Projekt popeljali v uspešno zgodbo
Medgeneracijski centri so nepogrešljivo stičišče idej, znanja in izkušenj vseh generacij prebivalcev, so sklenili na nedavnem spletnem zaključnem dogodku projekta Medgeneracijski centri Gorenjske.
V okviru projekta Medgeneracijski centri (LAS Gorenjska košarica) so na Jezerskem, v Naklem in Šenčurju uredili skupne prostore, ki so namenjeni izvajanju programa medgeneracijskega sodelovanja, v Lahovčah in Štefanji Gori pa so uredili parka.
Kranj – Vodilni partner projekta Medgeneracijski centri Gorenjske je BSC, poslovno podporni center Kranj, vanj so vključeni še Center za trajnostni razvoj podeželja Kranj ter občine Bled, Bohinj, Cerklje, Jezersko, Naklo in Šenčur. Projekt, ki se je začel januarja 2019, je vreden 526 tisoč evrov, od tega tristo tisoč evrov prispeva Evropski kmetijski skladi za razvoj podeželja.
V okviru projekta Medgeneracijski centri (LAS Gorenjska košarica) so na Jezerskem, v Naklem in Šenčurju uredili in opremili skupne prostore, ki so namenjeni izvajanju programa medgeneracijskega sodelovanja in bodo omogočali vključevanje vseh generacij v aktivnosti v njihovem lokalnem okolju – z namenom dviga življenjske ravni. V Lahovčah in Štefanji Gori pa so uredili parka z namenom, da »postaneta srce kraja in mesto srečevanja različnih generacij«, kot je oba parka opisala Nina Zupan, vodja projektov na BSC. Zupanova je ob tem povedala, da so bile v času epidemije covida-19 potrebne prilagoditve dejavnosti, ki so se zaradi razmer prenesle na splet, a da je vseeno vse lepo steklo. Seveda pa si že vsi želijo srečevanj v živo.
V okviru projekta sta se oblikovala tudi dva mobilna socialna servisa v občini Bohinj in Bled. V ta namen so kupili dva avtomobila na električni pogon, ki bosta služila projektu Prostofer, namenjenemu za brezplačni prevoz starostnikov ter uporabnikom projekta Mobilni socialni servis, ki že povezuje mrežo prostovoljcev in izvajalcev, od javnih zavodov in izobraževalnih ustanov, nevladnih organizacij do zasebnikov, ki priskočijo na pomoč, ko je treba. Iva Lapajne z Občine Bohinj je projekt ocenila kot zelo dober in vedno bolje sprejet v lokalni skupnosti.
Za zagon medgeneracijskih centrov je s pripravo vsebin in dejavnosti poskrbel Center za trajnostni razvoj podeželja (CTRP) Kranj v sodelovanju z ljudskimi univerzami. Vlasta Juršak iz CTRP Kranj je med drugim poudarila, da medgeneracijski centri povezujejo lokalno okolje, svetujejo, izobražujejo, nudijo socialno in družbeno življenje ter priložnosti tudi za razvoj preventivnih storitev, po katerih je vedno večja potreba, odpravljajo medgeneracijski prepad in socialno izključenost. V luči tega je Juršakova omenila, da bo treba na državnem nivoju narediti pomembne korake in vzpostaviti tudi sistem financiranja ter s tem podpreti lokalne skupnosti, da bodo vse te aktivnosti lahko izvajale. »Samo z vključevanjem prostovoljcev, nevladnih organizacij je premalo, vedno več je potrebe po vključevanju strokovnjakov,« je prepričana.
Projekt Medgeneracijski centri Gorenjske se zaključuje sredi letošnjega leta, a kot je dejala direktorica občinske uprave Občine Naklo Marta Gerkman, so centri namenjeni temu, da živijo naprej.