Janez Poklukar / Foto: Tina Dokl, arhiv Gorenjski glas

Janez Poklukar postal novi minister za zdravje

Poslanci so na včerajšnji izredni seji Janeza Poklukarja izvolili za novega ministra za zdravje. Delo začenja danes. Med primarne naloge na tem položaju uvršča spopad z epidemijo covida-19 in izboljšanje dostopnosti do zdravstvenih storitev.

Ljubljana – Še kot kandidat za ministra je 42-letni specialist internist Janez Poklukar, dr. med., na svoji predstavitvi že pred parlamentarnim odborom za zdravstvo dejal, da bi bil sicer raje v ambulanti, vendar pa meni, da na ministrskem položaju lahko naredi še več za ljudi. Zaveda se, da je na ministrski položaj prišel v najtežjih trenutkih slovenskega zdravstva; zadnja leta so bila za izvajalce zdravstvenih storitev finančno težka, soočeni so bili z velikim pomanjkanjem kadra in vlaganj v infrastrukturo. Dnevno dogajanje zadnje leto narekuje še epidemija covida-19.

Poudaril je, da mora zdravstvo temeljiti na močnem primarnem nivoju, zato bo treba še naprej krepiti zdravstvene domove in njihove programe, referenčne ambulante in centre zdravja ter zagotavljati dodatne ukrepe na področju promocije zdravja. Preventiva mora biti po njegovem mnenju dostopna vsem. Kot največji zdravstveni težavi je izpostavil starajočo se družbo in življenjski slog, zaradi katerega so v porastu srčno-žilne bolezni in rak. Prav zaradi prepočasnega odzivanja na staranje prebivalstva so se naši domovi za starejše spremenili v negovalne bolnišnice, ki pa ne dosegajo zadostnih standardov, za to bo, kot je napovedal, treba na novo postaviti mrežo in koncept.

Prav tako je poudaril, da bo kadre v zdravstvu treba načrtovati z dolgoročno strategijo, jim omogočiti primerne delovne pogoje in karierni razvoj, za primere kritičnih situacij pa poenostaviti postopke t. i. uvoza kadrov iz tujine. Javne zdravstvene službe bi razmejil od zasebne dejavnosti, koncesionarje na primarni in sekundarni ravni pa je po njegovem mnenju treba vključiti v neprekinjeno zdravstveno varstvo.

Ena od prioritet ministrstva za zdravje bo v času njegovega ministrovanja Agencija za kakovost v zdravstvu. Glede skrajševanja čakalnih vrst pa minister Poklukar meni, da je treba odpraviti administrativne ovire pri napotnicah oziroma čakalnih seznamih. Potrebe po zdravstvenih storitvah bodo vse večje, zato bo treba zagotoviti dodatne vire financiranja, tudi sredstva iz proračuna, definirati, kaj spada v osnovno zavarovanje in kaj v dodatno, ter razmisliti o preoblikovanju dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Pomemben del zakonodaje, ki jo je treba spremeniti, je po njegovem mnenju zakon o dolgotrajno oskrbi.

V večji meri bo treba izkoristiti tudi dostopne tehnologije, kot je telemedicina, in nadgraditi elektronski zdravstveni karton ter povezati informacijske sisteme različnih zdravstvenih izvajalcev, je že v predstavitvi pred parlamentarnim odborom za zdravstvo še dodal Janez Poklukar.

Glede epidemije, ki je zadnje leto občutno zaznamovala življenje vseh, je minister Poklukar mnenja, da sta še naprej potrebni velika previdnost pri sproščanju ukrepov ter nadaljnja solidarnost med ljudmi. Včeraj, po imenovanju, je že poudaril vprašanje zalog osebne varovalne opreme, testiranj na novi koronavirus in prenove strategije cepljenja. Že za danes je napovedal, da bi se rad sestal z vodstvom Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, popoldne pa se bo udeležil seje vlade, na kateri bodo razpravljali o aktualnih epidemioloških razmerah pri nas.

Vlada je iskala novega ministra za zdravje po tem, ko je Tomaž Gantar odstopil s tega mesta po izstopu DeSUS-a iz koalicije. V vmesnem času je ministrstvo vodil predsednik vlade Janez Janša. Janez Poklukar je potreboval podporo večine navzočih poslancev; od 85 prisotnih poslancev je včeraj dobil 50 glasov podpore, 31 poslancev pa je glasovalo proti.

»Verjamem, da je pred nami ključen trenutek za spremembe v zdravstvu. Skupaj in poenoteni v skupnem cilju lahko dosežemo tisto, kar v zdravstvu že dolgo čakamo. Naši pacienti, zaposleni in vsi Slovenci si to zaslužimo,« je povedal po zaprisegi.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / torek, 28. julij 2009 / 07:00

Zanimivi boji v odbojki na mivki

Škofja Loka - S finalnim ženskim in nato še moškim obračunom se je na igriščih ob športni dvorani Poden v Škofji Loki minulo soboto končala serija turnirjev na mivki. Skupaj s po...

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / torek, 23. februar 2021 / 20:07

Ujeli riso, ki bo šla na Gorenjsko

V prihodnjih letih bodo tudi pri nas spet naselili rise, v načrtu jih je pet. Prvo riso, namenjeno na Gorenjsko, so v Romuniji ujeli sredi meseca. Ris Maks se je iz Notranjske proti Gorenjski konec la...

Razvedrilo / torek, 23. februar 2021 / 19:56

»Picarevolucija« v Kranju

Še danes se jasno spominjam tistih popoldnevov, ko sva z bratom pridivjala iz šole in se je skozi vhodna vrata širil znani vonj po babičini pici. Oh, kakšno veselje! Debelo testo je bilo p...

Šport / torek, 23. februar 2021 / 19:54

Na prvenstvo z odlično popotnico

Vrhunec sezone je pred skakalci, tekači in nordijskimi kombinatorci. Zadnji test pred svetovnim prvenstvom so z odliko opravili v skakalnih vrstah. V Rasnovu je Nika Križnar na posamičnih tekmah osvoj...

Komenda / torek, 23. februar 2021 / 18:12

Seje in odstopa župana (še) ne bo?

Četrtkove izredne seje komendskega občinskega sveta, na kateri naj bi se svetniki seznanili z odstopom Stanislava Poglajna, ne bo, saj je župan na bolniškem dopustu, je sporočila direktorica občinske...

Kranj / torek, 23. februar 2021 / 15:31

Melodije kranjskega zvonika

Od letošnjega kulturnega praznika naprej v zvoniku kranjske župnijske cerkve svetega Kancijana deset malih bronastih zvonov igra petnajst znanih melodij.