Direktor NIJZ Milan Krek / Foto: Gorazd Kavčič

»Slovenija nima tako zelo strogih ukrepov ...«

... je povedal direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Milan Krek, ko je primerjal stanje po posameznih državah. »Delo od doma je eden najbolj učinkovitih ukrepov, v Sloveniji smo s tem kar nizko,« je prav tako opozoril. Po njegovih besedah število okuženih v zadnjih tednih sicer pada, a je opazna tudi rast. Ta upad je zato na prvi pogled varljiv.

Ljubljana – V državi so včeraj opravili 1458 PCR-testov in potrdili 268 novih okužb. Delež pozitivnih izvidov je bil 18,4-odstoten. Opravili so tudi 3226 testiranj s hitrimi antigenskimi testi in potrdili še dodatnih 85 okužb. Delež pozitivnih izvidov je bil 2,6-odstoten. Aktivnih primerov okužb v državi je po podatkih Covid-19 Sledilnika nekaj čez 17.300.

Še naprej smo v sedemdnevnem povprečju potrjenih okužb na nacionalni ravni v t. i. rdeči fazi sproščanja ukrepov. Pod tem povprečjem je sedem statističnih regij, med njimi Gorenjska, ostale so v črni fazi. Edino Koroška statistična regija je tista, ki bi, če bi bili podatki v nacionalnem povprečju boljši, že lahko prešla v oranžno fazo sproščanja ukrepov. Pogoj za oranžno fazo je sicer manj kot tisoč potrjeno obolelih v sedemdnevnem nacionalnem povprečju in manj kot tisoč hospitaliziranih covidnih bolnikov, ko bi po posameznih regijah vsi razredi osnovne šole imeli pouk v učilnicah, prav tako zaključni letniki srednjih šol. Na fakultetah bi bili izpiti in seminarji za do deset ljudi, odprle bi se še preostale servisne dejavnosti, trgovine, dovoljeno bi bilo zbiranje do deset ljudi, odpravljena bi bila prepoved prehajanja občinskih meja. Vse pa seveda ob upoštevanju priporočil Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

Danes zjutraj je bilo hospitaliziranih 1066 covidnih bolnikov, od tega jih je bilo v intenzivni negi 169, in kot je povedala na današnji novinarski konferenci vladna govorka Maja Bratuša, število covidnih bolnikov na intenzivni negi pada že ves teden.

Včeraj je zaradi posledic covidne bolezni umrlo 19 bolnikov.

Predvidena nova dobava hitrih testov

Zaposleni v vzgoji in izobraževanju, ki s tem tednom nadaljujejo pouk v učilnicah za prvo triletje osnovne šole in varstvo otrok v vrtcih, so bili – nekateri že včeraj, drugi pa danes – znova testirani s hitrimi testi. Kot je povedala državna sekretarka na ministrstvu za zdravje mag. Marija Magajne na današnji novinarski konferenci, so pred enim tednom pri zaposlenih v vzgoji in izobraževanju s hitrimi testi odkrili 278 okužb, v celem tednu pa med vsemi okoli dva tisoč. »Ti so se osamili, morebitni stiki pa so bili napoteni v karanteno. Verjetnost nadaljnjega prenosa se je zato močno zmanjšala, kar je pomembno zaradi izvajanja pouka,« je poudarila Marija Magajne in dodala, da jo veseli, da se zaposleni v vzgoji in izobraževanju v veliki meri udeležijo testiranja in so za zgled drugim.

Na nivoju države je še približno dvajset odstotkov zaloge hitrih testov iz prvega javnega razpisa, državna sekretarka na ministrstvu za zdravje predvidoma že v tem tednu pričakuje, da bo objavljen nov razpis, poleg tega pričakujemo v Slovenijo dobavo hitrih testov iz skupnega evropskega naročila. Marija Magajne je pojasnila, da sicer hitri testi za zdaj različic sevov virusa ne ločujejo, naj bi pa približno pet odstotkov PCR-testov dodatno analizirali na različne seve. Razmišljajo tudi o hitrem testiranju dijakov in študentov, ko bodo izpolnjeni pogoji za to, da se lahko vrnejo v predavalnice.

Sedemdnevna krivulja se je ustalila, kar ni dobro

Direktor NIJZ Milan Krek je danes predstavil nekaj javnozdravstvenih podatkov, za katere meni, da je koristno, da se o njih pogovarjamo. Glede števila novoodkritih okužb v Sloveniji je bil v zadnjih tednih sicer zaznan počasen upad, v zadnjem tednu pa so opazili vnovično počasno rast. Po Krekovih navedbah bi morala sedemdnevna krivulja iti strmeje navzdol, a se je ustalila, kar ni dober znak. Spodbudnejši podatek pa je, da strmo upada število smrti covidnih bolnikov.

Krek je povedal tudi, da Slovenija sodi med evropske države, ki nima tako zelo strogih ukrepov oziroma smo imeli lansko pomlad celo strožje ukrepe kot januarja letos. Za primerjavo je Krek posebej omenil Nemčijo in Nizozemsko, ki imata strožje ukrepe in tudi manj okuženih kot pri nas. »Delo od doma je eden najbolj učinkovitih ukrepov, v Sloveniji smo s tem kar nizko,« je še opozoril direktor NIJZ.

Vsi trije sevi virusa bolj nalezljivi

Trendi, ki napovedujejo gibanje epidemije, še ne upoštevajo novih sevov virusa. Če bi razmere ostale enake, bi se ob upoštevanju veljavnih ukrepov epidemija lahko izpela maja oziroma junija, to je naša realnost v tem trenutku, je poudaril Krek. A če se bo epidemiološka situacija poslabšala, se bo ta čas podaljšal, je obenem opozoril. »Cela Evropa se boji britanskega seva, v sosednji Avstriji so odkrili tudi že južnoafriškega. Situacija v Evropi je nestabilna.« Po svetu se širi tudi brazilski sev, ki je tako kot britanski in južnoafriški bolj nalezljiv od nam do zdaj znanega. Za brazilskega je tudi še premalo informacij o tem, ali so do sedaj odobrena cepiva proti njemu učinkovita.

Ostane vnovičen poziv, tudi direktorja NIJZ, da dosledno upoštevamo preventivne ukrepe in da se obnašamo, kot da smo v karanteni. V Slovenijo sicer danes po napovedih prispe nova pošiljka z okoli 17.550 odmerki Pfizerjevega in BioNTechovega cepiva, ki bo naslednje dni namenjena predvsem še za drugi odmerek cepljenja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / četrtek, 11. julij 2013 / 13:12

Dan d osmega d

Sedemindvajset let je minilo, odkar so skupaj žulili klopi v 8. d. Osnovne šole Simona Jenka v Kranju. Najprej zadržan zbor polovice razreda, ki jim je še mar za stare osnovnošolske soborce, potem...

Objavljeno na isti dan


Splošno / torek, 24. april 2007 / 07:00

Kruh!

Pregovor: Dober je kot kruh stoletno osnovno živilo, kruh, povezuje z lepo človeško lastnostjo. Kruh ima pri številnih narodih svoje mesto ne samo v ljudskih modrostih, pač pa tudi v molitvah.

Splošno / torek, 24. april 2007 / 07:00

Število bolnikov s klopnimi okužbami narašča

»Klopi sami po sebi niso nevarni. Nevarne so bolezni, ki jih prenašajo. Okuženih klopov je vse več - po nekaterih podatkih je pri nas s povzročiteljem lymske borelioze okužen že skoraj...

Splošno / torek, 24. april 2007 / 07:00

Med čisti okužbe kirurških ran

Med bi lahko postal najnovejše učinkovito orožje v boju proti bolnišničnim okužbam. Avstralski domorodci Aborigini z njim že od nekdaj mažejo rane, zdaj pa so njihovo metodo prevzeli tudi avstral...

Splošno / torek, 24. april 2007 / 07:00

Zdravila zoper herpes preprečujejo aids

Manjša raziskava, ki so jo opravili v Afriki, je pokazala, da zdravilo valaciklovir, ki ga uporabljajo za zdravljenje genitalnega herpesa, pomaga zniževati tudi koncentracijo virusa HIV. Če bodo...

Splošno / torek, 24. april 2007 / 07:00

Dojenje preprečuje srčni napad

Koristi, ki jih dojenje prinaša otrokom, so številne in splošno znane, manj pa se je do sedaj govorilo o pozitivnih vplivih dojenja na matere. Pri ženskah, ki so kdaj dojile, naj bi bilo zmanjšan...