešitve glede hrupa, ki moti prebivalce, trenutno na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje izvajajo Raziskavo počutja v lokalnem okolju v občinah ob letališču.
Kranj – Znano je, da hrup letal, predvsem v bližini letališč, negativno vpliva na kakovost življenja, zdravje in počutje ljudi. Tudi zato je Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) v sklopu mednarodnega projekta ANIMA (Aviation Noise Impact Management through Novel Approaches oziroma Obvladovanje vpliva letalskega hrupa z novimi pristopi) posvetil večjo pozornost dejavnosti Letališča Ljubljana in prebivalcem, ki živijo v okoliških občinah.
V okviru projekta ANIMA je NIJZ v sodelovanju z Mestno občino Kranj decembra 2019 izvedel delavnico Transparentno upravljanje s hrupom in sodelovanje skupnosti prebivalcev na območju ljubljanskega letališča. Glavna ugotovitev delavnice je bila, da sta za obvladovanje hrupa ključna preprečevanje in proaktivnost. Če zakonodaja, ki bi zagotavljala ustrezno stopnjo zaščite, še ni na voljo, je treba na nacionalni, regionalni in občinski ravni vseeno sprejeti pobude za povečanje kakovosti življenja. Poleg izboljšanja kakovosti bivanja v bližini letališč je treba upoštevati tudi razvoj letališč in njihovo konkurenčnost v evropskem prostoru.
Tako je NIJZ prejšnji mesec, prav tako v sodelovanju z Mestno občino Kranj, organiziral delavnico v ožjem krogu z namenom, da se dogovorijo o možnem sodelovanju v okviru Foruma za dialog letališča. V iskanju rešitve glede hrupa, ki moti prebivalce, trenutno na NIJZ izvajajo še Raziskavo počutja v lokalnem okolju v občinah ob letališču. Vabila so poslali 650 naključnim prebivalcem občin Cerklje na Gorenjskem, Domžale, Komenda, Kranj, Mengeš, Šenčur in Vodice. K sodelovanju pri raziskavi vabijo tudi druge krajane, da izrazijo svoje mnenje.
Pri študiji lahko sodeluje vsak, ki je starejši od 18 let in ima telefon, ki omogoča sodelovanje. Vsa navodila zainteresirani najdete na spletni strani NIJZ.