Vzdržljivost za življenje
V Kranju je potekala že peta konferenca KR Za starejše z vsebinami za večjo kakovost življenja starejših v dolgoživi družbi. Tokrat je bil poudarek na aktualnih izzivih, povezanih z epidemijo.
Kranj – Kot je v Medgeneracijskem centru Kranj, kjer je potekala že peta konferenca KR Za starejše, povedala direktorica Ljudske univerze Kranj Mateja Šmid, je namenjena srečanju starejših, da prisluhnejo vsebinam o doseganju aktivnega načina življenja v tem starostnem obdobju in da se sliši tudi njihov glas. Lani jeseni je bila v Kranju sprejeta strategija varstva starejših, kar je nujno v današnji dolgoživi družbi. V času epidemije pa se je starejša generacija znašla pred novimi izzivi in tudi vsebina tokratne konference jim je dala zanimive in uporabne informacije o tem, kako ohranjati vzdržljivost za polno življenje v spremenjenih razmerah in si tako izboljšati kakovost življenja. Udeležence je pozdravil tudi podžupan Mestne občine Kranj Robert Nograšek, ki je dejal, da si v občini prizadevajo, da bi dobro poskrbeli za starejšo generacijo. V zvezi s tem je napovedal, da na Planini urejajo dnevni center za starejše, na Zlatem polju pa je že pripravljeno zemljišče za gradnjo doma starejših, ki bo verjetno nastal v javno-zasebnem partnerstvu.
Druženje poživlja duha in daje upanje, je misel patra dr. Karla Gržana, ki v Kranju sicer ob tej priložnosti ni gostoval v živo, pač pa po videoposnetku. Pogovor z njim je vodila Slavica Bučan. Beseda je tekla o izolaciji starejših v času epidemije, ko so bili prikrajšani za bližino soljudi, to obdobje pa je pri mnogih pustilo globoke posledice. Pater Gržan je kritično ocenil razmere, v katerih bi poleg uradnih govorcev ob komuniciranju ukrepov potrebovali tudi »svet modrecev«, ki bi presodil, kaj je resnično smiselno in kaj manipulacija, ki v ljudeh vzbuja strah in tesnobo. Pozval je k uporabi lastne pameti in k iskanju načina, kako se v takih okoliščinah notranje okrepiti. O tem, kako ohraniti smisel življenja tudi med pandemijo, je spregovorila tudi psihiatrinja Anja Kokalj Palandačić, dr. med., spec. psih. Zanimiv je bil pogovor s kranjskim zdravniškim parom dr. Tatjano Dolenc Veličković in dr. Milivojem Veličkovićem Peratom, aktivnima upokojencema. Udeleženci so prisluhnili njuni življenjski zgodbi in tudi temu, kako pomembno je v starosti druženje ter telesna in umska aktivnost, ne pa da se starejši osamijo pred televizorjem. Sodelavki Ljudske univerze Kranj Renata Dobnikar in Mojca Rozman sta predstavili vsebine o izmenjavi starejših v Evropi in o raziskovanju, ki uči in združuje. Udeleženci so nadaljevali s pomenkom v skupinah, med konferenco pa med drugim spoznavali tudi različne tehnike razgibavanja in sproščanja.