Brezdomcu sedem let za poskus uboja sostanovalca
Savo Trivunović je bil na kranjskem sodišču obsojen na sedem let zapora, ker je konec lanskega leta v zavetišču za brezdomce v Kranju z nožem poskusil vzeti življenje sostanovalcu Antonu Maršiču.
Kranj – Na kranjskem okrožnem sodišču so predvčerajšnjim brezdomca Sava Trivunovića spoznali za krivega poskusa uboja sostanovalca v kranjskem zavetišču za brezdomce Antona Maršiča, ki ga je med lanskimi božično-novoletnimi prazniki večkrat zabodel z nožem. Okrožna sodnica Andrijana Ahačič mu je dosodila sedem let zapora, kolikor je predlagala tudi okrajna državna tožilka Lea Martinjak. Trivunović se je sicer zagovarjal, da je šlo za silobran. Sodba ni pravnomočna.
V obtožnici je navedeno, da je Trivunović, ki v kranjskem zavetišču za brezdomce prebiva od lanske jeseni, 28. decembra lani vstopil v skupno kuhinjo zavetišča in se začel prepirati z Maršičem, ki je sedel za mizo in jedel klobaso. Med prepirom naj bi z mize pograbil kuhinjski nož z devetcentimetrskim rezilom in oškodovanca dvakrat zabodel ter mu pri tem na telesu poleg dveh vbodov povzročil tudi 15 centimetrov dolgo ureznino. V času dejanja je bil vinjen.
Tožilka je v zaključni besedi izrazila prepričanje, da je Trivunoviću storitev kaznivega dejanja dokazala. Prepričana je, da je nameraval sostanovalcu vzeti življenje. »Najprej mu je zagrozil, da ga bo zaklal, grožnjo pa je uresničil s tem, da ga je dvakrat zbodel v predel trebuha, ki je vitalni del telesa. En vbod je prebodel trebušno steno in povzročil notranje poškodbe. Ta vreznina je bila dolga kar 15 centimetrov, tanko črevo je bilo trikrat prebodeno,« je poudarila. Ob tem je navedla, da je moral obtoženi uporabiti precejšnjo silo, da je s tako majhnim nožem povzročil tako hude poškodbe, zaradi katerih je bilo ogroženo življenje oškodovanca. »Ravnanje obtoženega se sklada z ugotovitvami iz mnenja izvedenca psihiatrične stroke, ki je ugotovil, da so pri obtoženem v čustveno obremenjujočih in stresnih situacijah možne impulzivne nenadzorovane reakcije, še posebej, če je pridružen vpliv alkohola. Izvedenec je pojasnil, da obtoženi lahko odreagira s fizično agresijo, saj ima težave z obvladovanjem jeze,« je dodala tožilka.
Obramba se je na drugi strani zavzemala za oprostilno sodbo, pri čemer se je sklicevala, da je šlo za silobran, ker da se je v resnici obtoženi z nožem le ubranil pred napadom Maršiča. »Niti v sanjah ne bi pomislil, da bi komu namerno naredil kaj takega. Žal mi je, da se je to zgodilo,« je zatrdil v svojem zagovoru. »Začel me je daviti. Ko sem vstal, me je podrl na tla, mislim, da je pri tem padel name in me nekajkrat zabodel. Ko sem ugotovil, da mi je iz trebuha pogledalo drobovje, sem šel v sobo in poklical policijo,« pa je razložil na eni od glavnih obravnav in se pri tem čudil, kako bi lahko on kot invalid sploh napadel Maršiča.
Zagovornik Peter Kobentar je v zaključni besedi tudi navedel, da Trivunoviću ni mogoče očitati poskusa uboja, saj je sodni izvedenec za travmatologijo na glavni obravnavi dejal, da bi imel oškodovanec mogoče življenjsko ogrožujoče težave šele po tednu dni, zato ni res, kot pravi tožilstvo, da bi umrl, če ne bi imel takojšnje zdravstvene pomoči. »Očitati mu je mogoče kvečjemu telesno poškodbo, nikakor pa poskusa uboja,« je poudaril odvetnik.
Sodnica Ahačičeva je v obrazložitvi sodbe dejala, da je bilo kaznivo dejanje poskusa uboja nedvomno dokazano. »Ves čas navajate, da je bil silobran in da je začel vpiti Maršič. Oškodovanec in zaslišane priče pa so rekle drugače; da ste vi začeli vpiti nad oškodovancem, zaradi česar je želel iti. Če bi šlo za silobran, oškodovanec ne bi imel treh vbodnih ran, od tega eno precej globoko,« je povedala Trivunoviću, ki mu je zaradi ponovitvene nevarnosti podaljšala pripor.