Direktor Klinike Golnik doc. dr. Aleš Rozman, dr. med., na današnji novinarski konferenci / Foto: posnetek zaslona

Prihaja cepivo AstraZenece, a še bomo »tekli na dolge proge«

V nedeljo pričakujemo v Slovenijo prve odmerke vektorskega DNA-cepiva britansko-švedske farmacevtske družbe AstraZeneca. Vse bolj kaže, da je boj s covidom-19 tek na dolge proge, pa pravi direktor Klinike Golnik doc. dr. Aleš Rozman. Vlada bo danes zvečer razpravljala o ukrepih v prihodnjem tednu.

Ljubljana – V Sloveniji je bilo včeraj med 5709 PCR-testi 1217 pozitivnih na okužbo s koronavirusom, med 10.237 hitrimi testi pa 343. V bolnišnicah se je danes zjutraj zdravilo 1012 covidnih bolnikov, kar je 20 manj kot v torek, 165 jih potrebuje intenzivno nego, trije manj kot včeraj. Po podatkih Sledilnika covid-19 je bil delež pozitivnih med PCR-testi 21,3-odstoten, med hitrimi antigenskimi testi pa 3,4-odstoten. Iz bolnišnic je bilo odpuščenih 82, na novo sprejetih pa 83 covidnih bolnikov. Umrlo je včeraj 23 covidnih bolnikov.

Osem cepiv ima pogojno dovoljenje za uporabo

Dr. Borut Štrukelj s Fakultete za farmacijo v Ljubljani je na današnji vladni novinarski konferenci povedal, da je v tretji fazi kliničnih preizkušanj po svetu dvajset različnih cepiv proti covidu-19. Od tega je osem cepiv takih, ki že imajo pogojno dovoljenje za uporabo, dve pa sta odobreni za popolno uporabo, in sicer eno na Kitajskem in eno v Rusiji. Kot je pojasnil, je »pogojno dovoljenje« samo tehnični izraz Evropske agencije za zdravila in Ameriške agencije za hrano in zdravila ter pomeni samo, da cepiva, narejena po novi tehnologiji, potrebujejo posebno zdravilobudnost; v obdobju 24 mesecev se dodatno spremljajo pozitivni učinki, statistika in morebitni redki negativni učinki cepiva.

Po pojasnilu dr. Štruklja so štiri cepiva umaknjena iz raziskav: avstralsko cepivo Univerze v Queenslandu zaradi nastanka neoptimalnih protiteles, farmacevtska družba Merck je ukinila razvoj dveh cepiv, ker je učinkovitost manjša od tiste, ki jo dobimo po preboleli bolezni, cepivo Imperial College London pa je bilo umaknjeno iz razvoja, ker ima Velika Britanija že nekaj drugih družb, ki razvijajo cepivo.

Ameriški proizvajalec Moderna je začel klinično študijo za mladostnike od 12. do 18. leta starosti.

Cepivo AstraZenece prihaja tudi v Slovenijo

Dr. Štrukelj je napovedal, da v nedeljo pričakujemo v Slovenijo prve odmerke vektorskega DNA-cepiva britansko-švedske farmacevtske družbe AstraZeneca. Pojasnil je, da se cepivo kaže kot 70-odstotno učinkovito. Pomembno pa je, kot je poudaril, da od zdaj dalje, ko govorimo o učinkovitosti cepiva, dodamo »učinkovitost skozi klinične študije glede na države, kjer so se študije cepiva izvajale«. Učinkovitost je različna glede na že prisotne mutacije virusa. »Sedemdeset odstotkov pomeni učinkovitost od šestdeset do devetdeset odstotkov glede na starost, glede na to, kje je bila študija narejena. Številka sedemdeset odstotkov je zelo dobra, če jo primerjamo z ostalimi cepivi, denimo za sezonsko gripo.« Slovenija je po Štrukljevem mnenju ubrala dobro strategijo: če posameznik ne more k cepivu, mora cepivo priti k posamezniku, da dobimo pravično in pravilno razdelitev. AstraZenecino cepivo je po Štrukljevem poročanju zelo stabilno in se lahko distribuira do vsakega posameznika, denimo, če je negiben.

Je pa AstraZenecino podobno ruskemu cepivu Sputnik 5. Obe družbi sta se že odločili, da bosta šli z marcem v skupen razvoj in v skupno klinično testiranje kombinacije obeh cepiv v Ukrajini.

In zakaj denimo Slovenija ne uvozi tudi podobnega vektorskega DNA-cepiva Sputnik 5? »Vsa cepiva, ki so narejena po novi tehnologiji, so podvržena centraliziranemu postopku registracije. Takšno cepivo za območje EU lahko registrira le Evropska agencija za zdravila. Proizvajalec cepiva Sputnik 5 Gamaleya je že zaprosil za dovoljenje pri Evropski agenciji za zdravila. Ker je Gamaleya začela cepiti med drugo fazo kliničnega testiranja, je vprašljivost dokumentacije tukaj na mestu,« je pojasnil dr. Štrukelj in dodal, da se posamezna članica EU sicer lahko odloči za uvoz katerega koli cepiva, vendar bi vso odgovornost prevzelo pristojno ministrstvo na podlagi pozitivne izjave agencije za zdravila.

Blizu možnosti registracije ...

... je cepivo družbe Novavax. Gre za prvo klasično cepivo, ki je narejeno na osnovi rekombinantne DNK-tehnologije. V Veliki Britaniji se je pri njem pokazala 90-odstotna učinkovitost, v Južnoafriški republiki 51-odstotna. Cepivo podjetja Johnson & Johnson je vektorsko DNK-cepivo. Tudi pri tem cepivu je pomembno, kje so bile narejene klinične preiskave, je poudaril dr. Štrukelj. Med klinično študijo se je v ZDA cepivo proizvajalca Johnson & Johnson pokazalo kot 86-odstotno učinkovito, v Južni Ameriki 66-odstotno in v Južnoafriški republiki 57-odstotno. Kar je že verjeten odraz prisotnosti mutiranih virusov, ki so prisotni na določenem območju. Mutacije so obvladljive s trenutnimi cepivi, je zagotovil dr. Štrukelj, in jih lahko vgradijo v različice osnovnih cepiv, vendar pa je opozoril, da se je treba čim prej tudi cepiti, da virus ne bi mutiral s takšno hitrostjo.

Ali lahko zbolimo po drugem odmerku cepiva

»Da, a redko,« je bil jasen dr. Štrukelj. Lahko se to zgodi pri bolnikih z zmanjšanim delovanjem imunskega sistema ali pri bolnikih, ki so podvrženi močnim imunosupresivnim zdravilom. To so zdravila, ki zmanjšujejo delovanje imunskega sistema. Tak bolnik gre v ustrezen laboratorij, kjer testirajo njegova protitelesa. Če so ta prisotna, je bolnik zaščiten, v primeru, da ni razvil dovolj protiteles, mora to javiti svojemu zdravniku, ki bo pravilno postopal.

Pogosto je tudi vprašanje, ali se lahko cepimo po prvem odmerku, če smo potem zboleli. »Po prvem odmerku zaščita ni stoodstotna in lahko pride do okužbe. Če gre za blag potek bolezni, potem drugi odmerek ni problem. Z vidika razširjanja virusa pa naj okuženi posameznik ne bi hodil naokoli, prav tako tudi sam ob okužbi tvori protitelesa, tako da gre za kombinacijo. Z vidika cepiva pa ni inkompatibilnosti.«

Pred časom smo pisali, da bo čas zaščite cepiva eno leto, zdaj kaže, da bo bolje, je pojasnil dr. Štrukelj. »Cepiva omogočijo bistveno daljši čas zaščite kot po preboleli bolezni. Če seveda ne bi prišlo do nastanka tako mutiranega virusa, ki bi zaobšel zaščito s protitelesi.«

Malo pa je bilo do zdaj povedanega o zdravilih proti covidu-19. Dr. Štrukelj je pojasnil, da je v drugi fazi testiranja Ivermektin, staro, preizkušeno zdravilo proti določenim parazitom. Objavljena študija je pokazala, da je skupina bolnikov v prvi fazi razvoja covida-19, ki je dobivala Ivermektin, nekoliko lažje prešla bolezenske znake in se je bolezen prej končala. Vendar pa statistično ne tako zelo, kot so pričakovali.

Diagnostika pljučnega karcinoma na Kliniki Golnik lani enaka letu poprej

Po tednu ali dveh »zatišja« na oddelkih Klinike Golnik zdravstveno osebje nekoliko bolj normalno lahko oskrbuje bolnike s koronavirusno boleznijo. Tako se najde tudi kakšna prosta postelja, pa je na današnji novinarski konferenci povedal direktor Klinike Golnik doc. dr. Aleš Rozman. Pohvalil je svoje sodelavce, ki vztrajajo, se trudijo, ne obupujejo. Doc. dr. Rozman je povedal tudi, da je bila diagnostika pljučnega karcinoma na Kliniki Golnik lani enaka kot v letu poprej. Prav tako jim je lani uspelo oskrbeti bolnike z drugimi težjimi boleznimi.

Kljub nekoliko spodbudnejšemu podatku glede nižjega števila hospitalizacij pa je pojavnost covida-19 v družbi še vedno visoka in bolnišničnih oddelkov ne morejo odpirati za oskrbo bolnikov z manj nujnimi diagnozami, ki si ravno tako zaslužijo oskrbo, je opozoril doc. dr. Rozman. »To bomo dosegli le na način, da bomo zmanjšali število covidnih bolnikov v državi in bomo oddelke lahko odprli tudi za te bolnike.«

Skoraj leto se pri nas soočamo s covidom-19

Doc. dr. Rozman je predstavil tudi osebni pogled na pandemijo covida-19. »Skoraj leto je že, odkar se v Sloveniji soočamo s to boleznijo. Že lani v aprilu sem rekel, da prihajamo na področje neke nove realnosti.« Koronavirusna bolezen je po njegovem mnenju na globalnem nivoju tek na dolge proge. Večkrat pravimo: »Naredimo še to in bo bolje.« A ne gre tako enostavno. »Globalno gledano se breme te bolezni še zlepa ne bo zaključilo.« Doc. dr. Rozman je dejal, da je virus stopil v fazo, ko evolucija igra pomembno vlogo. Ne more pa zagovarjati tega, da se virusu enostavno predamo, bolezen prebolimo in dosežemo čredno imunost. Če popustimo in množično zbolimo, se odrečemo delujočemu zdravstvenemu sistemu tudi za bolnike z drugimi boleznimi. Približno en odstotek prebivalstva je zelo dovzeten za težak potek covida-19 in umrljivost. In njihovi svojci tudi ne bodo šli v to »igro«. Težava je nastopila tudi že v Braziliji zaradi izbruha brazilske različice virusa. In smo spet na isti točki, kot je opozoril doc. dr. Rozman. Močan izbruh in kolaps zdravstvenega sistema.

Tako nam ne preostane drugega, vsaj za naslednje kratkoročno obdobje, da število obolenj zmanjšamo z upoštevanjem ukrepov, cepljenjem in omejitvijo potovanj (zaradi prenosa mutacij virusa), je še dejal. Potrebujemo pa po njegovem zaradi nenehnega »zapiranja in odpiranja« tudi dolgoročno strategijo: »Naša družba bo v bodoče drugačna, ne bo slaba, ne bomo vedno zaprti, a najti moramo način, da bomo to vzpostavili.«

Glede testov pa ...

Glede testiranja s PCR-testi in hitrimi antigenskimi testi pa Aleš Rozman meni, da je sicer PCR-test bistveno zanesljivejši, a tudi dražji in ne da takojšnjega odgovora, da pa hitri antigenski testi na nivoju populacije dajo celovitejši vpogled v epidemiološke razmere in da ne moremo govoriti kar povprek o njih na način, da so »lažni«.

Danes, predvidoma ob 19. uri, bo vlada v t. i. covidnem formatu glede na epidemiološke razmere razpravljala o ukrepih v naslednjem tednu po statističnih regijah.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / ponedeljek, 28. april 2008 / 07:00

Občina bo vztrajala

Upravno sodišče je zavrglo tožbo občine Kranjska Gora, ki nasprotuje izdaji gradbenega dovoljenja za stavbo, ki je že pred dvema letoma nastala na pogorišču nekdanjega gostinskega objekta ob jezeru v...

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / sreda, 3. februar 2021 / 17:09

Dodali še pet projektov

Država in Evropska unija bosta na Gorenjskem sofinancirali nove kolesarske poti v Kranju in Radovljici, gradnjo kanalizacije v Kranju, Radovljici in na Jesenicah ter vodovoda v Škofji Loki ...

Razvedrilo / sreda, 3. februar 2021 / 17:07

Poročena sta že šestdeset let

V četrtek, 21. januarja, je minilo šestdeset let, odkar sta si poročne zaobljube izmenjala Marija in Pavle Šuštar z Duplice pri Kamniku. Zaradi epidemije in s tem povezane prepovedi druženja sta ta...

Kronika / sreda, 3. februar 2021 / 17:01

Policist in občan pomagala dekletu

Kranj – V petek je prometni policijski inšpektor s še enim občanom v okolici Kranja na cesti pomagal dekletu, ki se je nenadoma zgrudilo. Takoj sta ji nudila prvo pomoč in o nujni situaciji obvesti...

Zanimivosti / sreda, 3. februar 2021 / 17:01

Oblast že v rokah pustnih šem

Člani Pustne sekcije Striček z Vira pri Domžalah se kljub epidemiji držijo svoje tradicije. V soboto so tako že enaintridesetič za dva tedna prevzeli oblast in ključ občinske blagajne – a letos brez g...

Gorenjska / sreda, 3. februar 2021 / 16:52

Prihaja cepivo AstraZenece, a še bomo »tekli na dolge proge«

V nedeljo pričakujemo v Slovenijo prve odmerke vektorskega DNA-cepiva britansko-švedske farmacevtske družbe AstraZeneca. Vse bolj kaže, da je boj s covidom-19 tek na dolge proge, pa pravi direktor Kli...