Trak so prerezali direktor Fraporta Slovenija Zmago Skobir, premier Janez Janša in predstavnik Fraporta AG dr. Pierre Dominique Prümm. / Foto: Primož Pičulin

Dočakali novi terminal

V sredo so na Letališču Jožeta Pučnika odprli nov potniški terminal. Z investicijo v vrednosti enaindvajset milijonov evrov so zmogljivosti letališča povečali za dvainpolkrat. Promet bo z novega terminala stekel prvega julija.

Premier Janša je kot eno glavnih državnih investicij poudaril gradnjo železniške povezave do letališča.

Zmogljivost letališča se bo z novim terminalom povečala s 500 na 1250 potnikov na uro.

Zgornji Brnik – V sredo so na brniškem letališču uradno odprli novi potniški terminal, na katerem sicer prve potnike pričakujejo 1. julija. Trak so ob odprtju prerezali poslovodni direktor Fraporta Slovenija Zmago Skobir, član izvršnega odbora in izvršni direktor za letalstvo ter infrastrukturo pri družbi Fraport AG dr. Pierre Dominique Prümm in predsednik vlade Janez Janša, ki je bil tudi osrednji govornik na prireditvi.

Direktor Fraporta Slovenija Zmago Skobir je v svojem uvodnem nagovoru spomnil na začetke načrtovanja terminala, ki segajo dve desetletji nazaj, a so različni dejavniki realizacijo nato večkrat prestavili. Staro letališko zgradbo so delno nadgradili leta 2007 in takrat načrtovali, da se bo gradnja terminala nadaljevala že leta 2008, a je načrte nato preprečila gospodarska kriza. Po menjavi lastništva in vstopu družbe Fraport AG so sprejeli odločitev in julija 2019 tudi začeli gradbena dela. »Med epidemijo so me večkrat vprašali, čemu gradimo nov terminal v času največje zdravstvene in letalske krize, in to po stečaju domačega letalskega prevoznika. A najtežje in najbolj prelomne odločitve se sprejemajo v času največje negotovosti. Epidemija je pretresla dejavnost, a svet potrebuje letalski promet in ta bo ponovno zaživel,« je povedal Skobir in dodal, da slovensko gospodarstvo in turizem potrebujeta dobro letalsko povezljivost, z novo investicijo pa bodo ponovno rast števila potnikov pričakali dobro pripravljeni.

Prümm je ob tem izrazil podporo matične družbe Fraportu Slovenija, ki ji mu je v težkih časih uspelo uresničiti cilje in v predvidenem časovnem in finančnem okviru zgraditi terminal, za katerega je prepričan, da bo okrepil konkurenčnost brniškega letališča v regiji.

Slavnostni govornik premier Janez Janša je ob prihajajoči obletnici osamosvojitve Slovenije spomnil na dogodke izpred tridesetih let, ko je bilo prav brniško letališče ena prvih tarč jugoslovanske vojske. Kot je dejal, je bil tudi nov terminal zgrajen v razmerah, ki sicer niso tako težke kot tedaj, a vseeno zelo zahtevne, saj je letalska dejavnost med epidemijo doživela enega najhujših udarcev sedanjega časa. »Kljub temu ste imeli vizijo, verjeli, da kriza ne bo trajala večno, da bo posijalo sonce, in danes sonce res sije in lahko vidimo rezultate vašega truda,« je povedal Janša, ki je poudaril tudi vlogo nemškega lastnika brniškega letališča, družbe Fraport AG, in dodal, da mora načrte, ki jih ima družba, nadgraditi tudi Slovenija. Kot eno glavnih državnih investicij v prihodnje je poudaril gradnjo železniške povezave med letališčem in prestolnico, h kateri se je zavezala vlada. »Računamo, da bo letališče služilo slovenskemu gospodarstvu, torej ne le turizmu, ampak nasploh gospodarstvu v državi, tako v naslednjih mesecih, ko bo Slovenija vodila EU, kot tudi v prihodnjih letih,« je še dejal premier, ki je ob tem poudaril, da so gospodarske napovedi domačih in tudi mednarodnih institucij za Slovenijo v tem in prihodnjem letu ugodne, brezposelnost pada, podjetja pa se že soočajo s pomanjkanjem kadra.

Novi terminal, ki ga je zasnoval arhitekturni biro Plan B, zgradilo pa podjetje GIC Gradnje, se razteza na deset tisoč kvadratnih metrih, z dodatnimi 14 prijavnimi okenci in okencem za potnike s prekomerno prtljago pa se je kapaciteta letališča povečala s sedanjih petsto na 1250 potnikov na uro.

Glavna značilnost terminala, ki jo poudarjajo snovalci, je, da se odpira v naravo, s pogledom na bližnja pobočja Kamniških Alp, pri gradnji pa so uporabili naravne, trajnostne materiale. Objekt je tudi sicer zgrajen po načelih trajnostne gradnje. Priključen je na sistem daljinskega ogrevanja, za splakovanje vode v straniščih denimo uporabljajo deževnico, že tako svetel prostor pa dopolnjujejo pametna svetila, ki se prilagajajo zunanji osvetlitvi.

Novi terminal se odpira v času začetka slovenskega predsedovanja Svetu EU in pred glavno turistično sezono, ko se z umirjanjem epidemije sproščajo tudi omejitve prehajanja. Trenutno z letališča leti devet prevoznikov, poleti jih pričakujejo 17, septembra pa se veselijo tudi prihoda prevoznika FlyDubai, ki bo vzpostavil redno povezavo med Ljubljano in Dubajem. Prvi cilj upravljavca letališča je, da ponovno dosežejo nivo potniškega prometa pred začetkom epidemije, po pričakovanjih Skobirja pa bi se novim zmogljivostim letališča lahko približali v naslednjih dveh do treh letih.

Največ priložnosti za nadaljnji razvoj letališča direktor Fraporta sicer vidi v tovornem prometu, ki tudi med epidemijo ni utrpel tako hudih padcev kot potniški promet. »Imamo dva velika logistična projekta, enega za ekspresne pošiljke in enega za običajni tovor. Če ju bomo uresničili, bo imel tovorni promet zagotovo največje možnosti razvoja,« je še dodal Skobir, ki je pozdravil tudi napoved premierja Janše o gradnji železniške povezave med letališčem in prestolnico, ob tem pa dodal, da nasprotujejo spremenjenemu načrtu, ki predvideva povezavo preko Kamnika do Kranja. Z vidika potreb letališča se jim zdi bolj smotrna prvotna zasnova, ki predvideva gradnjo povezave od prestolnice, preko letališča na Jesenice in naprej v Avstrijo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / ponedeljek, 17. maj 2010 / 07:00

Jožica ima rada naravo

Jožica Zaletel, ki se je rodila leta 1930 v Celju, živi v Tržiču, kjer je delala v upravi Peka. Po upokojitvi leta 1982 je uresničila svoje mladostne sanje. Takrat ji ni bilo dano študirati na Ak...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / četrtek, 27. september 2007 / 07:00

Zgodba s srečnim koncem

Vrsto let sem z zaprtimi očmi hodila mimo sreče, ki je ležala ob poti.

GG Plus / četrtek, 27. september 2007 / 07:00

Med sosedi 57

Ko je v začetku septembra tudi predsednik italijanske republike Giorgio Napolitano podpisal odlok o veljavnosti zaščitnega zakona za Slovence v 32 občinah Furlanije - Julijske krajine, Slove...

Splošno / četrtek, 27. september 2007 / 07:00

Anketa: Na Golniku prekuhavajo vodo

Borut Haklin: »Pred približno dvema tednoma smo dobili na dom obvestilo, da moramo prekuhavati vodo. Že dlje časa pa se govori, da je voda oporečna. Vodno zaj...

Zanimivosti / četrtek, 27. september 2007 / 07:00

Odprta vrata delovnega centra

Ob dnevu odprtih vrat v škofjeloški enoti Varstveno delovnega centra Kranj so letos res lahko na široko odprli vrata in vanjo povabili obiskovalce, saj so od junija v novih, večjih prostorih.

Kronika / četrtek, 27. september 2007 / 07:00

Kriminal

Poželi konopljo Mojstrana - Kranjskogorski policisti bodo zaradi posedovanja in gojenja konoplje kazensko ovadili 27-letnega Mojstrančana. Pri hišni p...