Petkove slovesnosti na Dunaju so se udeležili tudi številni sorodniki bratov Dermota, med njimi Antonovi hčerki Jovita in Tatjana ter sin Igor. Ob tej priložnosti so na pevčev grob položili cvetje. Na fotografiji so Jovita Dermota, Slavko Mežek (KD Kultura-Natura Slovenija), arhitekt Jaro Ješe in kustosinja Katja Praprotnik. / Foto: Arhiv MRO

Na Dunaju Dermotova soba

Eno od sob v Slovenskem domu/hotelu Korotan na Dunaju so uredili v prostor, posvečen spominu na tri v Kropi rojene brate, tenoriste Dermota: Antona, Leopolda in Gašperja.

Dunaj, Kropa – Prejšnji petek so v Slovenskem domu Korotan na Dunaju s priložnostno slovesnostjo odprli tematsko sobo, posvečeno v Kropi rojenemu slovitemu tenoristu Antonu Dermoti in tako zaključili tako imenovano Dermotovo leto, posvečeno 110. obletnici pevčevega rojstva. Ureditev Dermotove sobe, ki so jo opremili s fotografijami bratov Dermota pa tudi z nekaterimi tipičnimi kroparskimi kovaškimi izdelki, sta s podporo Muzejev radovljiške občine pripravila arhitekt Jaro Ješe in kustosinja Katja Praprotnik.

Kulturno društvo Kultura-Natura Slovenije je sicer Dermotovo leto začelo 4. junija lani, v tem času pa so se zvrstili številni dogodki, posvečeni spominu na vse tri brate, tenoriste Dermota: Antona, Leopolda in Gašperja.

Anton Dermota je bil eden najpomembnejših evropskih liričnih tenorjev v obdobju po drugi svetovni vojni. Rodil se je leta 1910 v Kropi kot eden od številnih otrok v skromni družini kovačev, kjer so revščini navkljub gojili ljubezen do petja. Zato ne čudi, da so na pevsko pot zašli kar trije bratje.

Bil je član dunajske Državne opere, redni gost salzburškega festivala, pod vodstvom slavnih dirigentov je nastopal v najuglednejših opernih hišah po svetu, od Pariza do Londona, milanske Scale, Teatra Colon v Buenos Airesu pa vse tja do Avstralije, navaja kustosinja Katja Praprotnik. Znan je bil kot nedosegljivi interpret tenorskih vlog v Mozartovih operah. Za svoje umetniško delo je prejel številna odlikovanja, za vedno pa ostaja zapisan kot častni član dunajske Državne opere. K njegovemu uspehu je veliko pripomogla tudi njegova žena pianistka Hilda Berger von Weyerwald, ki je bila pogosta spremljevalka na njegovih nastopih.

Pred tridesetimi leti je kot Tamino v Mozartovi Čarobni piščali še zadnjič nastopil v dunajski Državni operi, zadnji koncert pa je imel na Dunaju ob svoji 75-letnici. Umrl je 22. junija 1989 na Dunaju.

Na pevsko pot sta kot tenorista stopila tudi njegova mlajša brata Gašper in Leopold. Leopold Dermota (1912–1992) z umetniškim imenom Leo Cordes je pel v avstrijskih opernih hišah, v deželnem gledališču v Salzburgu, Innsbrucku, v dunajski operi Volksoper, nemških in švicarskih gledališčih, po upokojitvi pa se je vrnil v rodno Kropo, kjer je bil upravnik Kovaškega muzeja. Gašper Dermota (1917–1969) je bil najmlajši od bratov Dermota, ki se je posvetil pevskemu poklicu. Bil je solist v ljubljanski Operi in član Slovenskega okteta.

Pri projektu ureditve ene od sob v Domu Korotan, ki je v lasti države Slovenije in v katerem danes stanujejo predvsem slovenski študentje na Dunaju, so sodelovali KD Kultura-Natura Slovenija, Muzeji radovljiške občine in Slovenski dom/hotel Korotan.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 1. julij 2019 / 16:51

Kam jadra Adria?

Adria Airways, ki – sprva kot Adria Aviotransport – deluje že od leta 1961, si je v tem času uspela zgraditi sloves ene najboljših slovenskih blagovnih znamk in se je redno uvrščala na sez...

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / četrtek, 9. april 2015 / 15:08

Karaoke in korzeti

V kranjskem KluBaru beležijo že sedmo leto glasbenih karaok, v medvoškem Jedru se je predstavil režiser Miha Knific, po modni pisti v Squatu pa so se sprehodile manekenke v zapeljivih gotskih korzetih...

Nasveti / četrtek, 9. april 2015 / 15:07

Piščanec v čebuli s kruhovimi rezinami

Verjetno je kdo ob pogledu na naslov članka rekel: spet ta piščanec! Res je, ampak tudi tokrat v drugačni izvedbi, z drugačno prilogo.

Avtomobilizem / četrtek, 9. april 2015 / 15:06

Bajsi debelajsi ali debeluhar

V svetu ga kličejo fat bike, pri nas pa enostavno bajsi.

Avtomobilizem / četrtek, 9. april 2015 / 15:04

Ena ali druga – skrajnost? Ne, pač pa možnost!

Motociklov je toliko, kolikor je motoristov.

Kronika / četrtek, 9. april 2015 / 15:02

Pričala pred bivšim šefom

Na sojenju predsedniku Stanovanjske zadruge Gorenjske Francu Teranu in nekdanjemu odvetniku Kristjanu Gnilšaku so zaslišali davčno inšpektorico, ki ji je v sodni dvorani prisluhnil tudi nekdanji direk...