Kot velika naravna nesreča
Lanske razmere, ki so nastale zaradi epidemije covida-19, bi lahko primerjali z veliko naravno nesrečo, vsaj kar zadeva izzive na področju zaščite in reševanja, smo lahko slišali ob poročanju o varnosti v občini na zadnji seji občinskega sveta v Škofji Loki.
Škofja Loka – Na zadnji seji občinskega sveta v Škofji Loki je več poročevalcev razgrnilo stanje varnosti v občini. Svetniki so prisluhnili poročilu policije, obravnavali poročilo občinskega redarstva, o svojem delu na področju prometne varnosti je poročal tudi Svet za preventivno in vzgojo v cestnem prometu Občine Škofja Loka, razgrnili so delo gasilske službe v preteklem letu. Posebno temeljito je bilo poročilo o delu sistema zaščite, reševanja in pomoči, kjer je štab Civilne zaščite poročal tudi o poteku odziva ob izbruhu epidemije covida-19.
Leto 2019 je bilo z vidika zaščite in reševanja razmeroma mirno, v letu 2020 so nastopile povsem drugačne razmere, ki so bile za vse nekaj novega, je poročal poveljnik občinskega štaba Civilne zaščite (CZ) Nikolaj Kržišnik. Medtem ko so v prvem lanskem valu v CZ predvsem zagotavljali zaščitno opremo in bili v pomoč zdravstvenemu domu (tam je bila tudi covid točka), Centru slepih, slabovidnih in starejših, Varstveno-delovnemu centru, so jih v drugem valu čakali drugačni izzivi. Pomembno je bilo iskanje lokacije za rdečo cono Centra slepih, slabovidnih in starejših, ki so jo za nekaj časa vzpostavili v telovadnici Osnovne šole Jela Janežiča in bili s tem kot prvi v Sloveniji dober zgled ostalim domovom za starejše v državi. V drugem valu so se v zdravstvu in domovih starejših srečevali z velikim kadrovskim primanjkljajem. Pomemben izziv je v razmerah epidemije tudi zagotavljanje samooskrbe s hrano, zato je bilo v občini poskrbljeno za oskrbo z lokalno hrano na škofjeloški tržnici. Leto 2020, na katero se je nanašalo poročilo, se je končalo z začetkom množičnega testiranja. Prvotno lokacijo v dvorani Poden je potem zamenjal stari Petrol, tam so načrtovali tudi cepljenje maturantov. Ob poročanju se je Nikolaj Kržišnik zahvalil tudi za dobro sodelovanje v času epidemije tako v občini kot v soseščini. Neprestano so bili namreč tudi v povezavi s kolegi v občini Medvode. Bilo je zelo posebno leto, ko smo se morali prilagoditi življenju z virusom, ki je povsem zasenčil ostale dejavnosti, denimo posredovanje v naravnih in drugih nesrečah in sanacije po njih. Lani je denimo močan vetrolom, ki je bolj kot na območju občine Škofja Loka pustošil v sosednji kranjski občini, znova spomnil, kako smo ranljivi. Odpravljanje posledic te naravne nesreče, ki je udarila tik pred izbruhom virusa, je po poročanju škofjeloških gasilcev terjalo kar dvajset intervencij, stekla je zlasti medsosedska pomoč v Kranju. Solidarnost pa se je izkazala tudi ob potresu na Hrvaškem.
Epidemija se je nadaljevala v leto 2021, zgodba še vedno ni končana, tako da bodo predstavniki CZ poročali tudi v prihodnje. Župan Tine Radinja je ob tem dodal, da smo se v preteklem letu lahko tudi prepričali, na koga se lahko zanesemo dan in noč.