Vse regije odslej v rdečem
Ponovljeno testiranje zaposlenih v šolah in vrtcih na širšem območju Kranja prinaša večinoma negativne izvide. V nedeljo pride k nam prva pošiljka cepiva AstraZenece. Državni zbor je potrdil osmi protikoronski zakon, vlada pa je odločila o nadaljnjih ukrepih za zajezitev širjenja virusa.
Ljubljana, Kranj – En pogoj za prehod v oranžno fazo pri načrtu sproščanja ukrepov v državi še ni izpolnjen. Še vedno imamo v sedemdnevnem povprečju več kot tisoč primerov okužb, po včerajšnjih podatkih NIJZ 1179. Je bilo pa včeraj manj kot tisoč hospitaliziranih covidnih bolnikov (kar je drugi pogoj za sproščanje ukrepov). V bolnišnični oskrbi je bilo 989 covidnih bolnikov, od tega v intenzivni negi 165.
Po ponedeljkovem hitrem testiranju zaposlenih v šolah in vrtcih, ki je pokazalo kar 13,3 odstotka pozitivnih na okužbo s koronavirusom na širšem območju Kranja, so ponovljeni tako hitri kot PCR-testi pokazali večinoma negativne izvide. Nekateri otroci so se včeraj že lahko vrnili v vrtce in šole.
Predsednik vlade Janez Janša je na včerajšnji novinarski konferenci povedal, da so epidemiološke razmere v Sloveniji še vedno resne. Vendar pa se je celotna država bolj približala oranžni kot črni fazi načrta sproščanja ukrepov. Pojasnil je, da se je bistveno znižala razlika v številu okužb po regijah. Vse so odslej v rdečem. Pouk v razredih bo tako za prvo triletje osnovne šole in predšolsko vzgojo potekal naprej povsod po državi. Včeraj zvečer je bil še sestanek s predstavniki gospodarstva, na katerem so govorili o manevrskem prostoru za sproščanje dejavnosti ob predhodnem hitrem testiranju. Odločitev do zaključka časopisne redakcije ni bila znana.
OŠ Stražišče: test ponovili, le dva pozitivna
V ponedeljek so s hitrimi testi na koronavirus testirali tudi 86 zaposlenih v Osnovni šoli (OŠ) Stražišče pri Kranju, vključno z zaposlenimi v njihovih podružničnih šolah (PŠ) in vrtcih v Žabnici in Besnici. Pozitivnih je bilo 22 izvidov. Ravnatelj OŠ Stražišče Pavel Srečnik je povedal, da so v torek testiranje ponovili tako s hitrimi kot PCR-testi. Že istega dopoldneva je rezultat hitrih testov pokazal, da sta bila med 22 izvidi samo dva pozitivna, kar so do srede zjutraj potrdili tudi zanesljivejši PCR-testi. Med dvema pozitivnima na okužbo je bil sodelavec šole iz tehničnega osebja, drugi pa učitelj na predmetni stopnji, kjer izvajajo pouk na daljavo in se je testiral na svojo željo.
V OŠ Stražišče s podružnicama so po prvih dobljenih rezultatih testov zaprli osem oddelkov prvega triletja šole in nekaj oddelkov vrtca, po spremenjenih rezultatih pa se je nazaj že vrnilo okrog 227 otrok. Ravnatelj Srečnik je opozoril, da je bilo na začetku tedna zaradi tega veliko nepotrebnega dodatnega dela, kot je dodatna komunikacija med učitelji in starši, preklic že naročene hrane in šolskih prevozov otrok, takojšne vnovično delo na daljavo. »Več bo takih situacij, več bo nezaupanja; in naj stroka odgovori, kako je s kakovostjo hitrih testov. Na koncu se bodo posledice poznale na otrocih, ki so naša glavna skrb.«
Kranjski vrtci: v ponovljenem testiranju štirinajst negativnih
V Kranjskih vrtcih se je v ponedeljek s hitrimi testi proti večeru testiralo 224 zaposlenih, pozitivnih je bilo 17 izvidov. Rezultate testiranj so prejeli pozno zvečer. »V karanteno je bilo treba nemudoma dati deset mehurčkov – oddelkov, to je 126 otrok ter vse sodelavce, ki so bili v visoko rizičnem stiku s pozitivno osebo. Samo iz naslova neverodostojnega testiranja je bilo v torek odsotnih 32 zaposlenih,« je povedala ravnateljica Kranjskih vrtcev Tea Dolinar. V ponovljenem testiranju pa je bilo 14 negativnih izvidov, ena oseba je v minulih dneh še čakala rezultat, dve pa se nista udeležili dodatnega testiranja. »Naj poudarim, da imamo v Kranju izjemno razumevajoče, strpne, odzivne in sodelovalne starše,« je dodala Dolinarjeva in obenem opozorila, da ni dopustno, da se zaradi neverodostojnih rezultatov testiranja praktično čez noč ruši tudi družinsko-delovni ritem. Do včeraj se je že vrnilo osem oddelkov otrok, ki so v torek ostali doma.
Odziv ZD Kranj
Če so v ponedeljek med 1090 testiranji, ki jih je za zaposlene v šoli in vrtcu izvedel Zdravstveni dom (ZD) Kranj, našteli kar 146 pozitivnih izvidov hitrih testov, je že torkovo ponovljeno hitro testiranje pokazalo drugače. »Kot kaže, številka ne bo bistveno presegla tiste iz prejšnjega tedna, ko je bilo med zaposlenimi sedem pozitivnih,« je sporočila direktorica ZD Kranj Lili Gantar Žura, dr. med.
»V ZD Kranj testiranje izvajamo po predpisanem protokolu, ki sta ga pripravila ministrstvo za zdravje in NIJZ. Ministrstvo nam dostavlja sete hitrih testov podjetja Majbert Pharm. Testi se dobavljajo ločeno za testiranje širše javnosti in ločeno za hitro testiranje zaposlenih v šolah in vrtcih. Hitre teste uporabljamo natančno po navodilih proizvajalca. Ocenjujemo, da v ZD Kranj kot izvajalec v ničemer nismo prispevali k visokemu številu neustreznih rezultatov testiranja v ponedeljek. Ista ekipa je na enak način izvedla testiranje tudi v torek in vse ostale dni doslej, od 7. decembra 2020 dalje,« je še pojasnila Žurova.
Ukrep, ki omogoča obvladovanje epidemije
Specialistka klinične mikrobiologije in javnega zdravja na kranjski območni enoti NIJZ in Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano doc. dr. Irena Grmek Košnik, dr. med., je včeraj za Gorenjski glas povedala, da bodo v torek znani rezultati validacijske študije. Posamezne težave pri testih niso bile samo v Kranju in širše po Gorenjski. Zagotovila je, da so opravili nadzor in pristopili k reševanju.
Predstojnik Centra za nalezljive bolezni v NIJZ dr. Mario Fafangel, dr. med., pa je pojasnil, da epidemiologi ne obravnavajo same kvalitete dobavljenih testov (za to je odgovoren kupec), pričakujejo pa visoko stopnjo njihove občutljivosti. Testiranje je eden redkih ukrepov, ki nas ne omejujejo in omogočajo obvladovanje epidemije, zato Fafangla najbolj skrbi, ker se ruši zaupanje v ta ukrep. Gre tudi za statistične zakonitosti (lažno pozitivnih in lažno negativnih testov), ne nujno slab test, je še opozoril. Ker v tem času, kot je dejal, »številke šofirajo naša življenja«, bodo na NIJZ začasno, dokler se z odobritvijo ministrstva za zdravje ne vzpostavi nov sistem, ročno brisali rezultate testov v centralni bazi, za katere bodo izvajalci testov naknadno sporočili, da so negativni.
V nedeljo prva pošiljka cepiva AstraZenece
Dr. Borut Štrukelj s Fakultete za farmacijo v Ljubljani je pred dnevi napovedal, da v nedeljo pričakujemo v Slovenijo prve odmerke vektorskega DNA-cepiva britansko-švedske farmacevtske družbe AstraZeneca.
Pred časom smo pisali, da bo čas zaščite nam že znanih cepiv eno leto, zdaj kaže, da bo bolje, je pojasnil dr. Štrukelj: »Cepiva omogočijo bistveno daljši čas zaščite kot po preboleli bolezni. Če seveda ne bi prišlo do nastanka tako mutiranega virusa, ki bi zaobšel zaščito s protitelesi.«
Na Kliniki Golnik vsaj malo »zadihali«
Po tednu ali dveh »zatišja« na oddelkih Klinike Golnik zdravstveno osebje nekoliko normalneje lahko oskrbuje bolnike s covidom-19. Tako se najde tudi kakšna prosta postelja, je povedal direktor Klinike Golnik doc. dr. Aleš Rozman, dr. med. Diagnostika pljučnega karcinoma je bila na kliniki kljub epidemiji lani obravnavana enako kot v letu poprej. Lani jim je uspelo oskrbeti tudi vse bolnike z drugimi težjimi boleznimi.
Bolnišničnih oddelkov pa še ne morejo na enak način odpirati za oskrbo bolnikov z manj nujnimi diagnozami, ki si to ravno tako zaslužijo, je opozoril Rozman. »To bomo dosegli le na način, da bomo zmanjšali število covidnih bolnikov v državi.«
Sprejeli osmi protikoronski zakon
Državni zbor je v sredo potrdil osmi protikoronski zakon, ki prinaša dodatnih 320 milijonov evrov ukrepov za blažitev posledic epidemije covida-19. Med drugim se do aprila (z možnostjo podaljšanja do dveh mesecev) podaljšuje subvencioniranje čakanja na delo. Država bo tudi delno razbremenila delodajalce zaradi dviga minimalne plače na 1024,24 evra; v prvem polletju jim bo plačevala petdeset evrov subvencije na delavca z minimalno plačo, v drugi polovici leta pa jim bo znižala osnovo za plačilo prispevkov za socialno varnost. Ti se bodo verskim uslužbencem začasno iz proračuna krili v celoti. Subvencioniranje skrajšanega delovnega časa je po novem mogoče tudi za zaposlene na kmetijah. Širi se krog upravičencev do enkratnega solidarnostnega dodatka in do dvesto evrov kriznega dodatka za zaposlene. Omogoča se daljša bolnišnična obravnava starejših, obolelih s covidom-19, Rdečemu križu in Slovenski karitas pa dodeljujejo dodatna sredstva. V zakonu so zapisane tudi globe za preskakovanje vrstnega reda pri cepljenju.
Odsvetuje potovanja
Vodja Konzularnega sektorja na ministrstvu za zunanje zadeve Andrej Šter priporoča, da se potovanjem iz države v tem času odpovemo oziroma jih prestavimo na čas, ko bodo epidemiološke razmere (po svetu) ugodnejše.