V pandemiji novi izzivi
Lotrič Meroslovju, ki praznuje tridesetletnico delovanja, je pandemija prinesla nove priložnosti. Sodelovali so pri razvoju respiratorja in postali prvi priglašen organ za certificiranje zaščitnih mask v Sloveniji.
Lotrič Metrology je mednarodno uveljavljena skupina z desetimi podjetji v sedmih državah. Povezuje več kot 170 strokovnjakov s področja meroslovja, od tega 110 v matičnem in treh hčerinskih podjetjih v Sloveniji. Največ oz. 91 zaposlenih ima Lotrič Meroslovje, kjer so lani zabeležili 13-odstotno rast.
Železniki – V začetku tega meseca je minilo trideset let, odkar je Marko Lotrič v Selcih odprl obrt za kalibracijo tehtnic, uteži in pipet. Z leti se je razvila v mednarodno uveljavljeno skupino Lotrič Metrology z desetimi podjetji v sedmih državah. Skupina povezuje več kot 170 strokovnjakov s področja meroslovja, od tega 110 v matičnem in treh hčerinskih podjetjih v Sloveniji. Največ oz. 91 zaposlenih ima Lotrič Meroslovje s sedežem v Selcih, 11 pa Lotrič Certificiranje, ki deluje v Železnikih. »Naša vizija je oblikovanje multinacionalke v družinski lasti,« je napovedal generalni direktor Marko Lotrič. Hkrati si do leta 2031 želijo postati podjetje z ničelnim vplivom na okolje.
Na lansko, pandemsko leto so se v Lotrič Meroslovju odzvali s sodelovanjem z različnimi podjetji, inštituti in fakultetami. Osredotočili so se na nove poslovne priložnosti: razvoj prvega slovenskega respiratorja, merjenje ogljikovega dioksida v šolah in testiranje zaščitnih mask. Lotrič je pojasnil, da s kar 199 akreditiranimi postopki večini strank pokrijejo 95 odstotkov meroslovnih potreb. »Lani smo izvedli približno 98 tisoč meroslovnih pregledov oz. v povprečju 383 na dan. Skupni tržni delež na področju meroslovja v Sloveniji po naši oceni znaša 43,9-odstotka, kar nas postavlja na mesto vodilnega ponudnika meroslovnih rešitev,« je dodal.
Do leta 2015 so bili storitveno podjetje, nato pa so začeli v ospredje postavljati razvoj lastnih meroslovnih produktov, kot sta merilna sistema Exactum za samodejni nadzor parametrov okolja in Trames za potrebe vhodne, vmesne in končne kontrole izdelkov. Z unikatnimi sistemi uporabnikom rešujejo specifične meroslovne izzive, za katere na trgu ne obstajajo standardne rešitve, je pojasnil vodja razvoja Nejc Demšar in dodal, da so prisotni v vseh panogah industrije. Za visoko tehnološkimi izdelki stoji močna desetčlanska ekipa inženirjev in inženirk. Lani so sodelovali v ekipi, ki je v rekordnem času razvila prototip medicinskega respiratorja Diham, v konzorciju z Nacionalnim inštitutom za biologijo pa so se lotili vzpostavitve laboratorija za preizkušanje medicinskih mask. Ta je bil v tem tednu vpisan v Nando bazo pri Evropski komisiji, s čimer so postali priglašen organ za certificiranje, prvi v Sloveniji, je povedal tehnični direktor Primož Hafner. V zadnjem letu so opravili 150 preskusov na petdeset različnih tipih mask. Njihov zadnji projekt pa se nanaša na merjenje nivoja ogljikovega dioksida v zaprtih prostorih. V podružnično šolo v Selcih so marca brezplačno namestili sistem Exactum, ki učiteljem omogoča vpogled v meritve v realnem času ter s tem učinkovitejše prezračevanje prostorov.
Rast podjetja in širitev razvoja so jim omogočili tudi dodatni prostori, ki so jih leta 2018 kupili v poslovni stavbi na Češnjici v Železnikih. Pridobili so 1425 kvadratnih metrov površin. Lani so prostore obnovili ter se z ostalimi solastniki stavbe lotili njene energetske sanacije. V drugi fazi, ki jo ta čas končujejo, so predvideli obnovo vhoda v stavbo in stopnišča, namestitev dvigala in ureditev okolice. Lotrič Meroslovje bo v investicijo vključno z nakupom prostorov vložilo 1,5 milijona evrov. Prostore na novi lokaciji v Železnikih so namenili razvoju in podjetju Lotrič Certificiranje.