Danes je Mednarodni muzejski dan
Muzeji bodo v prihodnjih dneh praznovali skupaj z obiskovalci.
Kranj – S prostim vstopom in obilico raznovrstnih dogodkov danes po vsej državi muzeji in galerije praznujejo mednarodni muzejski dan. Z namenom večje prepoznavnosti muzejev v družbi in njenega razvoja je Mednarodni muzejski svet ICOM ta dan prvič zaznamoval leta 1977. Mednarodni muzejski dan se letos posveča aktualni temi Prihodnost muzejev: okrevanje in novi izzivi. Tokratna tema želi opomniti na ključne spremembe v naši družbi in okrevanje v času epidemije covida-19. Muzejem in galerijam po svetu so se pridružili tudi Slovenski. V petkovi izdaji Gorenjskega glasa smo med drugim že obširneje pisali, kaj za muzejski dan in v prihodnjih dneh pripravljajo nekateri muzeji po Gorenjskem, kot so Muzej Železniki, Gornjesavski muzej s Slovenskim planinskim muzejem, Slamnikarski muzej, Muzej jaslic Brezje in Medobčinski muzej Kamnik, tokrat pa dodajamo nekaj zanimivosti iz drugih muzejev.
Gorenjski muzej danes, 18. maja, ob 19. uri na aplikaciji Zoom predstavlja monografijo Dekle iz ozadja zgodovine – Ljudmila Belcijan in njena pot v Afriko z družino kneza Pavla Karađorđevića. Po dokumentarni razstavi pred dvema letoma so namreč v Gorenjskem muzeju pripravili še obsežno monografijo, ki so jo ustvarili domači in tuji avtorji, ki bodo tudi sodelovali tudi na tokratni na predstavitvi.
Loški muzej je pripravil spletni dogodek, in sicer na spletni strani in Facebooku. Gre za nove videoposnetke, na katerih predstavljajo dela iz svojih umetnostnozgodovinskih zbirk: Tihožitje z rožami in grozdjem umetnika Adalberta Schäfferja, izbrana dela iz zbirke Franceta Miheliča in zlate oltarje iz cerkve sv. Lucije v Dražgošah, ki so v grajski kapeli. V Muzejih radovljiške občine bodo poskrbeli za prost vstop v Mestni muzej, Kovaški muzej Kropa, Muzej talcev, Galerijo Šivčeva hiša. Pripravili so tudi vodenje po razstavi Pogled od zgoraj 2020 z 28. mednarodnega likovnega simpozija Slovenija odprta za umetnost, ki je v Galeriji Šivčeva hiša. Ob 17. uri bo po razstavi vodila umetnostna zgodovinarka in likovna kritičarka Anamarija Stibilj Šajn. Obvezne so predhodne najave na mro@mro.si.
V Tržiškem muzeju od 18. do 25. maja med 10. in 18. uro na prostem v starem mestnem jedru ponujajo ogled razstave Tržič nekoč in danes.