Prijazni ljudem z demenco
Kranj – Mestna knjižnica Kranj (MKK) se je pridružila že skoraj 250 demenci prijaznim točkam po Sloveniji, na kar opozarja nalepka z modrimi cvetovi spominčice, ki so jo ob vhodu v prostore knjižnice v kranjskem Globusu nalepili predsednica slovenskega združenja za pomoč pri demenci Spominčica – Alzheimer Slovenija Štefanija L. Zlobec, direktorica Mestne knjižnice Kranj (MKK) Maja Vunšek in župan Matjaž Rakovec.
Vunškova je ob tem poudarila, da želijo v knjižnici aktivno prispevati k ustvarjanju demenci prijaznega okolja: »Knjižnica bo pomagala pri širšem ozaveščanju in informiranju o tem, kaj je demenca in kako pristopiti k ljudem s to boleznijo. Pomagala bo pri zmanjševanju stigmatizacije demence v lokalnem okolju in sodelovala z institucijami, ki se ukvarjajo z zdravljenjem ter vključevanjem oseb z demenco v skupnost.« Zaposleni se bodo redno izobraževali, kako se odzvati v komunikaciji z dementno osebo in kako vzpostaviti stik s strokovno podkovanimi ustanovami, ki znajo oskrbeti dementne osebe, v sodelovanju z društvom Spominčica pa bodo pripravili tudi izobraževanja za širšo javnost.
S pomočjo demenci prijaznih točk se dementne osebe in njihovi svojci lažje vključujejo v družbo, je razložila Zlobčeva. »V času epidemije in posledičnega zaprtja države so se pokazale še večje stiske in več osamljenosti, zato so demenci prijazne točke odigrale še večjo vlogo,« je poudarila.
Župan Rakovec je opozoril, da v Kranju že deluje več demenci prijaznih točk, ki se jim bo jeseni pridružila tudi občinska stavba. Vse večje število takšnih točk veseli tudi direktorico Doma upokojencev Kranj Nadjo Gantar, saj je po njenih besedah zelo pomembno, da je vsak posameznik okrepljen z znanjem, kako ravnati z dementno osebo. Župan je še napovedal, da bodo predvidoma jeseni pridobili gradbeno dovoljenje za dislocirano enoto kranjskega doma upokojencev, kjer bo tudi poseben oddelek za osebe z demenco.