Kitara je že nad šestdeset let najljubši instrument podjunskega glasbenega jubilanta Bertija Lipuscha. / Foto: arhiv Okteta Suha

Muzikant iz Podjune

Vodji osrednjih slovenskih kulturnih organizacij na Koroškem Slovenskem prosvetne zveze in Krščanske kulturne zveze Mitja Rovšek in Martin Kuchling v pogovoru za slovenski časopis Novice iz Celovca poudarjata, da bo javno kulturno življenje še nekaj časa okrnjeno, v polnosti pa naj bi zaživelo jeseni, ko bodo zaradi cepljenja možnosti za okužbe manjše. Zato dejavnost prenašata v digitalni svet, kar je bilo med Slovenci, še posebej med mladimi, dobro sprejeto.

Če bi bile razmere normalne, bi konec leta na Suhi (Neuhaus) in v bližnjem Žvabeku (Schwabeck) v Podjuni praznovali 60-letnico glasbenega ustvarjanja in delovanja 75-letnega upokojenega vojaškega uslužbenca in neumornega naravovarstvenika in gorskega stražarja Bertija Lipuscha ali kar »Bertlna« iz Strpne vasi (Traundorf) pri Pliberku v Podjuni. Na prazničnem koncertu – ki bo, ko bodo razmere dovoljevale – bodo sodelovali številni njegovi glasbeni in tudi siceršnji prijatelji, predstavljena pa bo tudi dvojna zgoščenka, ki je nastajala v Voxon studiu Danila Katza, na kateri bodo posnetki vseh glasbenih skupin, s katerimi je Berti sodeloval. Teh pa ni malo. Med njimi je tudi Oktet Suha, s katerim so Bertijevi muzikanti navduševali v številnih državah Evrope, pa tudi med Slovenci v Argentini, v Avstraliji, v Združenih državah Amerike in v Kanadi. Glasbeni slavljenec, njegova mama je koroška Slovenka, je poleg glasbenega ustvarjanja pel tudi v številnih slovenskih pevskih zborih.

Bertija Lipuscha sem spoznal pred leti pri Avseniku v Begunjah, kjer je bil član strokovne komisije na tradicionalnem tekmovanju harmonikarjev za Avsenikovo nagrado. Osnovno glasbeno izobrazbo, še posebej v igranju na kitaro, ki je od otroštva naprej njegova spremljevalka, je dobil na Ravnah na Koroškem, nato pa ga je sam nadgrajeval. Ni bil samo muzikant, ampak je bil tudi pevec in pisec besedil in melodij. Skupaj jih je napisal nad osemdeset. Nekatere med njimi so ponarodele. Javno je začel igrati in peti pred šestdesetimi leti, njegova prva glasbena skupina so bili Fantje iz Podjune iz leta 1968. Leto kasneje so prve skladbe posneli tudi za avstrijsko radiotelevizijo ORF. Skupina je vztrajala kar dolgo, do leta 1992. Vendar se Berti ni dal. Ustanovil je daleč naokoli znani Podjunski trio, ki občasno, seveda v spremenjeni postavi, zaigra še danes. Kjerkoli se podjunski muzikanti pojavijo, s svojimi vižami in skladbami najbolj znanih slovenskih ansamblov navdušijo občinstvo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Mularija / četrtek, 3. julij 2008 / 07:00

Petnajst let brezniških skavtov

Skavtski steg Breznica 1 je praznoval petnajstletnico. "Pri skavtih se imam super, marsikaj sem se naučil, na primer delati ogenj in vozlje," je navdušen Peter Kunstelj iz Vrbe.

Objavljeno na isti dan


Kronika / sreda, 15. junij 2022 / 17:43

Moškega obvladali policijski specialci

Kranj – Policisti so v petek obravnavali grožnjo moškega s samopoškodovanjem v zasebnem prostoru, zato so posredovali policijski pogajalci, specialna enota policije in druge pristojne službe, so sp...

Jesenice / sreda, 15. junij 2022 / 17:37

Filmi pod lipo

Kranjska Gora – Gornjesavski muzej Jesenice to poletje pripravlja filmske večere pod lipo v Liznjekovi domačiji v Kranjski Gori. Program sestavljajo dokumentarni filmi, ki so jih izbrali v...

Železniki / sreda, 15. junij 2022 / 17:35

Letos le prva faza tržnice

Železnikarski občinski svetniki so na zadnji seji minuli četrtek sprejeli prvi rebalans letošnjega občinskega proračuna.

Kranj / sreda, 15. junij 2022 / 17:33

Misija priložnost za Kranj

Evropska komisija je konec aprila na seznam stotih podnebno nevtralnih in pametnih mest do leta 2030 poleg Ljubljane in Velenja uvrstila tudi Kranj. Kaj ta izbor sploh prinaša gorenjski prestolnici?

Slovenija / sreda, 15. junij 2022 / 17:31

Svečano tudi na koroški strani

Trpečih in umrlih graditeljev ljubeljskega predora med drugo svetovno vojno so se spomnili tudi na koroški strani.