Šole so se predstavile virtualno
Za učence devetih razredov in dijake zaključnih letnikov so se letošnji informativni dnevi odvijali tako, kot za večino dijakov in študentov še naprej potekajo pouk in predavanja – na daljavo.
Kranj – Zaradi epidemije covida-19 so lahko učenci in dijaki ob letošnjih informativnih dnevih minuli konec tedna srednje in višje šole ter fakultete obiskali zgolj virtualno. Veliko informacij so prihodnji dijaki in študenti našli že na spletnih straneh posameznih šol in fakultet, številni pa so na Zoomu omogočili tudi neposredno interakcijo, v okviru katere so poskusili odgovoriti na vsa vprašanja, ki se porajajo prihodnjim srednješolcem in študentom.
Informativni dan so na Zoomu izvedli tudi na Gimnaziji Kranj, kjer so se obiskovalci lahko pridružili različnim predstavitvam glede na svoj interes, je razložil ravnatelj Aljoša Brlogar in dodal, da so šolo predstavljali in odgovarjali na vprašanja profesorji skupaj s sedanjimi in z nekdanjimi dijaki. Za prihodnje dijake so poleg tega pripravili še virtualne delavnice šolskih in obšolskih dejavnosti, za njihove starše pa virtualno okroglo mizo. »Ker si obiskovalcem šolske stavbe ni uspelo ogledati v živo, smo pripravili virtualni sprehod po naši šoli, ki smo ga popestrili z zelo zanimivimi, privlačnimi posnetki predmetnih področij in prostočasnih dejavnosti,« je pojasnil Brlogar. Na gimnaziji so ponosni tudi na svoje glasbenike, ki so ob tej priložnosti posneli videospot z naslovom Čez kokrški most, ki vabi ne samo na Gimnazijo Kranj, ampak tudi v samo srce Kranja.
Predstavitev, ki so jo pripravili na kranjski gimnaziji, je navdušila tudi devetošolko z Osnovne šole Simona Jenka Kranj Ano Vojsk Kozina. »Ogledala sem si predstavitvi dveh gimnazij, poleg kranjske še škofjeloške, in obe sta mi bili všeč, a sem se odločila za vpis na Gimnazijo Kranj, ker živim v bližini in so tudi znanci, ki so obiskovali to šolo, zelo pohvalili profesorje.« Všeč ji je bilo, da so se na informativnih dnevih profesorji in dijaki zelo potrudili šolo približati učencem. »Virtualno smo se lahko sprehodili celo po razredih, pri čemer so me najbolj navdušili kratki filmi, prek katerih smo lahko podrobneje spoznali posamezne predmete.« Zelo so se potrudili, da so odgovorili tudi na vprašanja učencev, kljub temu pa se to še vseeno ne more primerjati z lanskimi informativnimi dnevi, ko so profesorje spoznali tudi v živo, je še dodala Ana Vojsk Kozina. Lia Repina se je prav tako odločila za virtualni obisk dveh šol, da bi se lažje odločila med njima, in sicer Srednje zdravstvene šole Ljubljana in Gimnazije Ledina, že lani pa je obiskala Gimnazijo Škofja Loka. »Vpisala se bom na srednjo zdravstveno šolo, ker me zanima kineziologija in bom tako imela boljšo podlago za nadaljnji študij,« razmišlja Lia Repina. Čeprav je predstavitev potekala na daljavo, so se v obeh izbranih šolah zelo potrudili, je bila zadovoljna. »Na srednji zdravstveni šoli so poleg splošnih informacij o šoli ponudili tudi obisk posameznih delavnic.« Natančno se je poučila o tujih jezikih, ki jih ponujajo v šoli, ogledala si je tudi poskuse, ki so jih izvedli pri predmetu kemija. »Obljubili so nam, da bodo tako kot za vse generacije dijakov pred nami tudi za nas izdelali povsem svoj sladoled, ki ga bomo septembra lahko poskusili na šoli.«
V petek so svoja vrata virtualno odprle tudi fakultete. Dijakinja četrtega letnika mednarodne mature na Gimnaziji Kranj Pia Kristanc se je udeležila informativnega dneva fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo, in kot je priznala, je bila z izvedbo zelo zadovoljna. Skupni splošni predstavitvi fakultete so po njenih besedah sledile ločene predstavitve posameznih programov, da je lahko vsak dijak poslušal, kar ga je najbolj zanimalo. »Izvedeli smo marsikaj novega in na koncu je bilo vedno dovolj časa za vprašanja,« je poudarila Pia Kristanc in dodala, da ji je bilo zelo všeč, da so bili na predstavitvah prisotni tudi študenti, ki so jim lahko marsikaj povedali iz prve roke. Po besedah dijaka četrtega letnika splošne gimnazije in predsednika dijaške skupnosti Gimnazije Kranj Vita Krajnika pa so imeli informativni dnevi, ki so prvič potekali po spletu, tako prednosti kot slabosti. »Omogočilo nam je, da smo se lahko udeležili predstavitev več fakultet, a smo bili zato prikrajšani za recimo ogled fakultete.« Kljub temu so ga predstavitve, ki se jih je osebno udeležil, pozitivno presenetile. »Fakultete so se dobro pripravile na te informativne dneve, za osebnostno noto pa so poskrbeli študenti, ki so nam postregli še z dodatnimi informacijami,« je pojasnil Krajnik, ki je ob tem poudaril, da maturantom dodatno skrb povzroča matura, ki bo po njegovem mnenju zaradi šolanja na daljavo predstavljala še posebno velik izziv.