Razmišljali o vodi
Ob letošnjem svetovnem dnevu vode so v Osnovni šoli Poljane za učence osmega in devetega razreda organizirali fotonatečaj z naslovom Voda – kaj mi pomeni.
Tema natečaja je zajemala vodo v vseh mogočih oblikah, kar se je odrazilo tudi na fotografijah, je pojasnila koordinatorica projekta Unesco v šoli Anka Tušek. »Videlo se je, da učenci znajo opazovati, razmišljati in videti lepoto v njenih najmanjših pojavnih oblikah.« Na fotografijah so tako ovekovečili barve, ki jih lahko najdemo v vodi, drobne kapljice na podlagi, razlitje vode po površini, mogočno vodo v naravi, lepoto snežink ... Na natečaj se je odzvalo 18 učencev. Zmagovalno fotografijo je posnela Tadeja Osredkar, za kar si je prislužila knjižno nagrado, simbolične nagrade pa so prejeli še: Lenart Justin, Jerca Kos, Luka Možina in Anže Pintar.
Pri izboru najboljše fotografije je po besedah Anke Tušek odločala predvsem izvirnost motiva. »Učiteljica nam je rekla, da lahko fotografiramo karkoli, le da je povezano z vodo. Doma imamo kozarčke s posebnim dnom. Ko je v kozarcu voda, je učinek steklenega dna in vode zelo lep,« pa je ozadje, kako je nastala njena fotografija, opisala Tadeja Osredkar, ki se zaveda, da je voda nujno potrebna za življenje. »Je pa tudi blagodejna, saj se poleti v njej hladimo, otroci se v njej igrajo …« O pomenu vode so razmišljali tudi drugi učenci. Zavedajo se, da imamo srečo, ker je na področju, kjer živimo, za zdaj vode še dovolj. Tadeja Kržišnik pravi: »Voda je edinstvena. A kljub temu da jo poznamo v toliko različnih oblikah, je vedno ista zmes, ista tekočina, isti vir življenja.« Manca Buh je priznala, da se je že kot malčica vedno rada igrala z vodo in jo raziskovala. »Med vsemi informacijami o vodi me je presenetilo, da je na svetu tako malo pitne vode, a jo tako zelo potrebujemo.« Lena Pintar je poudarila, da je voda dom veliko živalskim in rastlinskim vrstam. »Mislim, da bi ljudje morali bolj skrbeti tako za naravo kot tudi za vodo. Ljudje, ki nimajo dovolj vode, se mi smilijo, ker je to osnova za preživetje. V prihodnosti bo v vire pitne vode treba vložiti še veliko truda.«
Kot so namreč ob svetovnem dnevu vode, ki ga zaznamujemo 22. marca, spomnili v šoli, je le 0,007 odstotka vse vode na našem planetu na voljo za pitje, čeprav jo imamo ponekod za samoumevno dobrino. »Na milijone ljudi po svetu živi z manj kot desetimi litri vode na dan, medtem ko povprečen Slovenec porabi 150 litrov vode na dan.«