Vstopna stran aplikacije KamBi

Za lažjo izbiro poklica

Konec lanskega leta je zaživela spletna aplikacija KamBi, ki je nastala v okviru iniciative Inženirke in inženirji bomo! in služi kot pomoč mladim pri izbiri študija in poklica.

Aplikacija KamBi je dostopna na spletni strani www.inzenirji-bomo.si.

S pomočjo nove aplikacije KamBi, s katero želijo mladim približati inženirske poklice, mladi lahko preverijo ujemanje svojih kompetenc s posameznimi inženirskimi profili in tudi v praksi spoznajo poklice, ki jih z video zgodbami predstavljajo inženirji. Aplikacija je nastala v okviru iniciative Inženirke in inženirji bomo! na pobudo družbe Competo, pri pripravi vsebin pa so sodelovali tudi predstavniki kariernih centrov Univerze v Ljubljani in Zavoda za zaposlovanje Republike Slovenije. Aplikacija je dostopna na spletni strani www.inzenirji-bomo.si.

"V letih sodelovanja z mladimi smo začutili njihov problem. Če se odločijo za študij angleščine, vedo, kaj jih čaka, saj predmet poznajo iz šolskih klopi. Če pa se odločijo za tehniški študij, elektrotehniko, strojništvo ali računalništvo, pa je to korak v neznano, saj večina tekom šolanja teh področij ne spozna," pojasnjuje študentka ljubljanske fakultete za računalništvo in informatiko ter projektna vodja razvoja aplikacije Teja Primožič. To jih je spodbudilo, da so spletno aplikacijo opremili tudi z zgodbami mladih zaposlenih, ki znanje, pridobljeno na inženirskih študijskih smereh, prenašajo v prakso na svojih delovnih mestih. Snovalci aplikacije so prepričani, da si bodo dijaki tako lažje predstavljali, kako je videti delovni dan inženirja, kakšno je njegovo delovno mesto in kakšne dejavnosti opravlja pri svojem delu. Ob tem je Teja Primožič poudarila, da aplikacija ne nadomešča drugih že uveljavljenih orodij, ki dijakom pomagajo pri izbiri študija in poklica, ampak jih dopolnjuje. Psihologinja in svetovalka v Competu Maša Žilevski meni, da se mladim med izobraževanjem posreduje predvsem strokovno znanje, premalo pozornosti pa se posveča splošnemu znanju, ki ga predstavljajo mehke veščine oziroma kompetence, kot so timsko delo, natančnost, upravljanje s stresom, učinkovitost. "Te pri razvoju kariere in zaposlitvi prav tako odigrajo ključno vlogo. Ravno s pomočjo aplikacije bodo mladi fokus usmerili tudi na lastne mehke veščine, ki bodo pomembne pri njihovi izbiri poklica. Prepoznali bodo, kaj je pomembno pri njihovem prihodnjem delu, in to začeli trenirati že danes."

Z aplikacijo bodo mladi z izrisom profila ujemanja pridobili dodatne informacije o svojih kompetencah in poklicih, na podlagi česar se lahko samostojno in samozavestno odločijo, če jim kateri od naravoslovnih študijev ustreza. "Preverijo lahko tudi, kdo od njihovih predhodnikov je izbral ta študij in kako je videti njegovo delo v praksi." Na voljo imajo tudi podrobnejše opise inženirskih poklicev ter organizacij in podjetij, v katerih lahko opravljajo te poklice, predstavljene so še fakultete, kjer so na voljo ti študijski programi. "Aplikacija je sestavljena iz dveh sklopov. V prvem delu so zastavljena vprašanja iz narave dela. Drugi del je namenjen spoznavanju kompetenc inženirjev," so pojasnili njeni snovalci in dodali, da je predstavljenih več kot štirideset inženirskih zgodb, v prihodnje pa nameravajo paleto zgodb iz prakse še razširiti. Ime aplikacije so izbrali z natečajem v srednjih šolah konzorcija Inženirke in inženirji bomo!. Zmagovalno ime so prispevali dijaki Gimnazije Vič, ki so pojasnili, da je v ozadju besede KamBi tudi ambicija – močna želja ali hotenje, kaj bi želel postati. "Kambij pa je v naravi tisti del drevesnega debla, ki najhitreje raste," so še razložili simboliko imena.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / nedelja, 7. februar 2016 / 22:42

S severne strani

Viševnik (2050 m) – Obisk enega najbolj obiskanih dvatisočakov pri nas. Zakaj? Zato, ker je za povprečnega planinca vzpona za slabi dve uri. Tokrat se bomo nanj podali s severozahodne strani.

Objavljeno na isti dan


Slovenija / petek, 12. februar 2021 / 18:21

Janez Poklukar bo minister za zdravje

Predsednik vlade za novega ministra za zdravje predlaga Janeza Poklukarja iz Zgornjih Gorij, dosedanjega direktorja UKC Ljubljana.

Gorenjska / petek, 12. februar 2021 / 15:29

Na vrsti za cepljenje starejši od osemdeset let

Včeraj in danes tudi po gorenjskih zdravstvenih domovih poteka cepljenje proti covidu-19, na vrsti so še vedno občani, starejši od osemdeset let. Marca bodo sledili starejši od petinsedemdeset let.

Gorenjska / petek, 12. februar 2021 / 15:27

V ponedeljek v šolo vsi osnovnošolci

Vlada je sprostila nekatere ukrepe, v osnovne šole se vračajo vsi učenci, v srednje šole pa dijaki zaključnih letnikov. S ponedeljkom bo ukinjena prepoved prehoda občinskih meja, dovoljeno bo zbiranje...

Gorenjska / petek, 12. februar 2021 / 15:12

Zimo bodo odganjali virtualno

Letos so pustni dogodki zaradi epidemioloških razmer povečini odpovedani, ponekod pa vseeno obljubljajo virtualno izkušnjo pustovanja.

Šport / petek, 12. februar 2021 / 15:10

Podelitev Bloudkovih priznanj danes na spletu

Ljubljana – Danes bodo znani prejemniki Bloudkovih priznanj za leto 2020, najvišjih državnih priznanj na področju športa. Slovesnost v 56. izvedbi bi morala biti na Brdu pri Kranju, zaradi razmer i...