Domplan bi se ob morebitni prodaji v skupini Kompas Shop znašel v družbi še dveh nepremičninskih upravnikov – Staninvesta in Habita, ki upravljata že 50 tisoč enot po Sloveniji.

Lastniki v bran Domplana

Kompas Shop poslovneža Aleksandra Jereba za celotni delež družbe Investa (in s tem Domplana) ponuja šest milijonov evrov. Med lastniki Domplana vre, Vero Zevnik razrešili kot direktorico Investe.

Kranj – Lastnike kranjskega Domplana je prejšnji mesec močno presenetila ponudba za odkup delnic družbe Investa, preko katere so zaposleni in bivši zaposleni stoodstotni lastniki največjega gorenjskega upravnika nepremičnin. Za nakup deleža v Investi se zanima podjetje Kompas Shop, za katerim stoji nepremičninski mogotec in nekoč eden najbogatejših Slovencev Aleksander Jereb, ki za delnico ponuja 116 evrov oziroma šest milijonov evrov za celotni delež. Lastnike jezi, ker naj bi se direktorica Domplana in Investe Vera Zevnik, ki sodi tudi med največje lastnike, o prodaji s Kompas Shopom pogovarjala na skrivaj. Sama sicer to zanika in pravi, da za vodenje prodaje niti nima pooblastila. Kljub temu je nadzorni svet minuli četrtek Zevnikovo, ki je trenutno na bolniškem dopustu, razrešil kot direktorico Investe, za novega direktorja pa imenoval Janeza Vilfana, sicer direktorja poslovne enote Inženiring.

Lastniki Domplana, ki so se morali o ponudbi Kompas Shopa odločiti do včeraj, so do odkupne ponudbe zelo nezaupljivi, k čimer prispeva tudi ne najboljši sloves Aleksandra Jereba v javnosti. Nekateri govorijo celo o sovražnem prevzemu, ker da namerava morebitni novi lastnik ohraniti le dejavnost Nepremičnine, ostalih (Energetika, Inženiring in Urbanizem) pa da bi se rad znebil. Močno podcenjena se jim zdi tudi ponujena cena. Šest milijonov evrov je sicer dvakratnik knjigovodske vrednosti podjetja, a so prepričani, da je Domplan vreden precej več. Poleg tega dvomijo, da bi bila odkupna cena za delnico enaka za vse lastnike. Tudi zato je minuli četrtek na izrednem sestanku v hotelu Azul v Kranju del lastnikov (po naših podatkih predstavljajo okoli 40-odstotni delež Investe), podpisal delničarski sporazum, s katerim so določili, da je prodaja delnic v naslednjih treh letih možna le, če med seboj dosežejo najmanj 75-odstotno soglasje.

Lastniki so že prej naročili tudi pravno mnenje, ki med drugim opozarja, da statut Investe sploh ne dovoli kopičenja lastniškega deleža nad pet odstotkov oziroma izjemoma največ do deset odstotkov, prenos imenskih delnic pa je mogoč samo z dovoljenjem uprave, česar ta do zdaj ni dala. Da bi Kompas Shop lahko izvedel prevzem Investe oziroma Domplana, bi morali spremeniti statut, za kar je potrebna 75-odstotna večina. Pravno mnenje še ugotavlja, da dosedanji postopek prodaje ni bil voden ustrezno in mimo zakona o gospodarskih družbah, za morebitno prodajo družbe pa bi morali voditi konkurenčen prodajni postopek.

Zevnikova: cena korektna

»Kupca za nakup deleža v podjetju nismo iskali, pojavila pa se je ponudba podjetja Kompas Shop. Vsi delničarji smo prejeli ponudbo za odkup delnic,« je za Gorenjski glas odgovorila Vera Zevnik ter zatrdila, da sama ni nikoli vodila prodaje družbe, ker za to ni imela in nima pooblastil. »Vsak posamezni delničar se bo o sprejemu za odkup delnic odločal individualno. Ponujena cena se mi zdi korektna. Menim pa, da cena ne bi smela biti edini motiv za prodajo. Bolj pomembno je, da bi Domplan z novim lastnikom dobil nove možnosti za razvoj in stabilno poslovanje. Ocenjujem, da bi bil vstop strateškega lastnika v lastništvo Investe za razvoj družbe Domplan koristen ter da bi dolgoročno pomenil ne samo ohranitev, temveč tudi nadaljnji razvoj in širitev družbe oz. njenih dejavnosti na območju celotne države,« poudarja. Pojasnila je tudi, da je po zagotovilih ponudnika njegov cilj razvijati vse dejavnosti, s katerimi se Domplan že ukvarja, ter skupaj s podjetji, ki že delujejo v okviru skupine, razvijati tudi nove dejavnosti in ustvarjati sinergijske učinke. »V okviru skupine ponudnika že posluje več uspešnih podjetij na področju upravljanja stavb, s široko regionalno zastopanostjo, kar bi tudi Domplanu omogočilo vstop na nove trge in širitev poslovanja,« je še povedala.

Janez Fajfar, predsednik nadzornega sveta Investe, je dejal, da nadzorni svet za zdaj ni bil formalno vključen v dogajanje v zvezi s ponudbo družbe Kompas Shop. »Za ponudbo so člani nadzornega sveta izvedeli, ko so kot delničarji prejeli samo ponudbo,« je pojasnil. Kot delničar družbe pa ponudbo ocenjuje kot neustrezno, tako cenovno kot tudi vsebinsko. »Statut družbe namreč natančno določa postopek prodaje delnic in pogoje, pod katerimi se lahko z delnicami razpolaga. Postopek prodaje, kot ga predlaga kupec, pa ni v skladu z veljavnim statutom.«

Kaj pravijo v Kompas Shopu?

Z vprašanji smo se obrnili še na direktorja Kompas Shopa Primoža Kramarja, ki je potrdil, da se zanimajo za vstop v lastništvo Domplana, ker ocenjujejo, da ima družba potencial za nadaljnji razvoj, predvsem pa vidijo veliko sinergij s podjetji v njihovi skupini, v kateri sta že dve podjetji za upravljanje nepremičnin – Staninvest in Habit, ki skrbita za več kot 50 tisoč enot po Sloveniji. »Povezava bi naši družbi vsekakor omogočila vstop na nove trge, predvsem pa verjamemo, da bi skupaj paleto dejavnosti lahko še razširili. Ključne sinergije vidimo predvsem v storitvah inženiringa, nepremičninskega posredovanja, prostorskega načrtovanja, projektiranja in geodetskih storitvah ter na področju dejavnosti energetike – toplotne oskrbe in distribucije zemeljskega plina,« je dejal.

Ponujeno ceno so v Kompas Shopu pri šestih milijonih evrov postavili na podlagi interne cenitve, pregleda poslovanja družbe in posledično primerjalne analize na podlagi javno dostopnih podatkov, je pojasnil Kramar. »Ravno tako želimo omogočiti finančna sredstva v višini osem milijonov evrov za zaključek izgradnje projekta Planina in za izgradnjo varovanih stanovanj za starejše v centru Kranja, namenjenih za najem. Dodatna dva milijona evrov nameravamo nameniti za poplačilo kreditov družbe,« je povedal.

»Števila zaposlenih ne nameravamo zmanjševati. Ravno nasprotno. Načrtujemo vsaj 20-odstotno povečanje števila zaposlenih. Ob tem bi rad tudi poudaril, da se zavedamo, da je pomembno, da sedež družbe ostane v Kranju ter da se s tem ohrani ne samo regionalna pripadnost družbe, pač pa tudi delovna mesta. Seveda pa bi hkrati, kot tudi do sedaj, stremeli k povezavam z drugimi našimi družbami, prisotnimi v Mariboru, Kopru, Velenju, Celju in Ljubljani,« je še razložil Kramar in napovedal, da bodo glede omejitev statuta predlagali sklic skupščine in spremembo statuta.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / četrtek, 5. februar 2015 / 10:52

Tanja odgovarja

Zanimajo me zdravje, služba, vožnja z avtom. Pa tudi za hčer imam vprašanja: zdravje, služba in odnosi.

Objavljeno na isti dan


Nasveti / četrtek, 26. november 2009 / 07:00

Mi za srečo, sreča za nami

Zdrav človek ima tisoč različnih želja, bolan eno samo: ozdraveti. Kdo je to misel prvi izrekel, ne vem, vsekakor drži.

Kronika / četrtek, 26. november 2009 / 07:00

Kriminal

Prijeli nepopravljivega tatu Škofja Loka - Škofjeloški policisti so prijeli 27-letnika iz Železnikov, ki ga utemeljeno sumijo, da je v zadnjem mesecu...

Slovenija / četrtek, 26. november 2009 / 07:00

Nagradili ljudi odprtih rok

Ljubljana - S podelitvijo priznanj ljudem odprtih rok se je končal letošnji izbor v eni najstarejših dobrodelnih akcij na Slovenskem, ki jo revija Naša žena vodi že od leta 1994....

Gospodarstvo / četrtek, 26. november 2009 / 07:00

Mešetar

Cene klavnih polovic prašičjega mesa Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja je v okviru tržno informacijskega sistema pripravila tržno po...

Gospodarstvo / četrtek, 26. november 2009 / 07:00

Škoda poplačana, rešujejo še pritožbe

Ljubljana - Vlada je na četrtkovi seji sprejela poročilo o izvedbi programa odprave posledic škode v kmetijstvu zaradi naravnih nesreč v letu 2007. Kot je razvidno iz poročila, j...