V tekočem pregledu so še tri cepiva
Zaživela je spletna stran cepimose.si, na kateri Nacionalni inštitut za javno zdravje predstavlja aktualne informacije in podatke o cepljenju proti covidu-19 v Sloveniji. Evropska agencija za zdravila pa ima v tekočem pregledu cepiva CureVac, Sputnik in Novavax. Epidemiološke razmere se v Sloveniji slabšajo.
Ljubljana – Nova samostojna spletna stran cepimose.si je namenjena tako splošni kot strokovni javnosti. Na njej ozaveščajo o cepivih, pomenu in organizaciji cepljenja, obveščajo o številu opravljenih cepljenj, cepilnih centrih, neželenih učinkih po cepljenju, objavljajo pogosta vprašanja in odgovore ... Kot poudarjajo na NIJZ, je ključnega pomena pri cepljenju predvsem naše zaupanje v varnost in učinkovitost cepiv, ki najprej temelji na jasni in objektivni obveščenosti.
Včeraj je bilo v Sloveniji opravljenih 1842 PCR-testov na koronavirus, delež pozitivnih izvidov je bil 15,7 odstotka. Po novoodkritih okužbah sta na širšem Gorenjskem izstopali občini Kamnik (20) in Kranj (11). Epidemiološke razmere se v splošnem v Sloveniji slabšajo, je na dopoldanski novinarski konferenci opozorila vladna govorka Maja Bratuša. Svetovalna strokovna skupina za covid-19 pod vodstvom infektologinje Mateje Logar na današnjem rednem sestanku pretresa morebitne nove ukrepe za zajezitev epidemije.
Evropska agencija za zdravila ima v pregledu tri cepiva
Ta trenutek je v fazi kliničnega preizkušanja 23 cepiv proti covidu-19, je na dopoldanski novinarski konferenci povedal prof. dr. Borut Štrukelj s Fakultete za farmacijo v Ljubljani. Evropska agencija za zdravila ima trenutno v tekočem pregledu cepiva CureVac, Sputnik in Novavax. Za cepivo podjetja Novavax je Štrukelj dejal, da vsebuje protein in se približuje tistim klasičnim cepivom, ki smo jih doslej uporabljali za različne kužne bolezni. Po njegovih besedah je bilo narejenih več različnih kliničnih študij, 37 tisoč prostovoljcev je prešlo klinična testiranja, ki so pokazala, da je cepivo 90-odstotno učinkovito. »Pomembno je, da kaže učinkovitost tudi proti britanskemu in južnoafriškemu sevu,« je sklenil prof. dr. Štrukelj.
Prof. dr. Štrukelj: AstraZenecino cepivo je varno
Glede cepiva AstraZenece je dejal, da je varno in učinkovito. Poudaril je, da so primeri tromboze v možganih, se pravi krvnih strdkov, po cepljenju izredno redki. »Šlo naj bi za manj kot en primer na milijon cepljenj. Če mi dovolite primerjavo: pri oralni kontracepciji, ki jo uporablja veliko žensk, je verjetnost pojava strdka tisoč na milijon. Torej vidimo, kako izjemno majhna verjetnost je za to povezanost med cepivom in strdki,« je ponazoril.
Če pa po cepljenju pričakovani neželeni učinki v 72 urah ne izzvenijo, naj posameznik pokliče svojega zdravnika in mu pove, za kaj gre, še svetuje Štrukelj. Znaki za zaplet so hudi glavoboli še teden dni po cepljenju, zamegljen vid ali otežen govor. »V Sloveniji takega primera ni bilo,« je še dejal.
Ne moremo govoriti o izgubljenih generacijah
Predsednik Združenja ravnateljic in ravnateljev Gregor Pečan pa je na dopoldanski novinarski konferenci spomnil, da mineva dober mesec in pol, kar so se učenci vrnili v šolske klopi. »Počasi vsi skupaj pridobivamo informacije o posledicah dolgotrajnega dela na domu.« Kot je dejal Pečan, ni povsem enakega nivoja znanja, kot je bil v podobnem času v preteklih letih, ko je pouk potekal na običajen način. »Ni pa tako črno, kot so nekateri govorili o izgubljenih generacijah,« je poudaril. Strinja pa se, da bo treba vložiti precej dodatnega dela in načrtovanja za doseganje standardov, ki so za posamezne oddelke določeni pri učnih načrtih, da spravijo generacije na nivo znanja, kakršnega si želijo. Velika večina pa je vesela, da so se lahko vrnili v šolske klopi, je sklenil Gregor Pečan.