Cilj nove uredbe je tudi zmanjševanje okoljskih vplivov embalaže. Fotografija je simbolična. / Foto: Gorazd Kavčič

Stroške embalažnine bodo odslej plačevala vsa podjetja

Po novem so zavezanci za plačevanje embalažnine vsa podjetja in samostojni podjetniki, ki na trg dajejo embalažo oziroma embalirano blago – ne glede na količino.

Ljubljana – Konec aprila je v veljavo stopila nova uredba o embalaži in odpadni embalaži. Ključna novost, ki jo uredba prinaša in se je napovedovala že dlje časa, je, da so po novem zavezanci za plačevanje stroškov ravnanja z odpadno embalažo (t. i. embalažnine) vsa podjetja in samostojni podjetniki, ki na trg dajejo embalažo oziroma embalirano blago – ne glede na količino. Doslej so embalažnino plačevala le podjetja, ki so na slovenski trg dala letno 15 ton ali več embalaže. Odslej bodo stroške ravnanja z odpadno embalažo plačevali vsi, ki jo dajejo na trg tudi v manjših količinah. Uredba pa uvaja tudi možnost plačila pavšalnega zneska za tiste, ki letno na trg v Sloveniji dajo manj kot eno tono embalaže.

Podjetja morajo do 24. maja skleniti pogodbo z družbo za ravnanje z odpadno embalažo (DROE), obveznost plačevanja stroškov pa bo nastopila s prvim julijem. Prav tako morajo voditi evidenco embalaže, ki jo dajejo na trg, tako po materialih kot po količinah. Glede na informativne izračune cen ene od družb za ravnanje z odpadno embalažo, bi pavšalni letni strošek za podjetje, ki na trg odda nekaj deset kilogramov embalaže pretežno iz kartona in plastike, znašal dobrih sto evrov. Cene so sicer odvisne tako od količine kot tudi od sestave embalaže. Zagrožene kazni za podjetja, ki bodo kršila določbe uredbe, se gibljejo med 1200 in štiri tisoč evri.

Kot so ob sprejetju uredbe zapisali na ministrstvu za okolje in prostor, je cilj nove uredbe zagotavljanje visoke ravni varstva okolja, preprečevanje in zmanjševanje kakršnih koli vplivov embalaže in odpadne embalaže na okolje ter da se zagotavlja delovanje notranjega trga in preprečujejo trgovinske ovire ter izkrivljanje in omejevanje konkurence.

Uredba prinaša tudi novosti v sistemu ravnanja z odpadno embalažo. Vlada se nadeja, da bodo prispevale k učinkovitejšemu sistemu, tako da v prihodnje ne bi bile več potrebne intervencije države glede plačila stroškov ravnanja z odpadno embalažo, ki je DROE ne prevzemajo od komunalnih podjetij. Kot je znano, so se zaradi tega v zadnjih letih na številnih, tudi gorenjskih dvoriščih komunalnih podjetij začele kopičiti velike količine mešane odpadne embalaže, kar predstavlja tudi precejšen okoljski problem. Država ga je v preteklosti reševala z interventno zakonodajo, tokrat pa k težavi pristopa s sistemsko rešitvijo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / / 07:00

Ljubljanske mlekarne lani z dobičkom

Čisti dobiček 5,8 milijona evrov, dividende 15 centov na delnico

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 5. oktober 2015 / 13:09

Včasih so imele ženske le tri želje

Gostja 118. Glasove preje v dvorani kranjskega Cineplexxa je bila novinarka, pisateljica in publicistka Milena Miklavčič, ki je odkrito, kot ona zna, spregovorila o spolnosti oziroma »tistih rečeh«, k...

GG Plus / ponedeljek, 5. oktober 2015 / 13:08

Zgodbe o vračanju

Lovro Kapus iz Kamne Gorice, Justin Ažman iz Krope in Valentin Arh iz Kamne Gorice – italijanski vojni ujetnik, interniranec v nemško koncentracijsko taborišče Dachau in ruski vojni ujetnik na Poljske...

Kronika / ponedeljek, 5. oktober 2015 / 13:05

Umik obtožbe za bombo

Tožilstvo je zaradi izločitve večine dokazov odstopilo od nadaljnjega pregona zoper Kranjčana Stanka Radojevića in Dejana Savića, ki ju je obtoževalo bombnega napada na kranjsko policijo.

Kamnik / ponedeljek, 5. oktober 2015 / 13:00

V mislih že pri premoženju

Člani Agrarne skupnosti Meščanska korporacija Kamnik so se minuli teden zbrali na rednem občnem zboru, na katerem so optimistično ugotavljali, da je vrnitev podržavljenega premoženja in s tem konec do...

Tržič / ponedeljek, 5. oktober 2015 / 12:57

Bili so navezani na »pvac«

V Knjižnici dr. Toneta Pretnarja v Tržiču so imeli domoznanski večer z naslovom Prisedi, povem ti, kako smo praznovali v 20. stoletju. Dnevi evropske kulturne dediščine sicer v več gorenjskih krajih p...