Pri spomeniku na Račjem otoku (od leve): Franci Feltrin, Igor Bavčar, Lojze Peterle, Janez Janša, Dimitrij Rupel in Marjan Podobnik / Foto: Primož Pičulin

Demosu postavili spomenik

Na slovesnosti na Brdu so v sredo odkrili spomenik ob trideseti obletnici tajnega sestanka predsednikov strank koalicije Demos, na katerem je bila potrjena zaveza o uresničitvi plebiscitarne odločitve o samostojni in neodvisni državi Sloveniji.

Brdo pri Kranju – Na slovesnosti ob odkritju spomenika na Račjem otoku na Brdu so se spomnili tajnega sestanka predsednikov šestih strank takratne koalicije Demos, ki ga je vodil dr. Jože Pučnik, ko so se udeleženci jasno izrekli, da so pripravljeni sprejeti moralno, politično in pravno odgovornost za osamosvojitev Slovenije. Dogovorili so se tudi o pospešitvi korakov v procesu osamosvajanja. »Kljub nasprotovanju doma in v tujini je bil dosežen dogovor, da ne bo odstopanja od realizacije plebiscitarne odločitve o samostojni in neodvidni Sloveniji,« je zapisano na spomeniku. Spominskega dogodka se je udeležilo več takratnih akterjev, Lojze Peterle, ki je postal predsednik takratne Demosove vlade, Dimitrij Rupel, takratni zunanji minister, Igor Bavčar, notranji minister, Janez in Marjan Podobnik, Franci Feltrin, Vitomir Gros, premier Janez Janša, takrat obrambni minister, poleg njih pa tudi današnji ministri in ministrice.

Slavnostna govornika sta bila Lojze Peterle in Dimitrij Rupel. Peterle je izrazil veselje, da so bili takrat sposobni take odločitve. Šlo je za zadnji veliki Demosov strateški sestanek, če bi imeli nekaj takšnih sestankov tudi po proglasitvi države v strateškem smislu, o potrebah slovenske demokratične preobrazbe, bi bilo mogoče ob petkih v Ljubljani manj kolesarjev, se je obregnil ob aktualne razmere. Dimitrij Rupel pa je med drugim dejal, da je »levi Demos nekaj takega kot desna Osvobodilna fronta«. Koalicija Demos je bila sestavljena iz strank desnega političnega pola, ki je leta 1990 zmagala na prvih večstrankarskih demokratičnih volitvah, njen cilj pa je bila osamosvojitev Slovenije in demokratizacija države. Odkritje spomenika na Brdu je eden v nizu dogodkov ob praznovanju 30. obletnice osamosvojitvenih dogodkov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / ponedeljek, 27. julij 2015 / 15:10

Heroin dostavljali v Celovec

V skupni preiskavi so gorenjski kriminalisti in njihovi kolegi z avstrijske Koroške odkrili dobro organizirano združbo, ki je iz Slovenije v Avstrijo tihotapila predvsem heroin.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sreda, 20. januar 2010 / 07:00

Vsakemu "talesenemu" leseni žebelj

Kar 76 smučarjev na lesenih smučeh se je v soboto zbralo v Kropi, kjer so tekmovali v veleslalomu in skokih. Med gledalci sta bila tudi dva župana.

Zanimivosti / sreda, 20. januar 2010 / 07:00

Anketa: Najboljša je iz pipe

V koprskem zavodu za zdravstveno varstvo so minuli teden zasejali precej dvoma o ustreznosti pitne vode iz tako imenovanih vodomatov. Pitje te vode naj bi celo ogrožalo zdravje ljudi. Zato nas je zani...

Slovenija / sreda, 20. januar 2010 / 07:00

Minimalna plača bo višja

Vlada bo aprila sama predlagala nujne spremembe zakonodaje s področja trga dela, če do konca marca socialni partnerji ne bodo sklenili socialnega sporazuma.

Gospodarstvo / sreda, 20. januar 2010 / 07:00

Žirovska poslovalnica Nove KBM v novih prostorih

Nova KBM je poslovalnico v Žireh preselila v nove poslovne prostore na Loški cesti 15.

Žirovnica / sreda, 20. januar 2010 / 07:00

Nov upravljavec v Vrbi

Prešernovo in Finžgarjevo hišo bo prihodnja štiri leta upravljal Zavod za turizem in kulturo Žirovnica. Z dosedanjim upravljavcem Gorenjskim muzejem nameravajo sodelovati tudi v prihodnje.