Vincenc med finalisti kresnika
Pregovor, da jabolko ne pade daleč od drevesa, drži tudi za Vincenca Gotthardta, saj je bila njegova hčerka Verena uvrščena med 14 kandidatov za letošnjo nagrado Ingeborg Bachmann, ki je najprestižnejša literarna nagrada dežele Koroške. Verena piše pesmi in prozo. To nagrado je leta 2011 prejela Maja Haderlap.
Žirija 31. literarnega natečaja za nagrado kresnik, ki jo bodo ob prižiganju kresa slovesno podelili 23. junija zvečer na Cankarjevem Rožniku, je med finaliste uvrstila tudi koroškega Slovenca Vincenca Gotthardta, rojenega Ziljana, ki živi v Celovcu. Vincenc, prijatelji ga kličejo kar Cenc, je urednik pri slovenskem katoliškem tedniku Nedelja v Celovcu. Poleg pisanja je njegova strast tudi risanje, saj se je v mladosti resno spogledoval z likovno akademijo. Leta 2015 je pri Mohorjevi izdal knjigo svojih risb vseh župnijskih cerkva v krški oziroma celovški škofiji. Je tudi izvrsten fotograf. Nekaj njegovih fotografij smo v člankih o Koroški objavili tudi v Gorenjskem glasu.
Vincenc Gottgardt je leta 2019 navdušil literarni svet z romanom Na drugem koncu sveta, pa tudi žirijo Delove nagrade kresnik, ki je roman uvrstila med najresnejše kandidate za eno od najvidnejših slovenskih literarnih priznanj. V romanu je zgodba o izgubljanju, pozabljanju in manjšanju, hkrati pa o moči le narediti odločilni korak in stopiti v središče. Glavna oseba doživlja, kako vse izginja: doma je vedno manj domačih besed, nekomu peša sluh, drugemu zmanjkuje črk, s katerimi sestavlja besede na pragu hiše, spet drugemu odpovedujejo glasilke, nekdo je izgubil vse svoje posestvo … Kar ostaja, je velika želja narediti iz tega, kar je še ostalo, nekaj trajnega in velikega, pa čeprav je to samo čoln, ki ga je naplavilo morje. Roman je v resnici pripoved o vsakodnevnem doživljanju jutra pripadnic in pripadnikov narodnih skupnosti v Evropi in spoznanju: spet nas je nekaj manj, spet se je nekaj izgubilo, spet je nekaj oseb pozabilo svoj jezik, spet so nekateri odšli po svetu. V romanu je veliko Koroške, veliko njenih prebivalcev slovenskega rodu. Gre za dom v tujini in za tujino doma.
»Nominacije nisem pričakoval in se je zato veselim. Je viden znak skupnega slovenskega kulturnega prostora, ki ga povezuje slovenska beseda. Sem rad in brez kakršne koli travme pripadnik slovenske narodne skupnosti. Nominacija za kresnika mi je ponovno potrdila, kako se zmore slovenski narod razveseliti, če je v ospredju beseda, slovenska literarna beseda,« je ob velikem priznanju povedal Vincenc Gotthardt. Publicist in filozof Vinko Ošlak pa je o njem dejal, da je pisatelj velike zrelosti in globine.