Misija priložnost za Kranj
Evropska komisija je konec aprila na seznam stotih podnebno nevtralnih in pametnih mest do leta 2030 poleg Ljubljane in Velenja uvrstila tudi Kranj. Kaj ta izbor sploh prinaša gorenjski prestolnici?
Kranj – Uvrstitev v misijo stotih podnebno nevtralnih in pametnih mest do leta 2030 je velik dosežek za Mestno občino Kranj, s tem se ji ponujajo številne priložnosti, pravi Tomaž Lanišek, vodja Urada za razvoj, pametno skupnost in projekte. Za doseganje podnebnih ciljev bo v naslednji finančni perspektivi na voljo veliko denarja, je dodal. "Tista mesta, ki bodo imela pripravljene projekte na zalogo in jih bodo znala tudi potegniti iz predala, ko bo denar na voljo, tega pa bo veliko, tista mesta bodo prosperirala," je poudaril.
»Evropa nam je zaupala, da dosežemo podnebne cilje do leta 2030 v korist vseh nas in naših občanov,« je poudarila Eva Romih iz istega urada. Kot je pojasnila, v mestih Evropske unije živi 75 odstotkov državljanov, mesta pa porabijo kar 65 odstotkov svetovne energije in v ozračje spustijo kar 70 odstotkov svetovnih emisij CO2. "Blažitev podnebnih sprememb je torej močno odvisna od ukrepanja v mestih, in zato se je EU odločila, da mesta spodbudi pri prehodu v zeleno in digitalno prihodnost v okviru programa Obzorje Evropa. Gre za nov okvirni program EU za raziskave in inovacije v obdobju 2021–2027, v okviru katerega je opredeljenih pet misij, ki bodo naslavljale rešitve za nekatere največje globalne izzive, s katerimi se trenutno srečuje svet. Med njimi je tudi misija za 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest do leta 2030, ki bodo delovala kot poskusna in inovacijska središča za vsa ostala mesta v Evropi, saj bomo morali postati najkasneje do 2050 ogljično nevtralna celina," je povedala.
Kaj si lahko Kranjčani obetajo od misije? "Pravičen prehod, višjo kakovost zraka, izboljšanje zdravja in dobrega počutja, pričakujemo več zelenih delovnih mest, še varnejšo mobilnost, manj hrupa in še bi lahko naštevali. Vključitev v to misijo bo omogočila boljše vire za oblikovanje in izvajanje podnebnih ukrepov in strokovno podporo mestu pri pripravi tega akcijskega načrta. Verjamem, da bo Kranj bolj prepoznaven, saj se je s to misijo postavil na zemljevid Evrope, in da se bo povečal interes investitorjev," je odgovorila Romihova.
S podpisom pogodbe o podnebnem mestu bo Kranju omogočeno prednostno financiranje, poudarja Romihova. Pogodba vključuje investicijski načrt, kako uresničiti podnebno nevtralnost, in bo prilagojen individualnim potrebam vsakega mesta v misiji. "Vključenost v misijo pa ne pomeni pravne zaveze, tudi na ravni EU se zavedajo, da je do leta 2030 zelo kratek čas, da bo vseh sto mest doseglo podnebno nevtralnost," je še poudarila.