Povprečje okužb padlo pod tristo
Sedemdnevno povprečje okužb s koronavirusom po današnjih podatkih znaša 287. Včeraj je bilo potrjenih 388 novih okužb, delež pozitivnih izvidov testov je bil 9,2 odstotka. Ta teden precej preglavic povzročajo manjše količine dobavljenega cepiva, Jelko Kacin vendarle pričakuje, da ga bo junija na voljo več.
Ljubljana – Ob včeraj opravljenih 4237 PCR-testih so v državi potrdili 388 novih okužb s koronavirusom, delež pozitivnih izvidov testov je bil 9,2-odstoten, še pred enim tednom je bil delež pozitivnih testov 11,9-odstoten. Včeraj so opravili tudi 28.151 hitrih antigenskih testov.
Kot je povedala vladna govorka Maja Bratuša na današnji novinarski konferenci, se aktivno cepljenje prebivalstva odraža tudi v vse manj zasedenih covidnih posteljah. V bolnišnicah se zdravi 277 covidnih bolnikov, od tega 85 v intenzivni negi. Včeraj je bilo sprejetih deset covidnih bolnikov, odpuščenih 23. Umrlo je pet bolnikov.
Sedemdnevno povprečje okužb je po današnjih podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje padlo pod tristo in znaša 287. Kaj to pomeni za veljavnost obstoječih ukrepov (prehod iz rumene v zeleno fazo), bo vlada danes popoldne na Brdu pri Kranju razpravljala s svetovalno skupino za covid-19.
Nacionalni koordinator za cepljenje proti covidu-19 državni sekretar Jelko Kacin je na današnji vladni novinarski konferenci povedal, da se, čeprav s časovnim zamikom, vse več starejših prijavlja na cepljenje. Do danes je bilo cepljenih 635 tisoč odraslih s prvim odmerkom, kar je 36,8 odstotka, in 348 tisoč z drugim odmerkom, kar je dobrih 20 odstotkov. Poudaril je, da če bi bile dobave cepiva stabilnejše in zanesljivejše, bi imeli tudi več precepljenih. Pri proizvajalcih cepiva izstopa le Moderna, ki dobave napoveduje za dva meseca vnaprej in vsak teden dobavlja enake količine odmerkov, vendar pa Modernino cepivo predstavlja le 11 odstotkov vseh tedenskih dobav.
Proizvajalec Pfizer/BioNTech je po Kacinovih besedah najpomembnejši dobavitelj, samo ta teden je delež tega cepiva 63 odstotkov. Je pa Pfizer spremenil prakso napovedovanja pošiljk, ki so zdaj znane le za dva tedna vnaprej. Nacionalni koordinator za cepljenje je znova omenil, da dodatnih petdeset milijonov odmerkov Pfizerjeva cepiva v Evropi pričakujemo še v tem kvartalu (namesto v zadnjem kvartalu leta, kot je bilo sprva dogovorjeno), in upa, da bo proizvajalec to začel uresničevati. To bi podvojilo cepljenje s tem cepivom še v tem kvartalu.
Ta teden je bila količina dobavljenega cepiva manjša od napovedane, cepilni centri pa so cepiva porabljali večinoma za drugi odmerek. »Ta teden imamo zelo zahtevne razmere, precej pritožb in nezadovoljstva v cepilnih centrih. Prioriteta so starejši od petdeset let in kronični bolniki. Mlajših in zaposlenih v gospodarstvu je ta teden cepljenih še občutno manj od izraženih namer za cepljenje.«
Kacin je napovedal dobavo večje količine cepiva proizvajalca AstraZeneca že ta petek, cepilni centri ga bodo prejeli prihodnji teden. Po AstraZenecinem cepivu se je povečalo povpraševanje, Kacin meni, da tudi zaradi tega, ker je svetovalna skupina dovolila časovno krajši razmik med prvim in drugim odmerkom.
Veliko je povpraševanja po cepivu Janssen (Johnson & Johnson), za katerega zadostuje samo en odmerek. Kot je pojasnil Kacin, proizvajalec zamuja in je do zdaj dostavil le dobro tretjino dogovorjenih odmerkov. »V petek bodo dobave nekoliko večje, prihodnji teden znova manjše.«
V Kanadi in Združenih državah Amerike so že dobili dovoljenje za cepljenje otrok v starosti od 12 do 15 let s cepivom Pfizer/BioNTech, že nekaj časa se o tem odloča tudi Evropska agencija za zdravila.
Jelko Kacin vendarle pričakuje, da bo junija na voljo več cepiva.