Javno stranišče Vstraniše v starem mestnem jedru Kranja je tudi v času epidemije dostopno in redno vzdrževano. / Foto: Gorazd Kavčič

Nedostopnost javnih stranišč

V združenju za dostojno starost Srebrna nit opozarjajo na nedostopnost do javnih stranišč in urejenih mest za počitek med epidemijo, kar po njihovem mnenju vpliva na dostojno življenje starejših.

Kranj – V času epidemije so starejši opazili, da so javna stranišča v mestih in drugih naseljih zaprta. »Izgovorov, naj starejši v času epidemije ostanejo doma, ne sprejemamo, saj imajo tudi oni neobhodno potrebne opravke na občinah, sodiščih, bankah, poštah, specializiranih trgovinah, ki so izven dosega in ne nudijo možnosti uporabe stranišča,« so pojasnili na združenju in dodali: »Starejši in druge skupine, kot so nosečnice, otroci, ljudje s posebnimi potrebami in težavami z urinskim ali prebavnim sistemom, nujno potrebujejo na javnih površinah vsakomur dostopno in stalno odprto stranišče, predvsem zato, ker so trenutno zaprti tudi vsi gostinski lokali. Tudi z dejstvom, da je treba ponekod prositi za ključ, se ne moremo strinjati, saj gre za dodatno ponižanje že tako ranljivih skupin ljudi.« V Srebrni niti zato pozivajo občine, naj preverijo, kako je z dostopom do javnega stranišča in ali sploh imajo javno stranišče, ter naj v primeru, da ga nimajo, omenjeni problem začnejo reševati čim prej. Obenem so v združenju opozorili še na pomanjkanje klopi za počitek na javnih površinah, saj določene skupine ljudi, kamor sodijo tudi starejši, na svojih poteh nujno potrebujejo prikladno mesto, da se odpočijejo.

V štirih gorenjskih krajih smo preverili, ali so javna stranišča v času epidemije dostopna. V Kranju so pojasnili, da je javno stranišče Vstraniše v starem mestnem jedru odprto in redno vzdrževano. Zaprto je bilo le od polovice marca do polovice aprila lanskega leta. V Radovljici je vse od pojava koronavirua odprto javno stranišče v Radovljiški graščini. Na Bledu so bila, razen v lanski poletni sezoni, javna stranišča zaprta. Dve so ponovno odprli v začetku februarja, in sicer v Ledeni dvorani in pri tribunah v Veliki Zaki. Pojasnjujejo, da za čistočo skrbijo v skladu s predpisi NIJZ, kar pomeni, da jih redno čistijo in razkužujejo. V Škofji Loki so tri javna stranišča, ki so bila od 16. marca do 18. maja preteklega leta zaprta. Čez poletje so bila dostopna, ponovno so jih zaprli 16. oktobra, z izjemo javnega stranišča na avtobusni postaji, ki je ostalo odprto in je dostopno v času delovanja Arrive.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / torek, 28. junij 2016 / 11:24

Konec Radovljiške planine in koče

Po izročilu in navedbah predstavnikov GU Bohinj naj bi koče razdrli leta 1961 in les Radovljiške in Lipniške koče v celoti prepeljali v Bohinjsko Bistrico. V Bistrici so v športnem parku i...

Objavljeno na isti dan


Splošno / / 07:00

Število bolnikov z diabetesom se je potrojilo

Čeprav je diabetes mogoče razložiti z nekaj besedami: zaradi nepravilne presnove se zviša nivo sladkorja v krvi, bolezen s svojimi posledicami in incidenco vedno znova preseneča.

Splošno / / 07:00

Hiša Zdravja v Gorenjskem glasu

Z letošnjim novembrom na Gorenjskem glasu odpiramo Hišo Zdravja.

Škofja Loka / / 07:00

Obnavljali bodo loško železniško postajo

Slovenske železnice načrtujejo gradnjo novega perona na železniški postaji Škofja Loka.

Železniki / / 07:00

Od Kališ do Dražgoš odslej po asfaltirani cesti

V občini Železniki v letošnjem letu načrtujejo asfaltiranje dvanajstih kilometrov občinskih cest.

Kronika / / 07:00

Kriminal

Iz diskoteke s tujim avtomobilom Bled - V noči na petek je izpred diskoteke Stop na Bledu izginil osebni avtomobil Seat Ibiza. Policisti so med pregle...