Točkovanje brez regionalnih razlik
Svet kranjske območne enote Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije ugotavlja, da Gorenjska na račun svoje razvitosti izgublja pri razpisih za naložbe na kmetijskih gospodarstvih, zato predlaga, da naj bo točkovanje brez upoštevanja regionalnih razlik, torej enotno za vso državo.
Kranj – Na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pripravljajo strateški načrt za izvajanje skupne kmetijske politike Evropske unije v obdobju 2023–2027. V javno razpravo o načrtu se je vključila tudi Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije s svojimi območnimi enotami, ki se na sejah svetov opredeljujejo do nekaterih pomembnih vprašanj prihodnje skupne kmetijske politike. Svet kranjske območne enote zbornice se je do teh vprašanj opredelil na aprilski seji.
Svet se strinja s predlogom, da morajo ukrepi kmetijske politike podpirati trajnostni razvoj kmetij, ki pridelujejo hrano, pri tem pa je pripomnil, da morajo ukrepi veljati tudi za samooskrbne kmetije in kmetije, ki skrbijo za ohranjanje naravne in kulturne dediščine (preprečujejo zaraščanje). Po mnenju gorenjskih svetnikov je v strateškem načrtu treba opredeliti aktivnega kmeta; to naj bo kmet, ki obdeluje zemljišča in oddaja zbirno vlogo, ima v lasti primerno kmetijsko mehanizacijo in uporablja pridelke za prodajo ali lastno porabo. Za opredelitev aktivnega kmeta predlagajo uporabo modela praga in dejanskih prihodkov. Zavzemajo se za ukinitev plačilnih pravic, podpirajo omejevanje neposrednih plačil nad mejo 60 tisoč evrov (brez upoštevanja plač), podpore za sektorje v težavah in finančno podporo za mlade kmete ob lastniškem prevzemu kmetije v starosti do štirideset let, pri tem pa opozarjajo, da je treba zagotoviti tudi socialno varnost kmetom po prenosu lastništva na mlade prevzemnike. Proizvodno vezana plačila predlagajo za krave dojilje, prirejo mleka, rejo govedi na območjih z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost (OMD), rejo drobnice ter pridelovanje sadja in zelenjave. Ob morebitni ohranitvi plačilnih pravic nasprotujejo regionalizaciji plačil, pri OMD-plačilih podpirajo umik fiksnega dela plačila in uveljavitev sedmih razredov plačil. Pri naložbah predlagajo tudi podpore za majhne lastnike kmetij in za manjše lastnike gozdov ...
Po mnenju sveta kranjske območne enote bi bilo pri javnih razpisih za naložbe na kmetijskih gospodarstvih pri točkovanju vlog treba izključiti regionalne razlike, ki izhajajo iz razvitosti regije, in celotno državo obravnavati kot eno regijo. Več poudarka bi morali dati malim kmetijam, zmanjšati birokratske ovire pri izdaji soglasij, kmetijam omogočiti proizvodnjo energije iz obnovljivih virov tudi v okviru dopolnilnih dejavnosti in razpisne pogoje za mlade prevzemnike kmetij na gorsko-višinskih območjih prilagoditi neenakim pogojem pridelave.