Danijel Galjot

Nov svet spajanja

Danijel Galjot je spisal knjižico oziroma priročnik, v katerem ljudem predstavi džin, njegovo spajanje z jedmi in tudi nekatere recepte za »gin twiste«, kot on poimenuje vse mešane pijače z džinom, ki niso džin toniki.

Voklo – Za spremno besedo je v knjižici z naslovom Gin Twist poskrbela Majda Debevc, sommelierka, WSET 3, ki je med drugim zapisala tudi, da je bila prijetno presenečena, ko je imela priložnost poskusiti mešane pijače na osnovi džina, ki jih je Danijel Galjot poimenoval twisti in jih pripravil kot spremljavo izbranim jedem bogate večerje. »Zelo sem vesela, da se je odločil s tem priročnikom deliti svoja raziskovanja in znanje s številnimi ljubitelji gina, ki smo do sedaj to svetovno znano žganico uživali le v koktajlih ali gin tonikih. Odkril nam je nov svet,« je še zapisala.

»Dejansko gre res bolj za priročnik,« razloži Galjot. »V nastajanju pa je že drugi del, ki bo obširnejši, kjer bodo stvari še bolj razdelane,« pravi. »Želel sem znanje predati naprej, ga podariti ljudem,« še doda.

V knjižici med drugim avtor razloži tipe džina, pet pravil »twistanja«, se dotakne spajanja s hrano; izvemo pa tudi odgovor na vprašanje, ali je slamica dovoljena ali ne oziroma ali ni v »gin twistih« celo prepovedana. Galjot predstavi še sedem receptov zanje, vsebino pospremijo simpatične karikature Marka Kočevarja, izdal pa jo je Hotel Triglav Bled, kjer Galjota tudi najdemo zadnjih 12 let – zadnji dve leti je zaposlen v hotelu kot vodja gostinstva.

Danijel Galjot je sicer Kranjčan, ki živi z družino v Voklem. Je oče treh nadobudnih fantičev, avgusta bo dopolnil 35 let, se pa pošali, da ker smo se znašli v časih, ki jih kroji prisotnost covida-19, se je njegov položaj v družini rahlo spremenil. Soproga je namreč medicinska sestra in trenutno je njuno razmerje glede poklicev obratno. »Njo iščejo, mene ne potrebujejo,« se pošali.

Nikoli ni razmišljal o tem, da bo natakar. Obiskoval je srednjo gostinsko šolo v Radovljici, zaključil višjo na Bledu, vedno je rad kuhal in od petnajstega leta naprej je tudi ogromno delal in pomagal po različnih kuhinjah. Štel je že dvajset let, se spominja, ko je imel prakso na Blejskem gradu in je primanjkovalo natakarjev.

»V bistvu so me vrgli v morje in jaz sem splaval,« pripoveduje.

Strežba mu je postala všeč. Najprej so ga pritegnila vina, leta 2006 pa se je prvič srečal tudi z džini, ki so razburkali njegovo domišljijo. Ko je v njegov svet prodrlo še spajanje pijač s hrano, so stvari postale še razburljivejše.

»Džin me je res navdušil. Nekaj časa sem iskal dobro razmerje za klasični džin tonik in ga tudi našel, potem počasi vse skupaj začel nadgrajevati.« Prej je kombiniral s hrano vino, nakar se je odločil, da bi poskusil z »gin twisti«.

Izraz gin twist si je izmislil, a ker ga uporablja že toliko časa, se je ta prijel tudi pri drugih slovenskih gostincih. Pojasni: »Ne gre za džin tonik, to je mešana pijača, a ni koktajl. Mešana pijača je lep slovenski izraz za moje 'twiste', kjer je ena od sestavin džin.«

Omislil si je tudi spletno stran in že tam najdete kar nekaj zanimivih receptur za omenjene mešane pijače. Knjižica pa bo v kratkem dostopna tudi širši publiki.

Da se je tovrstnih mešanih pijač lotil na način, kot se je, je verjetno Galjot prvi v Sloveniji. Omeni tudi popularnost kulture pitja džina v Sloveniji, kjer pri starejši generaciji ta ponovno prihaja v ospredje, mlajši je ravno tako všeč.

»Sploh Slovenci smo v zadnjih letih ustvarili kar lepo število lastnih džinov, ki so absolutno primerljivi s svetovnim nivojem. Imamo evropske in svetovne prvake. Tako da če bi želel nekdo poskusiti, pobliže spoznati samo domače džine, ima že tu številne možnosti,« še pove Galjot.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / sreda, 25. april 2007 / 07:00

Pravico imamo, da nas ne boli!

Bolečina je nekaj, kar nas vedno spremlja, vendar se odnos do nje ne spreminja (pre)počasi. Odpor do nekaterih sredstev proti bolečinam je močan, čeprav je farmacija ravno na tem področju v zadnjih le...

Objavljeno na isti dan


Kranjska Gora / petek, 27. marec 2015 / 07:00

Delajo dobro za kraj

Skupina krajanov se je pod imenom Dovje-Mojstrana: zelena prihodnost zbrala v pobudi, ki skuša po zgledu dobrih praks ustvariti nekaj novega za kraj.

Kamnik / petek, 27. marec 2015 / 07:00

Mladi o svoji domovini

V prostorih Občine Kamnik je do konca marca na ogled razstava 42 likovnih in literarnih del – pogledov in razmišljanj mladih o pomenu samostojnosti in neodvisnosti Slovenije.

Razvedrilo / petek, 27. marec 2015 / 07:00

Povezane v plesu in prijateljstvu

Prvega aprila bo leto dni, kar je v Kranju začela delovati skupina Cowboy ritem, ki se je zaljubila v t. i. country line dance plese, ki postajajo vse bolj popularni tudi v Sloveniji.

Gospodarstvo / petek, 27. marec 2015 / 11:07

Predavanji o novostih pri dopolnilnih dejavnostih

Križe, Koroška Bela – Kmetijsko gozdarski zavod (KGZ) Kranj in Društvo podeželskih žena Svit iz Tržiča vabita danes, v petek, ob 19. uri v sejno sobo Kmetijske zadruge Križe na predavanje o novosti...

GG Plus / petek, 27. marec 2015 / 17:18

V diplomaciji se tudi z molkom govori

V začetku devetdesetih let je imel LDS-ovski politik Franco Juri že pripravljene kovčke za svoj odhod v Argentino, kjer naj bi na naši ambasadi v Buenos Airesu nastopil mesto veleposlanika. Imel je...