![](/images/20210216/210219865-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Na sprehod in razstavo hkrati
Udeleženci delavnic in tečajev za izdelovanje modernih mozaikov so večletno delo postavili na ogled in enajst majhnih razstavišč na različnih koncih mesta povezali v zgodbo, ki so jo poimenovali Mozaična pot Radovljice.
Vsak košček je pomemben del celote. Tako v mozaiku kot v naravi, v nas in kraju. Mozaik smo pravzaprav vsi, ugotavljajo udeleženci programov Mladinskega centra KamRa in njihove mentorice. Ko se v umetnini majhen košček keramike povezuje z drugim, tretjim, nastajajo zgodbe, hkrati pa tudi povezanost z dlanmi, ki mozaik skrbno negujejo, ter se utrjujejo vezi, ki se spletajo na skupinskih delavnicah in nato povezujejo celoten kraj.
Slovenci načeloma radi hodimo, zato ni nič čudnega, da smo, sploh v zadnjih desetletjih, uredili veliko raznovrstnih pohodniških, sprehajalnih in učnih poti. Nekatere, kot na primer pred časom urejena pohodniška pot Juliana trail, so doživele izjemno popularnost, druge so se po začetni priljubljenosti začele zaraščati, spet tretjim, tematskim, kot je Pot kulturne dediščine, je videti, kot da jim ne čas ne družbene spremembe ne morejo do živega. In ker sta epidemija in z njo povezana karantena v zadnjem obdobju na noge spravili več ljudi kot kadarkoli v zadnjem obdobju, ni nenavadno, da so se v radovljiškem dnevnem mladinskem centru KamRa, ki deluje v okviru Ljudske univerze Radovljica (LUR) odločili, da svoje večletno delo predstavijo prav v obliki poti; sicer kratke, priložnostne in speljane zgolj po središču mesta, a zato nič manj privlačne in kot nalašč za sprehod in ogled razstave hkrati. Kar je dobrodošlo sploh v času, ko se izogibamo zaprtim prostorom in je tudi dostop od umetnosti omejen.
Moderni mozaiki
Z ustvarjanjem modernih mozaikov se na tečajih, ki jih v okviru LUR oziroma njenega mladinskega dnevnega centra KamRa vodi mojstrica izdelovanja mozaikov Urška Ambrožič Potočnik, se v različnih skupinskih delavnicah v Radovljici ukvarjajo že več kot pet let. Nekaj jih je takšnih, da si jih lahko ogledamo tako rekoč kadarkoli, na primer napis na stavbi radovljiške železniške postaje ali mozaik, s katerim so popestrili sicer pusto sivo stopnišče stavbe, v kateri so prostori Ljudske univerze, številni pa so ostali shranjeni po domovih in depojih.
Umetnost in organizacija dogodka
In ko se je ustvarjalni energiji Urške Ambrožič Potočnik in njenih učencev pridružila še organizacijska moč in znanje Ane Pirih, je nastal projekt, ki si ga je še vso pomlad mogoče ogledati na enajstih točkah v mestu. Že novembra so namreč začeli daljši program z naslovom Bi rad znal organizirati dogodek, v okviru katerega je sedem mladih ob pomoči mentoric (z Ambrožič Potočnikovo in Pirihovo sta sodelovali še Jasmina Šubic in Monika Golja), ki so s svojimi idejami, znanjem in neizmerno voljo, kot poudarjajo mentorice, kreirali celoten potek mozaične poti in spremljajočega programa na spletu.
Razstava je postavljena na enajstih lokacijah, predvsem v izložbenih oknih, mozaične mizice in mozaične slike pa v Knjižnici Antona Tomaža Linharta, kar omogoča, kot poudarjajo organizatorji, varen ogled razstave.
Za pohodnike so na spletu pripravili tudi zemljevid lokacij, ki ga je mogoče naložiti na pametni telefon ali si ga natisniti.
Mladinski center KamRa
Projekt je nastal na pobudo Mladinskega dnevnega centra KamRa, ki deluje pod okriljem Ljudske univerze Radovljica ter ob finančni podpori Občine Radovljica in Urada za mladino. Kot pojasnjujejo na LUR, center že od leta 2015 mladim in otrokom ponuja široko in pestro ponudbo izvenšolskih dejavnosti ter učne pomoči, obenem pa nudi varen prostor, kjer lahko aktivno preživljajo prosti čas in razvijajo svoje učne sposobnosti, kreativne potenciale, interese in hobije. Skozi različne delavnice, predavanja, družabne igre, debate, srečanja in razstave mladim ponuja, da odkrijejo pomen mladinskega udejstvovanja in se aktivno vključijo v skupnost.