Še razširili mrežo vajeniških šol
Tudi v prihodnjem šolskem letu se bodo lahko dijaki na nekaterih šolah izobraževali v vajeniški obliki, in sicer po novem v štirinajstih izobraževalnih programih.
V šolskem letu 2017/2018 so se določeni izobraževalni programi na določenih šolah začeli poskusno izvajati tudi v vajeniški obliki. Vajeniška mreža programov se s prihodnjim šolskim letom širi še z dvema programoma, in sicer avtoserviser in avtokaroserist.
V omenjenih dveh programih se bo v prihodnjem šolskem letu mogoče izobraževati tudi v Šolskem centru Škofja Loka, kjer že od začetka ponovnega uvajanja vajeništva v tej obliki izvajajo tudi program oblikovalec kovin-orodjar, prav tako se vajenci v tej šoli izobražujejo še v programih mizar in strojni mehanik. V Šolskem centru Kranj pa tudi v vajeniški obliki izvajajo programe slikopleskar-črkoslikar, zidar in elektrikar. "Vajeniška oblika izobraževanja se od obstoječe, tako imenovane šolske oblike izobraževanja razlikuje samo v tem, da se večji del izobraževanja izvede pri delodajalcu," pojasnjujejo na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport in dodajajo, da se v vajeniški obliki izobraževanja vsaj polovica izobraževalnega programa izvede kot praktično usposabljanje z delom pri delodajalcih – okvirno 56 tednov v treh letih, medtem ko je ta delež v šolski obliki izobraževanja nižji in znaša povprečno 22 odstotkov oziroma 24 tednov praktičnega usposabljanja z delom pri delodajalcih.
V primeru omejitve vpisa v izobraževalni program na izbrani šoli, kjer se bo izvajal program tudi v vajeniški obliki, ima kandidat, ki bo v roku predložil vajeniško pogodbo, torej najkasneje do začetka izbirnega postopka 16. junija, pri vpisu prednost pred kandidati, ki se bodo v ta program prijavili v šolski obliki izvedbe izobraževalnega programa. "Kandidat s pravočasno dostavljeno vajeniško pogodbo bo namreč iz izbirnega postopka izvzet," poudarjajo na ministrstvu.