Tudi v Kranju bi radi regijsko bolnišnico
V Kranju so izdelali Elaborat umestitve Splošne bolnišnice Gorenjske v prostor.
Kranj – Kjer se prepirata dva, tretji ... Da Gorenjska potrebuje novo regijsko bolnišnico, ni dvoma, večje pa je vprašanje, kje jo zgraditi. Glede tega so si najbolj navzkriž na Jesenicah in v Radovljici, saj bi oboji radi regijsko bolnišnico umestili v svojo občino. V tem prepiru je Kranj kot regijsko središče do zdaj stal precej ob strani, a stvari se spreminjajo. Kranjski župan Matjaž Rakovec je namreč za včerajšnje Kranjske novice, časopis Mestne občine Kranj (MOK), brez ovinkarjenja zapisal: »Med najpomembnejše projekte, ki so potrebni ne samo za kranjsko mestno občino, temveč za celo Gorenjsko in vso državo, sodi umestitev nujno potrebne Splošne bolnišnice Gorenjske v Kranj.« Umestitev bolnišnice predstavlja velik poseg v prostor in zahteva premišljena dejanja, a v Kranju so na takšen projekt pripravljeni, odločitev o končni lokaciji pa prepuščajo stroki, je dodal.
Na MOK-u so opravili temeljite analize in izdelali Elaborat umestitve Splošne bolnišnice Gorenjske v prostor. Analiza ustreznosti oziroma primernosti lokacij je pokazala, da je najboljša lokacija za bolnišnico v Kranju na Zlatem polju, ki je idealna tako za prebivalce Poljanske in Selške doline kot Zgornje Gorenjske in vse do Kamnika. Iz elaborata pa izhaja, da bi bilo ustrezno število postelj centralne regijske bolnišnice šeststo, da bi bilo v njej mogoče na letni ravni hospitalizirati 35.000 ljudi in opraviti 220.000 ambulantnih obravnav, zaposlovala pa bi 1400 ljudi, navaja Rakovec in poudarja, da bi takšna bolnišnica razbremenila tudi Univerzitetni klinični center Ljubljana. Tristo milijonov evrov težka investicija bi bila obenem največja državna naložba v zdravstveni sistem v samostojni Sloveniji.
»Bolnišnica je investicija države, naloga MOK-a pa je zagotoviti dobre življenjske pogoje za vse (bodoče) občane, zaposlene v bolnišnici in njihove družine kot tudi za uporabnike zdravstvenih storitev,« še pravi Rakovec.