Spremembe so nujne
Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Jože Podgoršek je med petkovim obiskom na Gorenjskem napovedal nujne spremembe kmetijske politike, ki jih bodo občutile tudi gorenjske kmetije.
Minister Jože Podgoršek: »Kmetijstvo je najbolj šibko pri sodelovanju, povezovanju, oblikovanju prehranskih verig, razvoju, prenosu znanja na kmetije, pomladitvi kmetijskih gospodarstev ...«
Preddvor – Minister Jože Podgoršek se je v petek mudil na Gorenjskem. Obiskal je pet kmetij – Fonovo na Spodnjem Brniku, Kuraltovo na Zgornjem Brniku, Lepnarjevo v Goričah, Anžonovo v Kranju in Legatovo v Hrašah pri Lescah –, sestal pa se je tudi z vodstvom preddvorske občine.
Minister slišal veliko pozitivnih zgodb
Kot je dejal minister Podgoršek, so v okviru priprav na novo programsko obdobje skupne kmetijske politike poskušali dobiti na terenu čim več informacij o tem, kako kmetje vidijo prihodnost slovenskega kmetijstva, kaj so ključni problemi in izzivi, kako država v času koronarazmer lahko pomaga kmetijskim gospodarstvom ... »Slišal sem veliko pozitivnih zgodb in dobil nekaj zanimivih pobud,« je dejal minister in poudaril, da številne kmetije tudi v najtežjih časih iščejo in najdejo rešitve za razvoj.
Preverjali bodo rezultate vloženega denarja
Na vprašanje, kaj si gorenjsko kmetijstvo lahko obeta od nove kmetijske politike, ali bo za kmete bolje, slabše ali približno enako kot zdaj, je minister dejal, da bodo kmetije vsekakor občutile spremembe. »Spremembe so nujne, s sedanjim stanjem niso zadovoljni v nobeni kmetijski dejavnosti, tudi vsi ukrepi sedanje kmetijske politike niso dali želenih rezultatov. V novem programskem obdobju zato ne bo več najbolj pomembno, koliko denarja bo dobila posamezna dejavnost, ampak predvsem to, kakšne rezultate bodo dajala vložena sredstva. Evropska komisija bo vsaki dve leti preverjala, ali države s porabljenim denarjem dosegajo predvidene učinke,« je dejal minister in dodal, da finančni ukrepi nove kmetijske politike še niso toliko usklajeni, da bi jih že lahko predstavili javnosti. »Tudi koronakriza nam je pokazala, kje smo najbolj šibki – pri sodelovanju, povezovanju, oblikovanju prehranskih verig, razvoju, prenosu znanja na kmetije, pomladitvi kmetijskih gospodarstev ...« je dejal in kot primer dobre povezanosti izdvojil mlečni sektor, ki se je ob prvem valu epidemije znašel v hudih težavah, a je vsak deležnik v verigi prevzel svoj del odgovornosti. Takšno povezanost bi si minister želel tudi pri drugih sektorjih.
»Ne smemo se deliti na razvite in nerazvite«
V preddvorski občini so ministru ob obisku predstavili nekatere kmetijske probleme – težave, ki jih imajo z divjadjo in zvermi, neurejenost glede plačila komunalnega prispevka za gradnjo kmetijskih objektov na državni ravni, pa tudi nekatere razvojne načrte s področja kmetijstva, gozdarstva, lovstva in ribištva, med drugim sodelovanje v projektu Turizem ribjih doživetij. Župan Rok Roblek je opozoril na problem prostorsko utesnjenih kmetij, ki bi se za razvoj in širitev morale preseliti iz vasi na drugo lokacijo, pa tudi na problematiko javnih razpisov za ukrepe kmetijske politike, pri katerih so gorenjske kmetije zaradi razvitosti regije na slabšem kot kmetije iz manj razvitih regij. »Ne smemo se deliti na razvite in nerazvite, oboji potrebujejo finančno pomoč za vlaganja,« je dejal Roblek in poudaril, da je treba vlagati tudi v razvojno najboljše kmetije.
Ni denarja za preselitev utesnjenih kmetij
Minister Podgoršek je dejal, da v sedanjem programskem obdobju ni finančnih podpor za preselitev kmetij, vključno s stanovanjskim delom, na novo lokacijo. Pri pripravi ukrepov za novo programsko obdobje bodo razpravljali tudi o podpori za preselitev kmetij, vendar bo pred ministrstvom in drugimi deležniki težka naloga, da bodo iz nabora želja za 18 milijard evrov izbrali ukrepe za 1,8 milijarde evrov, kolikor bo na voljo denarja v novem programskem obdobju.
Ministrov obisk na Gorenjskem je spremljala tudi poslanka Mateja Udovč, ki je dejala, da na podlagi informacij s terena tudi poslanci lažje razumejo in argumentirajo spremembe zakonodaje, ki jih obravnavajo v državnem zboru.