Mednarodni dan sreče

Jutrišnji 20. marec ni le prvi pomladni dan, temveč ga je generalna skupščina Združenih narodov razglasila tudi za mednarodni dan sreče. Letošnja tema je Ostanimo mirni, ohranimo modrost, bodimo prijazni.

Kranj – V času, ko se ves svet spopada z zdravstveno krizo, je še pomembnejše, da ostanemo pozitivno naravnani in si med seboj pomagamo. Statistični urad nam ponuja nekaj podatkov, ki se dotikajo tudi sreče in zadovoljstva z življenjem.

Kaj torej najmočneje vpliva na stopnjo zadovoljstva z življenjem? Prebivalci Slovenije (stari 16 ali več let) so v 2019 izrazili stopnjo zadovoljstva z življenjem na splošno s povprečno oceno 7,5 (od 10). Med spoloma ni bilo bistvenih razlik, drugače pa je bila višina skupne ocene v največji meri odvisna predvsem od samoocene zdravja, finančnega stanja, položaja na trgu dela, izobrazbe in številnih drugih dejavnikov (prosti čas, prijatelji, medosebni odnosi ipd.). Med dijaki in študenti je skupna ocena znašala povprečno 8,3. Najvišja (8,5) pa je bila med prebivalci, ki so svoje zdravstveno stanje ocenjevali kot zelo dobro. Dvaindevetdeset odstotkov prebivalcev Slovenije, starih 16 ali več let, je v letu 2018 lahko računalo na materialno pomoč katerega od sorodnikov, prijateljev, sosedov, znancev, če bi tako pomoč potrebovali (denimo denar, dobrine, živila, orodje); 81 odstotkov prebivalcev Slovenije nad 16 let starosti je v letu 2018 lahko računalo tudi na nematerialno pomoč sorodnikov, prijateljev, sosedov, znancev, če bi jo potrebovali, tako na primer pogovor o osebnih stvareh, pomoč pri kakšnem opravilu, pomoč ob bolezni. Kako pa na občutek sreče vpliva finančno stanje gospodinjstva? Statistika ponuja podatke iz 28 držav Evropske unije in ugotavlja, da prebivalci držav, ki se počutijo srečne ves čas ali večino časa, niso vedno hkrati tudi najbolj zadovoljni s finančnim stanjem v svojih gospodinjstvih (in obrnjeno). Prebivalci Slovenije smo po občutku sreče na sredini lestvice (15. mesto), po zadovoljstvu s finančnim stanjem pa v drugi polovici (na 18. mestu).

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 12. julij 2010 / 07:00

Lenoba (1)

Pravijo, da je lenoba vseh grdob grdoba. S tem si najbrž vsi predstavljamo tisto pravo lenobo, ki že od daleč smrdi po slabih navadah.

Objavljeno na isti dan


Nasveti / četrtek, 2. januar 2014 / 14:22

Celoletni horoskop

Leto 2014 je v znamenju Konja oziroma Ma. Njegov letni čas je poletje in zahodno znamenje je Dvojček. Čaka nas živahno in ognjevito leto z obilo dogodivščinami. Vse bo sama akcija, saj se bodo odločit...

Gorenjska / četrtek, 2. januar 2014 / 14:13

Vreme turistov ni odgnalo

Na Bledu z dežniki, v Kranjski Gori in na Voglu smučajo kljub slabemu vremenu. V prazničnih dneh je v največjih gorenjskih turističnih središčih gostov toliko kot v preteklih letih.

Šenčur / četrtek, 2. januar 2014 / 13:38

Blagoslovili konje

Srednja vas – V Srednji vasi pri Šenčurju se je letošnje, že dvajsete blagoslovitve konj pri podružnični cerkvi sv. Radegunde udeležilo petdeset konj. Po maši jih je blagoslovil šenčurski župnik Ur...

Kronika / četrtek, 2. januar 2014 / 13:37

Manj policistov v pisarnah, več na terenu

V Kranjski Gori in na Bledu so sredi lanskega leta ukinili 24-urno dežurstvo na policijskih postajah. Izkušnje zadnjih nekaj mesecev kažejo, da je šlo za dobro odločitev, pravi komandir Policijske pos...

Kultura / četrtek, 2. januar 2014 / 13:36

Med podobo in življenjem

V Galeriji Prešernove hiše je na ogled zanimiva razstava z naslovom Črtomirov poslednji boj. Predstavljen je Prešernov Krst pri Savici v likovni umetnosti in Črtomirov čas v arheoloških predmetih.