Zgodbe srečnih ljudi
Pisateljica ter predavateljica Maria Ana Kolman iz Preddvora je raziskovalka kulture, mitologije in ljudskega zdravilstva Sibirije. Še povsem sveže je njeno knjižno delo Altajske zgodbe.
Preddvor – Knjigo je, kot pravi vseskozi aktivna avtorica, začela pisati v času, ko nam je bil odvzet eden od temeljnih pogojev za srečno življenje – svoboda, in sicer svoboda v prvotnem pomenu praslovanske besede kot pripadanje samemu sebi. Gre za stanje duha in hrepenenje duše. Prav to jo je pred mnogimi leti pripeljalo na jug Sibirije, na Altaj, ki je postal njen drugi dom – tam je našla vse tisto, kar je dolga leta iskala drugod. Altaj ji je kot popotnico podaril neprecenljive zaklade: srečo, zdravje, modrost, ljubezen, blaginjo in svobodo.
V prvem delu knjige predstavlja geografske značilnosti Altaja, njegovo zgodovino, prebivalce, t. i. mesta moči, altajske bogove narave in naravo bogov, pa tudi altajske mite in legende. Drugi del prinaša zgodbe iz dežele pod zlatimi gorami, po pripovedovanju altajske prijateljice Viktorije Arkadjevne Tadirove. Gre za resnične zgodbe iz življenja preprostih in srečnih ljudi, neobremenjenih z velikimi dogodki in pridobitvami civilizacije.
Avtohtoni Altajci in Rusi so se začeli naseljevati v 17. stoletju. V Ujmonsko dolino so se takrat priselili tudi staroverci, t. i. razkolniki, ter umetniki in znanstveniki, pa tudi ljudje, ki so zaradi bolezni in slutnje skorajšnjega konca življenja želeli umreti prav na Altaju. Sožitje z naravo – Altaj krasijo svež zrak, ledeniška voda, zdrava hrana in čudovita pokrajina – je mnogim povrnilo zdravje ter jih navdalo z radostjo do življenja. Pravijo, da ima Altaj nenavadno moč in da je prav pod Beluho, najvišjo goro Sibirije, Zemlja s popkovnico povezana z ozvezdjem Oriona. Mnogi verjamejo, da se tam nahaja Šambala ali Belovodje, mesto Velikih učiteljev, altajski raj na Zemlji ali Zlata dežela, o kateri govori tudi altajska legenda – ena izmed mnogih na iskriv način popisanih v knjigi Altajske zgodbe.